Aj naše mesto bude mať upravenú stopu na bežkovanie

Po niekoľkých nevydarených zimách sa zdá, že tohtoročné podmienky sú naozaj zimné a to praje zimným športom, najmä bežkovaniu. V okolí Žiliny, Krásna a Javorníkov sa opäť upravujú desiatky kilometrov bežeckých trás. U nás v meste si ľudia taktiež svojpomocne vyšľapali niekoľko okruhov. Ten najviac navštevovaný je okruh vedúci na sever od mesta. 

Nakoľko viacero z nás navštívilo upravované trate, vieme o koľko je bežkovanie na nich komfortnejšie. Preto sme s Vladimírom Svrčkom oslovili mesto a firmu, ktorá pravidelne upravuje bežecké stopy v okolí a už zajtra (streda 9.1.) upravia pre ľudí nášho mesta a okolia prvú stopu. Povedie z okraja sídliska Kamence po poliach smerom na sever, popri rieke a na severnom poli v smere do Ochodnice bude upravený cca 2km dlhý okruh. Dokopy bude upravených cca 6 km trás. Cesta až do Ochodnice zrejme kvôli pohybu ťažkých strojov upravená nebude.

Takáto stopa bude u nás v meste prvý krát a nie je zadarmo, preto je veľmi dôležité, aby sme všetci dodržiavali základné nepísané pravidlá bežkovania a pohybu popri stope. Dodržiavanie pravidiel výrazne spríjemni bežkovanie pre každého z nás. Ak sa upravovanie tratí osvedčí, budeme v tom určite pokračovať a môžeme upraviť aj iné lokality (na návrh poslanca Patrika Vároša –  smerom na juh od mesta ).

1. Jazdí sa v pravej stope, v prípade ak je upravených viacero stôp
2. Ak je stopa označená ako jednosmerná, dodržiava sa smer jazdy
3. Obieha sa vľavo, poprípade po strane, ktorá je na to upravená.
4. V prípade jednej obojsmernej stopy majú prednosť tí, ktorí sú rýchlejší, alebo idú z kopca. 
5. V stope sa nezastavuje, v prípade potreby sa vystupuje mimo stopu
6. Ak sa kráča pešo popri stope, využíva sa upravený okraj, ak je k dispozícii, no NIKDY sa nevstupuje do stopy bez lyží.
7. V stope sa jazdí výlučne klasickou technikou. 
8. Nepreceňujte svoje schopnosti a berte si vždy adekvátnu výbavu a telefón. 

Dajte vedieť kamošom a známym, nech vedia, že aj u nás sa dá perfektne zabežkovať. Ak sa podarí, upravíme časť aj pre chodcov, na prechádzky.

Ďakujeme primátorovi, a tiež mestskému- kultúrnemu stredisku, ktorí nápad prijali a promptne zariadili potrebné veci.

Autor: Matej Fabšík