Bezpečný prechod do priemyselnej zóny

IMG_0672

V minulom roku sa vedenie Strednej odbornej školy v Kysuckom Novom Meste rozhodlo oplotiť areál školy, aby zabránili vstupu nepovolaným osobám do týchto miest. Nie každému sa to však páči. Bol to najideálnejší a najbezpečnejší spôsob ako sa zamestnanci podnikov v priemyslenom parku v Kysuckom Novom Meste či už cyklisti, alebo tí peší, mohli dostať do svojich zamestnaní. Vzhľadom na dopravnú situáciu v meste stále viac ľudí využíva možnosť dopraviť sa do práce aj ekologickejším spôsobom ako autom alebo autobusom.

Pre peších je, samozrejme, na Dubskej ceste vybudovaný chodník, ale cestička medzi SOŠ a areálom MŠK Kysucké Nové Mesto dokázala cestu do práce skrátiť o niekoľko minút. Iná téma sú cyklisti. Ísť ráno do práce na bicykli z ktorejkoľvek mestskej časti je nebezpečné adrenalínové dobrodružstvo. Hlavne prejazd križovatkou na Dubskú cestu a samotná jazda po nej.

Stav vozovky je v niektorých miestach žalostný a v zimných mesiacoch je jazda po takejto ceste aj veľmi nebezpečná. Hlavne v situácii, keď sa v jednom bode stretávajú oprotisebe idúce dve autá a cyklista alebo nedajbože začne jedno z áut cyklistu obiehať veľmi tesným manévrom. Preto si cyklisti skracovali cestu cez areál školy, kde bola premávka áut minimálna a v zdraví sa ľudia dostali do svojich zamestnaní. Momentálne tento prejazd nie je možný kvôli spomínanému oploteniu. Je tu však ešte jeden spôsom prechodu k priemyselnej zóne. A to prejsť naprieč športovým areálom a  za športovou halou sa “prepchať” úzkym otvorom v plote. Samotný chodec s tým nemá žiadny problém. Ten nastane, ak má aj bicykel, nehovoriac o tom, že v upršaných dňoch je všade okolo blato a hlboké kaluže dažďovej vody.

IMG_0674

Preto som sa obrátil na mestského poslanca s otázkou, či by mesto nemohlo zrekonštruovať tento priechod a tiež aj zväčšiť bránku na prechod za športovým areálom, aby ľudia idúci do práce mohli kultúrne do nej aj prísť a nie sa brodiť blatom. „V budúcnosti sa plánuje areál MŠK Kysucké Nové Mesto zamykať a prechod cez neho bude možný len v stanovených hodinách. Situáciu preverím a skúsim s vedením mesta nájsť riešenie, ktoré bude pre obyvateľov mesta tým najvhodnejším.” povedal pre NovinyKNM poslanec mestského zastupiteľstva Marián Mihalda. Po stretnutí pána primátora Jána Hartela, pána Mihaldu a riaditeľa SOŠ Ondreja Holienčíka to vyzerá, že sa naozaj našlo jedno vhodné riešenie. Plot, ktorým je ohradený areál školy, sa posunie za chodník, ktorý oddeľuje areál školy a športový areál. Tým sa opäť táto cestička sprejazdní a cyklisti budú mocť opäť bezpečne jazdiť do svojich zamestnaní.

Téma je otvorená a časom sa možno nájde aj iné, lepšie riešenie. My ako občania môžeme len dúfať, že sa veci posunú správnym smerom a o postupoch v tejto veci alebo následnej realizácii budeme čitateľov informovať na našich stránkach.

š