Blíži sa 8. ročník hokejbalového turnaja Kocka Cup

Blížia sa Jakubovské hody a s ním spojený aj turnaj v hokejbale nazývaný Kocka Cup, ktorý už každoročne poriada úspešný hokejbalista, niekoľkonásobný reprezentant Slovenska v tomto športe z Kysuckého Nového Mesta, Pavol Slovák. Pri príležitosti blížiaceho sa turnaja sme mu položili aj zopár otázok a nielen o turnaji.

Za tie roky, čo ťa poznám, mám pocit, že si absolútne všestranný športovec. Čoho sa chytíš, to ti ide. Dokonca aj vo videohrách a teraz ešte aj organizovanie športového podujatia, ktoré už má niekoľkoročnú tradíciu. Ak skončíš športovú kariéru, dokázal by si fungovať ako nejaký športový manažér?

 • Ďakujem za pochvalu. Musím uznať, že šport ma veľmi baví. Hrávam aktívne hokejbal, florbal, futsal. A čo sa týka videohier, ty sám vieš najlepšie posúdiť, však :D?
  Áno, organizujem hokejbalový turnaj Kocka cup už deviaty rok. Môžem povedať, že už je to tradícia vždy v sobotu na Jakubovské hody v Kysuckom Novom Meste. Nad funkciou športového manažéra vôbec neuvažujem. 

Koľký ročník Kocka Cup bude tento rok? Je náročné zorganizovať takýto turnaj?

 • Tento rok to bude ôsmy ročník Kocka Cupu. Zo začiatku to bolo náročné, ale každým rokom som nazbieral dostatok skúsenosti na to, aby bol každý rok lepším. Týmto chcem poďakovať sponzorom, ktorí mi uľajčujú celý dej turnaju ich príspevkami. Sponzori Kocka Cupu sú: riaditeľ základnej školy Clementisová Igor Ševec, majiteľka Kocky Iveta Lisková, Radoslav Majcher RM Sport, Patrik Varoš, AUTO – MOTO – SHOP Martin Švaňa, Vladimír Blahuta Zmenáreň Jednota, Michal Polák firma Farser, Matej Krško, Dušan Sobol Sklenárstvo u Jakuba, mäsiarstvo Svrček, Miroslav Janouš – Mirouš_foto, Pavol Dadaj Mestské technické služby. Veľmi rád by som poďakoval všetkým zúčastneným tímom, hráčom, svojim spoluhráčom i všetkým kamarátom, pretože všetci títo prispievajú k organizácii. Je to naša srdcovka. 

Ako a kde sa to celé začalo? 

 • Prvý turnaj sme organizovali v roku 2010. Táto myšlienka sa nerodila dlho a rodila sa veľmi ľahko, a ako každá sa rodila pri dobre vychladenom pive v našej Kocke, pretože hokejbal sa v KNM hráva už od nepamäti. Keďže mužstvo HBK KNM sa zúčastnilo a vyhralo už veľa turnajov v okolitých dedinách a mestách, pohrávali sme sa s myšlienkou, prečo by sme aj tu v KNM nemohli zorganizovať hokejbalový turnaj. Hľadali sme na to preto najvhodnejší dátum a najlepšie riešenie bolo Jakubovské hody. 

Kde sa diváci a fanúšikovia športu a spotených tričiek môžu prísť pozrieť na tento turnaj?

 • Všetkých fanúšikov srdečne pozývam na dobrý hokejbal, ktorý je najúspešnejší kolektívny šport na Slovensku. Dátum turnaja je 28. 7. 2018. Turnaj sa bude odohrávať v areáli základnej školy Clementisová. Môžete sa tešiť na zaujímavý športový zážitok, skvelých hráčov a legendy Kysuckého hokejbalu. 

 

Koľko mužstiev bude hrať na turnaji? Sú nejaké zmeny oproti minulým rokom?

 • Tento ročník bude zaujímavý tým, že bude 9 mužstiev oproti ostatným ročníkom, kde ich bolo vždy 8. Kostru turnaja tvoria prevažne tie isté miesta. Je to taký náš pľacový turnaj.

Aké sú pravidlá?

 • Hráme vo formáte 3 + 1. Pravidlá máme také svoje a upravené. Keďže sme všetci kamaráti a dobre sa poznáme, pravidlá sú o vzájomnom rešpekte a Fair Play. Za fauly nevylučujeme, buly vhadzujeme po vstrelenom góle, hrací čas je 2 x 10 minút čistého času. Formát turnaja sú dve tabuľky rozdelené na 5 a 4 mužstvá. Kde v tabuľkách odohrá každý s každým zápas a potom prvé dve mužstvá z každej tabuľky sa stretnú v semifinále s mužstvom krížom z druhej tabuľky o postup do finále.

Hrajú na turnaji iba mužstvá z KNM alebo aj širšieho okolia? Budeme tam vidieť aj nejakého známeho športovca?

