Bezpečnejšie priechody pre chodcov – prvý pribudol pri škôlke na ulici Komenského – priechod plní aj funkciu spomaľovacieho prahu

Spomaľovacie prahy sú jedným z bezpečnostných riešení, ktoré pomáhajú obmedzovať rýchlosť vozidiel pohybujúcich sa po cestných komunikáciách.

Najčastejšie sa na cestné komunikácie inštalujú spomaľovacie prahy z priebežných dielov (žlto-červené), ktoré sa na vozovku montujú pomocou skrutiek. Často ich vozidlá z cesty vytrhnú a je potrebné ich neustále dodatočne pripevňovať, dokonca nakupovať nové priebežné diely.

Ďalšou dôležitou súčasťou cestnej premávky sú priechody pre chodcov, ktoré umožňujú peším účastníkom cestnej premávky bezpečne prejsť cez vozovku.

Vedenie Kysuckého Nového Mesta sa rozhodlo spojiť dva prvky cestnej premávky a zrealizovať bezpečný vyvýšený priechod pre chodcov, ktorý slúži aj ako spomaľovací prah.

V súčasnosti je moderný priechod pre chodcov plne funkčný na ceste pri škôlke na ulici Komenského, kadiaľ denne chodí množstvo žiakov do neďalekej základnej školy.

Podľa údajov z portálu digitálne mesto, celková cena za vybudovanie dvoch bezpečných priechodov pre chodcov je 16 830,54 Eur.

Druhý priechod pre chodcov sa ešte v tomto roku vybuduje na ulici ČSA.

„Pôvodne sa mali priechody robiť cez prázdniny, no vybavovanie potrebných vyjadrení ku zrealizovaniu prechodu sa predĺžilo. Preto
sa realizoval až v septembri. Požiadal som občanov o pochopenie a o
trpezlivosť. Bola možnosť robiť tieto práce až cez budúcoročné letné prázdniny, ale to sme už nechceli odkladať. Samozrejme, plánujeme urobiť v meste viac bezpečných prechodov, ako aj tzv. spomaľovacích vankúšov,“ pre novinyKNM uviedol primátor mesta Kysucké Nové Mesto.

Spomaľovací vankúš – čo to je?

Spomaľovacie vankúše môžu mať rôznu podobu. Pre tých, ktorých táto téma zaujíma spomaľovací vankúš môže vyzerať napríklad takto: (klik na link)

modulárny spomaľovací prah

alebo takto:

spomaľovací vankúš

alebo aj takto:

spomaľovací vankúš žltý

Pred rokom bol spomaľovací vankúš namontovaný aj v meste Martin. Tento druh spomaľovacích pomôcok sa počas zimného obdobia demontuje. Viac o tom, ako túto spomaľovaciu pomôcku prijali vodiči v Martine sa dočítate v článku a v komentároch na sociálnej sieti TU.

Text a foto: Petronela Hercová

https://bestvpncanada.ca/