Ako ďalej? Zahrajú si kysuckí hádzanári ešte túto sezónu?

Súčasná situácia, keď epidémia ochorenia Covid-19 ochromila nielen športový život, zastavili sa hádzanárom HO MŠK Kysucké Nové Mesto nielen súťaže, ale i celý tréningový proces.

Nie je jasné, či sa jednotlivé ligy vôbec rozbehnú, a aj keď SZH ešte súťaže nezrušil a vyčkáva ako sa situácia vyvinie, prognózy na dokončenie súťaží nie sú priaznivé. Či si hráči ešte pred letnou prestávkou aspoň zatrénujú tiež v týchto dňoch nevieme. Poďme si teda aspoň čiastkovo zrekapitulovať doterajšie pôsobenie našich celkov v ročníku 2019/2020.

Začneme najmenšími. Minihádzanári nehrajú pravidelnú súťaž. Zúčastňujú sa turnajov, ktoré sú však vyhodnocované každý zvlášť. Pri práci s našimi „miníkmi“ ani nie je dôležité nejaké tabuľkové umiestnenie, keďže tieto deťúrence ešte len získavajú základné herné návyky a zručnosti. Turnaje však majú svoj význam, keďže deti potrebujú veľa hrať  a konfrontovať sa  so súpermi. To ich posúva vpred a zároveň im dodáva chuť na sebe pracovať. V priebehu októbra až februára stihli odohrať minihádzanári  šesť plánovaných turnajov v rámci kraja, v ktorých tieto skúsenosti získavali. V pláne boli ďalšie 4 turnaje v krajskej lige, ktoré sa odsúvajú alebo rušia. V tejto kategórii sa mal konať i najväčší sviatok celej kysuckonovomestskej hádzanej a to Veľkonočný turnaj v minihádzanej, ktorý mal prebehnúť 4. apríla. Bohužiaľ toto úspešné podujatie si svoj 8. ročník pripíše na konto až v roku 2021.

Mladší žiaci sú v tabuľke krajskej ligy na 4. mieste majú však zápas k dobru na tretiu Považskú Bystricu A, na ktorú strácajú 1 bod. Tento výrazne omladený káder má v tejto sezóne mimoriadne ťažkú pozíciu, keďže jeho minuloročné jadro sa presunulo o kategóriu vyššie a tak jeho základ tvoria vlaňajší „miníci“, ktorých však dopĺňajú aj aktuálni minihádzanári. Tím však zbiera skúsenosti, postupne sa zlepšuje a je len škoda, že jeho progres zatavila pandémia. V prestávke medzi jesennou a jarnou časťou sezóny sa chlapci predstavili na viacerých turnajoch. Za zmienku stojí najmä medzinárodný turnaj Choco Cup v Kuřimi, kde vybojovali 7. miesto. V polovici marca sa mali zúčastniť medzinárodného turnaja Memoriál Mgr. Františka Blažka, ktorý bol kvôli pandémii zrušený. V júni sa majú konať majstrovstvá SR, o ktorých však predpokladáme, že sa rovnako zrušia.

Starší žiaci v tejto sezóne svoju súťaž s prehľadom vedú, no nevyhli sa niekoľkým prekvapivým zakopnutiam. Pred svojim prenasledovateľom MHáK Martin však majú 5 bodový náskok, navyše aj 2 zápasy k dobru. Turnajovú časť sezóny mal tento káder suverénne najbohatšiu. Umiestnenie na 1. mieste po jesennej časti ho oprávňovalo k štartu na turnajoch Česko-slovenskej ligy, spoločne s mladšími žiakmi odohrali  i dvojsériu Turnaj troch miest s českými partnermi. Na prelome januára a februára to bol najväčší hádzanársky turnaj na Slovensku s medzinárodnou účasťou Zorno Cup v Stupave, kde sa mládenci nestratili a obsadili skvelé 8. miesto spomedzi 16 účastníkov. Ďalší prestížny turnaj opäť s medzinárodnou účasťou CoPoS Cup sa konal na prelome februára a marca v Považskej Bystrici a naši chalani opäť uzatvárali lepšiu polovicu, keď sa umiestnili na 5. mieste z 10 účastníkov. Chlapci sa mali pobiť aj o účasť na hlavnom turnaji Majstrovstiev SR starších žiakov v semifinálovej skupine, do ktorej si  už v predstihu vybojovali postup z 1. miesta. Či sa k súbojom o majstra dostaneme dnes ťažko predpokladať.

Dorast nastúpil vo svojej debutovej sezóne v 2. lige zmiešaného dorastu. Nováčik si počínal skvele, keď na jeseň zaknihoval 4 výhry, dve prehry a jednu remízu a zimoval na 4. mieste. Pri 3 výhrach naložil súperom „štyridsiatku“, v jednom prípade mu chýbal k dosiahnutiu tejto méty jediný „gólik“. V jedinom jarnom zápase oplatil Cíferu jesennú prehru opäť „štyridsiatkou“ a práve tohto nášho súpera vystriedal na medailovej tretej priečke. V prestávke sa naši najstarší zúčastnili len jedného turnaja, bol to už spomínaný Zorno Cup v Malackách a Stupave, kde nastúpili v kategórií starší dorast a obsadili konečné 5. miesto. Až štyria naši hráči zároveň hosťujú v MŠK Považská Bystrica, kde hrajú prvú ligu mladšieho dorastu. Tu sú oporami zostavy a nemalou mierou sa pričinili o to, že po odohraní troch jarných kôl je tento celok na krásnom druhom mieste.

Ako je vidieť z vyššie uvedeného, aj Kysučanom zastavila skvele rozohranú sezónu celosvetová pandémia ochorenia Covid-19. Zo strany štátu boli prijaté opatrenia, ktoré možno budú stáť v konečnom dôsledku našich hráčov skvelé výsledky. Tieto opatrenia však boli správne a tak nám zostáva len dúfať, že po tom, ako sa podarí dostať vírus SARS-CoV-2 pod kontrolu, stretneme sa všetci na palubovkách, podáme si ruky a pustíme sa do ďalších súbojov.

Zároveň touto cestou prajeme všetkým hráčom, rodičom, trénerom, funkcionárom, fanúšikom, ale i čitateľom a všetkým občanom pevné zdravie, mnoho síl na zvládnutie neľahkej situácie, ľudského porozumenia, tolerancie, porozumenia voči ostatným a bezproblémové preklenutie tohto nepriaznivého obdobia.

Autor: Mário Janík/HO MŠK Kysucké Nové Mesto