Zostali sme v práci pre vás, vy ostaňte doma pre nás. Pre Kysučanov to neplatí?

Či už zdravotníci alebo vláda SR upozorňujú verejnosť na dôležitosť zodpovedného správania počas aktuálnej situácie, ktorá je stále horšia a horšia, v Kysuckom Novom Meste to asi pre niektorých neplatí.

Odporúčanie obmedziť stretávanie skupín ľudí sa na verejnosti, vyhýbať sa davom a chrániť sa rúškami alebo šatkami je v platnosti už vyše týždňa. Je jasné, že každý sa potrebuje nejakým spôsobom aj stravovať a zájsť si na nákup. To sa však dá zvládnuť za pár minút napríklad v menšom obchode, kde sa netvoria rady pri pokladniach. Vytvoriť si zoznam, nekupovať zbytočnosti a utekať domov.

Foto ilustračné

Rozum sa nám zastavuje nad nezodpovednosťou ľudí v poslednom týždni, keď boli vyhlásené karanténne opatrenia. Poniektorí si to pomýlili s prázdninami, ako to už nejedenkrát odznelo v médiách. Je jasné, že keď bolo pekné počasie, je to doma na nevydržanie, ale ešte raz „Bolo to nezodpovedné“. Svedčí o tom aj neustály nárast ochorení so stúpajúcou tendenciou a je už len otázkou času, kedy sa prvý pozitívny test objaví aj u nás v KNM.

Darmo to na nás hovoria z každej strany, či už politici alebo novinári. Každý je iný, lepší odborník a stačí, ak si nejaký špecialista povie, že ľudia môžu chodiť na čerstvý vzduch, hneď sa toho každý chytí a potom to dopadne tak, ako cez týždeň na ceste k lipke, čo poniektorí chápu ako „oddychovú zónu“. Desiatky ľudí, ktorý sa prechádzali v skupinkách a stretávali sa s ďalšími ľuďmi, ohrozovali nielen seba, ale aj svoju rodinu, ktorá na nich čakala doma. Ak už teda nie je možné doma obsedieť, je treba sa vybrať niekam, kde je minimálna šanca sa stretnúť s potencionálnym nosičom nákazy.

Foto ilustračné

V iných mestách sú opatrenia prísnejšie. Mesto Žilina zakázalo vstup aj na detské ihriská tým, že preliezky oblepili páskami a znemožnili tak prístup deťom na tieto miesta. U nás sú tieto priestranstvá naďalej využívané deťmi aj so svojimi rodičmi a podaktorí bez ochrany úst a nosa.

Rekreačná oblasť na Ostrom, ktorá patrí do katastrálneho územia obce Radoľa, má uzavretý prístup ku chate a momentálne sa tam teda ani nedá parkovať.

vjazd na parkovisko chaty Ostré

Na to, či bol skutočne dôvod uzavrieť túto rekreačnú oblasť, sme sa spýtali starostu obce Radoľa Ing. Antona Tkáčika a majiteľky rekreačnej chaty Ostré.

Cesta bola uzavretá na žiadosť viacerých vlastníkov chát, pretože to, čo sa tam dialo v čase karantény, bolo ohrozením verejného zdravia. Zgrupovali sa tam „turisti“, dokonca hrali futbal. V prípade, že by to neboli urobili (uzavretie cesty), tak by som to nariadil podobne ako to urobili starostovia v Súľove alebo Čičmanoch. Správajme sa zodpovedne, iba tak môžeme spomaliť šírenie nákazy novým koronavírusom a nárastu počtu ochorení Covid19.

Ing. Anton Tkáčik
Starosta obce Radoľa

Vzhľadom na masívne zhromažďovanie ľudí na Ostrom sme pristúpili k dočasnému obmedzeniu parkovania viacerých áut. Po skončení karanténnych opatrení bude parkovisko opäť sprístupnené, a to nielen zákazníkom chaty, ale aj všetkých ostatným do dostupnej kapacity parkoviska.

súčasná nájomkyňa rekreačnej chaty Ostré

Situácia sa u nás vôbec nezlepšuje. A dokonca aj v Číne, kde si mysleli, že nad chrípkou už zvíťazili, sa začali objavovať nové prípady. Náš nový premiér povedal, že liek na Korona vírus máme. A tým liekom je zodpovednosť a disciplína.

Miroslav Janouš

https://bestvpncanada.ca/