Mestská knižnica Kysucké Nové Mesto tlačí pre nemocnice ochrané štíty

Ani nevieme, čo my v meste máme. Tak napríklad, Mestská knižnica Kysucké Nové Mesto má 3D tlačiareň. Získala ju vďaka dotácii ešte v roku 2018.

V týchto dňoch využíva knižnica potenciál 3D tlačiarne na naozaj skvelú vec. Včera (31.3.2019) začali s tlačením ochranných štítov pre nemocnice. Knižnica sa v spolupráci s mestom KNM zapojila do charitatívnej akcie „Pomôžme nemocnici.“

Tlač jedného ochranného štítu trvá približne dve hodiny, takže za jeden deň vytlačia v knižnici tak tri kusy.

Počet celkových vytlačených kusov sa odvíja od systému iniciatívy. Knižnica vytlačí najmenej 18 kusov, následne to nahlási na „Pomôž nemocnici“. Iniciatíva následne zabezpečí odvoz štítov a doručí ďalší filament, aby mohla knižnica tlačiť ďalšie ochranné štíty.

FILAMENT znamená v angličtine vlákno (synonymom je napr. tiež fiber) a v kontexte 3D tlače ide o materiál, ktorý tlačiareň využíva na realizáciu výrobkov. Vlákna sa predávajú vo forme struny navinutej na cievke. Ide prevažne o rôzne druhy čistého plastu, existujú ale aj plastové vlákna s prímesou, a dokonca aj také, ktoré majú základ v úplne inom materiáli.

Viac sa o filamente a 3D tlači dočítate aj v článku na alza.sk.

Ak by niekto chcel pomôcť a zapojiť sa do iniciatívy „Pomôžme nemocnici“, je viacero spôsobov. Kto má 3D tlačiareň môže štíty tlačiť, kto chce môže finančne prispieť na transparentný účet a tí, ktorí majú materiál na tlač ochranných štítov a chceli by ho darovať, sú tiež vítaní.

Všetko potrebné sa dočítate na webe „Pomôžme nemocnici“ .

O výrobe ochranných štítov informuje knižnica ja na svojom FB profile.

Zdroj: FB stránka Mestská knižnica KNM, Mestská knižnica KNM