Čenovia FS Jedľovina: Pre srdcom zanieteného folkloristu je najväčšou odmenou potlesk diváka

Kedy vznikol súbor Jedľovina?

Folklórny súbor Jedľovina vznikol v roku 1957  pod pôvodným názvom “FS Jánošík”, nakoľko jeho zakladatelia bratia  Róbert a Jozef Mihovci  pochádzali z Terchovej.  V roku 1972 sa zmenilo vedenie súboru a premenoval sa. Takže sme v minulom roku oslávili krásne 60. výročie vzniku.

Čo všetko patrí medzi umelecké činnosti súboru?

Medzi hlavné atribúty súboru patrí prezentácia tradičného slovenského folklóru. Súbor sa snaží vo svojom programe spracúvať hlavne rodné Kysuce, ale má v repertoári aj iné oblasti Slovenska: Suchá Hora,  Liptov, Zamutov, Ždiar, Horehronie, Detvu, Myjavu a iné. Medzi vyhľadávané umelecké činnosti súboru patrí  tradičné čepčenie nevesty na svadbe, pochovávanie basy, stavanie mája a iné.

Najväčšie úspechy?

Folklórny súbor počas svojej dlhoročnej práce získal mnoho ocenení, v minulom roku sme získali „Cenu mesta“ za kultúrnu reprezentáciu nášho mesta. „Ocenenie za rozvoj folklóru“ od Žilinského samosprávneho kraja.

Kde všade po svete už FS Jedľovina vystupovala?

Folklórny súbor sa zúčastnil mnohých medzinárodných folklórnych festivaloch doma i v zahraničí.  Možno spomenúť krajiny ako Španielsko, Portugalsko, Francúzsko, Taliansko, Bulharsko, Srbsko, Chorvátsko, Poľsko a  Česká republika.

Koľko členov má celý súbor?

V súčasnosti má súbor okolo 58 členov. Súbor sa delí na spevácku, tanečnú a hudobnú zložku. Má i samostatnú ženskú spevácku skupinu a heligonkárov.

Koľko krojov máte vo svojom šatníku?

Súbor má rôzne krojové vybavenie. Každá folklórna oblasť má iný kroj, preto je nutné na každú choreografiu tanca mať iný kroj, čo je finančne náročné a nie ľahké pri prezliekaní na vystúpení. Ľudia nosili kroje v minulosti celoročne. V zime si na kroj dávali kožuchy, kabanice, vlniaky. Typická obuv sú kožené krpce a čižmy, v zime obúvali kapce. Mnohé doplnky si vyrábame samy, čím sa venujeme i tradičným remeslám.

Aké sú to kroje?

Vlastníme kroje z rôznych regiónov Slovenska, nielen Kysúc ( Osčadnica, Turzovka, Horný Vadičov, Terchová). Kroje pochádzajú z oblastí ako napr. Podpoľanie, kopaničiarska oblasť západného Slovenska (Myjava, Brezová pod Bradlom, Stará Turá a i.), východné Slovensko (obec Zamutov, Raslavice), oravská goralská oblasť (Hladovka, Suchá Hora), zamagurská goralská oblasť (Ždiar), liptovská oblasť ( obec Liptovská Lužná), Horehronie a i.

Kto sa stará o choreografiu?

V minulosti prevažnú časť choreografii súboru tvoril bývalý umelecký vedúci súboru Mgr.  Cienik Pavol.                   V súčasnej dobe vedúci  súboru Mgr. Kopták Pavol prizýva na tvorbu  choreografií iných profesionálnych choreografov  ako Vlado Michalko, Lenka Konečná – Bútorová, Pavel Holík z Očovej, Daniel Svocák, Peter Kocák  a iní, ktorí vytvorili pre náš súbor niekoľko choreografií.

Čím je FS Jedľovina jedinečný?

V tom, že i dnešnej dobe moderných technológii dokážeme osloviť nielen tých skôr narodených, ale aj mladú generáciu. Je dôležité a nevyhnutné predávať lásku k folklóru mládeži, lebo len vďaka tomu nám krása ľudového tanca, spevu a hudby nevymizne zo životov. Práca je to náročná, ale dobrá a zanietená partia ľudí, ktorých to baví a napĺňa „ to sme my“,  je tou našou najväčšou jedinečnosťou.

Nejaké vtipné zážitky?

Keď sa spoločne stretáva partia mladých ľudí, nie je núdza o vtipné zážitky, ale radšej si ich uchovávame v našom uzavretom okruhu.

Čo všetko získa člen súboru počas svojho pôsobenia v ňom? Alebo lepšie povedané ako pôsobenie v súbore obohatí život toho, kto sa doň pridá?

Prostredníctvom účinkovania vo folklórnom súbore dokáže rozvíjať svoje umelecké  i fyzické danosti, či už tancom, spevom, hrou na hudobný nástroj.

Odmenou za prácu v súbore je, že mladý človek môže vycestovať do iných krajín. Spoznáva, objavuje nové kultúry a  ľudí v ich reálnom každodennom živote, priamo v ich mestách a obciach, ktoré súbor navštevuje.

Vďaka práci v súbore sa zoznámi s tradičnou slovenskou kultúrou, objavuje jej rozmanitosť a krásu.

Pre srdcom zanieteného folkloristu je najväčšou odmenou potlesk diváka. Keď vidí, že jeho práca prináša radosť a šťastie.

Autor: Petronela Hercová

Foto: archív FS Jedľovina