Boli sme na tréningu lukostrelcov v Povine

Klub, ktorý pod svojou oficiálnou značkou Kysucký lukostrelecký klub – Lovec funguje už dva roky, má svoju strelnicu na tichom mieste v Povine. O jeho fungovaní sme vôbec netušili, až do chvíle, kým sme nedostali pozvánku, prísť sa pozrieť na ich tréning.

Tréningom strelcov nás sprevádzal a odpovede na pár otázok nám poskytol vedúci lukostreleckého klubu Milan Školník.

Ako dlho oficiálne fungujete?

IČO sme si oficiálne založili v októbri 2017. Urobili sme tak kvôli tomu, aby sme sa niekam posunuli, lebo dovtedy sme fungovali len ako partia, ktorá sa stretávala na strelnici. Stanovili sme si aj nejaké ciele a na to samozrejme potrebujeme aj financie. Teraz už môžeme poberať aj 2% z dane, čo nám tiež veľmi pomáha.

Koľko členov sa u vás nazbieralo za tie dva roky?

Za dva roky máme 18 členov. Najmladší ma 7 rokov a najstarší som ja a mám 59. Chceli by sme určite aj touto cestou prilákať k nám nových členov. Či už jednotlivcov alebo aj celé rodiny. Budeme veľmi radi.

Ak by sa aj niekto rozhodol k vám prísť, čo potrebuje?

Ak by prišiel a chcel by vyskúšať, výzbroj mu veľmi radi zapožičiame. Keby sa nováčikovi u nás zapáčilo, tak taká základná výzbroj, luk aj so šípmi, ktoré sú spotrebný materiál a k tomu aj tulec by vyšla do 160€. Pre deti ešte menej, keďže potrebujú slabšie luky.

Už sa vám podarili aj nejaké dobré výsledky na súťažiach?

Áno. Na všetkých súťažiach sa našim strelcom podarí skvelé umiestnenie, ale najlepšie bolo na posledných majstrovstvách Európy, ktoré sa konali vo Varíne. Odtiaľ priniesli Ľubomír Králik a Zuzana Králiková zlaté medaily.

Bude sa niekedy súťažiť aj na Vašej strelnici?

My stále našu strelnicu budujeme. Usporiadanie preteku je veľmi zložité a zdĺhavé. Treba hlavne veľa povolení.

Aké zbrane vlastne používate?

Máme tu luky od primitívnych, čo je tá najťažšia forma luku, až po tie zložité lovecké luky. S týmito primitívnymi lukmi vlastne Králikovci vyhrali aj tie zlaté medaily. Tiež aj dlhé anglické luky, ktoré sú veľmi silné a reflexný luk so zabudovaným oknom, vďaka ktorému je jednoduchšie ovládanie.

Čo sponzori?

Doteraz nám naviac pomohla Nadácia KIA Motors Slovakia. S jej pomocou sme si postavili obytný kontajner na pozemku, kde máme strelnicu. Teraz spolupracujeme aj s firmou Mobis respektíve Nadačný fond Mobis v nadácii Pontis, ktorý nám poskytol grant skoro 1700€ na gumené zvieratá, ktoré nám slúžia ako terče. Z nich majú najväčšiu radosť deti, čo bolo vidieť aj na ich rozžiarených očkách, keď sme tieto zvieratá priviezli.

A čo teda treba urobiť, ak by mal niekto záujem stať sa členom tohto lukostreleckého klubu?

Stačí ma kontaktovať sms správou na telefónnom čísle 0902 368 696. Ja sa potom v priebehu dňa naspäť ozvem a dohodneme podrobnosti.

Autor: Miroslav Janouš
Foto: Miroslav Janouš / Milan Školník