 • Na turnaji budeme vidieť 8 mužstiev z KNM a 1 mužstvo z Vadičova. Môžeme povedať, že to je turnaj hokejbalistov z Kysuckého Nového Mesta a okolia. Pre hokejbalovú verejnosť budú všetci hokejbalisti známy, keďže sú to najlepší hokejbalisti na Kysuciach a okolí. Len pre zaujímavosť spomeniem: Lukáš Piják – slovenský reprezentant, Majster sveta v hokejbale, aktuálny bronzový medailista z extraligy, František Čičala –  aktuálny bronzový medailista z extraligy, Tomáš Regec – aktuálny bronzový medailista z extraligy, Matej Macek – najlepší hráč juniorskej Nórskej hokejovej ligy, Peter Altman – kysucká hokejbalová legenda, Radoslav Kandrík – kysucká hokejbalová legenda a v neposlednom rade ja Pavol Slovák – aktuálny vicemajster Slovenska v extralige a niekoľkonásobný slovenský reprezentant a mnoho ďalších skvelých hráčov, ktorí nie sú o nič horší ako my. Príďte sa pozrieť a posúdite sami.

 

Kto všetko stojí za turnajom? Alebo je to celé na tvojich pleciach? 

 • Za turnajom stojí celý Kocka tím a môj dobrý kamarát a spoluhráč Peter Bestvina. Oni mi pomáhajú pri údržbe ihriska a jeho materiálneho zabezpečenia. Organizačné veci, čiže priebeh, rozpis, losovanie, oslovenie mužstiev a sponzorov, zabezpečenie stravy a pitného režimu a chod celého turnaja zodpovedám vyslovene ja, ako hlavný organizátor. 

Koľko stojí organizácia takéhoto turnaja a čo všetko treba zaobstarať, kúpiť?

 • V tejto dobe nie je nič lacné, je to dosť drahá záležitosť. Najdôležitejšie je zaobstarať stravu, pitný režim, ovocie. Samozrejme nesmú chýbať medaile, pohár, ceny pre mužstvá a najlepších jednotlivcov. Odovzdávame cenu aj pre najlepší kolektív, najlepšieho strelca, hráča a brankára. Tento rok budú aj nejaké novinky, ktoré by som nerád prezrádzal, chcem to nechať ako prekvapenie na turnaj. 

Je to asi najznámejší športový turnaj v KNM, teda asi jediný letný pod holým nebom. Určite láka aj veľa divákov. Neuvažuje škola v spolupráci s mestom nejaké rozšírenie o nejaké malé tribúnky?

 • Veľmi som rád, že je tento turnaj v povedomí ľudí ako známy a obľúbený. Z druhej strany je to smutné, že je to jediné športové podujatie v Kysuckom Novom Meste až na výnimku Rada Puraša, ktorý organizuje Streetball proti rakovine. Čo sa týka spolupráce školy a mesta, sú v pláne nejaké rekonštrukcie ihriska, ale zatiaľ je to hudba budúcnosti a otázka na iných zainteresovaných ľudí. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť a možno komunálne voľby. 

Teraz trošku o tebe. Ako dopadla tvoja sezóna 2017/2018? Ako ste sa umiestnili s tvojím klubom LG Bratislava?

 • Osobne ako hráč nie som s touto sezónou veľmi spokojný, keďže som zažil takú menšiu hernú krízu. Ale ako tím sme siahali skoro až na vrchol, ale v poslednom rozhodujúcom finálovom zápase nám neuznali regulárny gól a prehrali sme na samostatné nájazdy a skončili sme druhí. Veľmi ma to mrzí, keďže toto bola pravdepodobne moja posledná sezóna v drese LG a asi aj v hokejbalovej extralige.

Bol po zápase trpký pohľad na rozhodcov?

 • Určite to bol trpký pohľad. 

Čo hovoríš na umiestnenie juniorských hokejbalistiek a hokejbalistov na MS? Čo hovoríš na výkony Kysučanov Niky Randovej, Tomáša Bajánka a Braňa Chromiaka, ktorí priniesli z MS U20 cenné bronzové medaily?

 • Musím priznať, že som Majstrovstvá sveta hokejbalistiek nesledoval, ale zachytil som informáciu, že je tam nejaká Kysučanka. Jej výkon a úspech v podobe bronzovej medaily hovorí za to, že máme na Kysuciach nielen dobrých hokejbalistov ale aj hokejbalistky. V inom prípade to bolo u chalanov, ktorých som sledoval, pretože presne pred desiatimi rokmi som sa ja stal vicemajster sveta a najlepší útočník majstrovstiev sveta presne v tom istom meste, v kanadskom St. Johns. Držal som im palce, lebo mali šancu vyhrať tretí titul majstra sveta v rade, čo som im veľmi prial. 

Máš nejaké plány, či už športové alebo osobné do ďalšej sezóny?

 • V mojich športových plánoch v ďalšej sezóne sú odohrať nejaké zápasy za športový florbalový klub AS Trenčín, kde sme sa dohodli na spolupráci. A ďalej sa budem baviť športom v mestských ligách vo florbale alebo vo futsale. A musím sa priznať, že v septembri urobím prestup do manželského zväzku s mojou dlhoročnou priateľkou Monikou.  

Palovi Slovákovi veľmi držíme palce, či už v osobnom alebo športovom živote. Robí dobré meno mestu Kysucké Nové Mesto a to si veľmi vážime. Tak nech mu turnaj vyjde na výbornú. Z redakcie NovinyKNM držíme palce a určite sa pripoja aj viacerí Kysučania.

Autor: Miroslav Janouš
Foto: archív Pavol Slovák