Aj Kysučania idú voliť zo zahraničia. Zisťovali sme, koľko ich je.

Prvýkrát mohli Slováci voliť zo zahraničia v roku 2006. Toto budú už piate voľby do NR SR, ktoré budú prebiehať tak, že svoj hlas môžu zaslať aj voliči z inej krajiny s trvalým pobytom na Slovensku. A veru, nie je ich málo. Záujem o voľby mimo krajiny a miesta trvalého bydliska u Slovákov rastie.

V prvom roku, keď sa dalo prostredníctvom pošty voliť zo zahraničia (rok 2006), svoju žiadosť odoslalo približne 3 tisíc ľudí. O štyri roky neskôr to už bol dvojnásobok. Túto informáciu zverejnil portál Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

O tom, že záujem o voľby zo zahraničia rastie, svedčí aj to, že tento rok bol pre túto službu rekordný. Žiadosť o voľbu prostredníctvom pošty bolo možné zaslať do 10. januára 2020. Túto možnosť využilo viac ako 80 tisíc voličov z celkového počtu 300 tisíc ľudí pracujúcich v zahraničí s trvalým pobytom na Slovensku.

Z Kysuckého Nového Mesta túto možnosť využilo 111 ľudí. Išlo o pracujúcich Slovákov v štátoch: Česká republika, Rakúsko, USA, Švajčiarsko, Švédsko, Nemecko, Austrália, Spojené kráľovstvo VB a SÍ, Taliansko, Dánsko, 
Francúzsko, Kanada, Holandsko, Španielsko, Japonsko, Belgicko, Malta, 
Írsko, Korejská republika, Nórsko, Fínsko.

Pýtali sme sa aj v okolitých obciach. Do uzávierky článku nám prišli odpovede z:

Povina: 6 občanov (3x ČR, Čína, Holandsko, Malta)
Dolný Vadičov: 6 občanov (ČR, Portugalsko, Nemecko)
Horný Vadičov: 5 občanov (2x ČR, 2x Spojené kráľovstvo Veľkej Británie, 1x Rakúsko
Nesluša: 11 občanov (5x ČR, 1x Anglicko, 1x Thajsko, 1x Švajčiarsko, 1x Francúzsko, 1x Nemecko, 1x Dánsko)
Rudinka: 3 občania (Portugalsko,Veľká Británia, Švajčiarsko)
Snežnica: 7 občanov (1x Španielsko, 1x Nemecko, 1x Veľká Británia, 2x ČR, 1x Austrália)
Lopušné Pažite: 1 občan (Spojené kráľovstvo Veľkej Británie)

Nezabudnite! Voľby sa konajú 29.2.2020 a každý platný hlas sa počíta. Je dôležité, aby ste sa volieb zúčastnili a zodpovedne využili svoje právo.

Miroslav Janouš