Boli sme pozrieť Školu vzpierania v KNM

Škola vzpierania nie je v Kysuckom Novom Meste príliš dlho, ale už má za sebou prvé skvelé výsledky. Na krátky rozhovor sme sa zastavili priamo v útulnej telocvični a pozhovárali sme sa s jedným z trénerov, Petrom Papíkom.

Od kedy vlastne funguje Škola vzpierania v KNM?

Školu vzpierania sme založili v roku 2015. Od začiatku pôsobíme v skromných podmienkach v Športovej hale v KNM. Začínali sme s 10 členmi a teraz nás je 50.

Aká veková kategória u Vás trénuje?

Venujeme sa hlavne deťom: Najmladší sú od 6-7 rokov. Samozrejme dvíhajú a učia sa len základy, techniku a správne celotelové návyky a cviky.

Z čoho pozostáva Váš tréning?

Tréning pozostáva z rozcvičky celého tela. Strečing, gymnastika a samotný nácvik vzpieračskej techniky. A samozrejme rôzne športové hry, zábava, smiech, aby sme mali aj radosť zo športu.

Čo sa Vám už podarilo za tie 4 roky? Dosiahli ste aj nejaké dobré výsledky alebo umiestnenia?

Úspechov máme už niekoľko. Máme majstrov Slovenska v žiakoch. V junioroch a mladších žiakoch máme v družstvách vicemajstrov Slovenska žien aj mužov. Máme reprezentantov Slovenska žien a juniorov, ktorí sú v reprezentácii a v príprave na Majstrovstvá Európy. Tento rok bol opäť lepší, úspešnejší ako ten minulý a ešte sme neskončili. O dva týždne budú st. žiaci na MSR v družstvách. A ženy tento rok skončili opäť tretie na majstrovstvách SR. Aj napriek nie dlhej histórii tohto športu v Kysuckom Novom Meste a veľmi skromným podmienkach máme skvelé výsledky. Všetko je to o snahe a chcení. A my chceme byť stále lepší.

Spomínali ste históriu. V Kysuckom Novom Meste nebol nikdy žiaden vzpieračský klub?

Vzpieranie tu bolo už pred 40 rokmi pod názvom TJ Radoľa a potom Pozemné stavby Radoľa. Až teraz u nás v meste. Radoľa bola preto, lebo tam mali vhodné priestory. KNM nemalo, až do roku 2015.

Aké sú plány do budúcna?

Pripravujeme sa okrem MSR aj na ME či už do 15 alebo 17 rokov, juniori a aj muži a ženy.
Naše ženy skončili minulý rok 3. na SR, čo je veľký úspech a porážame veľké kluby a mestá ako Košice, Trenčín, Dukla Banská Bystrica, …
Vzpieranie nie je len o činkách a dvíhaní váh, ale je to o celkovom posilnení tela a mysle. Je to príprava pre všetky športy a každý vrcholový športovec Vám povie to isté, že to potrebujú. Trénovali u nás aj hádzanári, aj florbalistky, či boxéri alebo atléti z KNM a okolia. Robíme aj silové a kondičné prípravy pre iných športovcov.

Autor a foto: Miroslav Janouš