Finalista súťaže „Najväčší víťaz“ exkluzívne pre NovinyKNM

Finalista súťaže Najväčší víťaz to dokázal! Rodák z neďalekej obce Brodno okres Žilina podstúpil snáď najväčšiu výzvu vo svojom živote a zvládol ju. Ďalšou výzvou je NEPOĽAVIŤ. Schudol 61 kilogramov a športuje ďalej. Cíti sa výborne a konečne začal žiť plnohodnotný život. A jeho fanúšikovia ho môžu stretnúť aj medzi stánkami na Jakubovských hodoch ako návštevníka tohoto tradičného Kysuckého jarmoku. Pre novinyKNM poskytol exkluzívny rozhovor so súhlasom TV Markíza.

 

Ako ťa to napadlo, prihlásiť sa do súťaže? Alebo, čo ťa donútilo?

Ja sa úprimne priznám, že ja som sa do súťaže neprihlásil. Prihlásila ma moja mamina a bol som dosť nahnevaný, že vymýšľa  hlúposti. Predstava, že sa mám vyzliecť pred celým svetom mi skutočne naháňala strach. A mamina si vypočula veru svoje… Bola smutná, nahnevaná a nakoniec mi oznámila svoju rezignáciu a už len čakala, čo sa stane… Prišiel na scénu bratanec Denis, a tiež mi prehováral do duše… vlastne celá rodina….. a vďaka Bohu sa im podarilo prehovoriť ma pastedGraphic.png naozaj vďaka za to pastedGraphic.png

Čo si robil pred tým, ako si sa prihlásil?

Pracoval som v jednej firme, kde mi na seba moc času nezostávalo, ale mesiac pred show som si našiel novú prácu, kde som bol spokojný a tu už som sa mohol trochu viac venovať aj príjemnejším veciam, ako je práca pastedGraphic.png

V tvojom profile na sociálnej sieti je napísané, že si futbalový brankár, stále chytáš za klub TJ Tatran Bytčica?

Môj profil na fb budem musieť opraviť, pretože za Bytčicu už nechytám. Momentálne chytám za Brodno ako náhradný brankár. Ja som tu veľmi spokojný, sme super kolektív a podarilo sa nám postúpiť.

Tvoja výkonnosť sa zmenou hmotnosti určite zlepšila. Nedostal si ponuky z lepších klubov? 

Áno, samozrejme, moja výkonnosť sa niekoľkonásobne zlepšila. Keď sa postavím do bránky, cítim sa voľný ako vták. Keď sa hodím za loptou, konečne na chvíľku letím pastedGraphic_1.png Pred premenou pád za loptou oveľa viac bolel pastedGraphic_2.png Čo sa týka iných klubov, oslovili ma, ale momentálne by som nerád niečo menil, kým si neurčím jasne svoje priority.

Je futbal tvoj najobľúbenejší šport? Ktorému futbalovému klubu fandíš? (či už slovenský alebo zahraničný)

Áno, futbal je moja najväčšia láska pastedGraphic.png, ale už nie je jediný šport, ktorému sa venujem. Rovnako som sa začal venovať aj behu a práve teraz sa pripravujem na triatlon… Do budúcna sa chcem venovať aj tomuto peknému športu. Môj najobľúbenejší futbalový klub je jednoznačne Biely balet teda Real Madrid.

Čo povedala tvoja starká na to, že si sa prihlásil do súťaže? Neprestáva ťa vykrmovať aj po tom, ako si schudol? (dočítal som sa na webe „Starká ma vykrmuje, preto ma nechce žiadna kočka.”)

Dnes by bolo nefér, ak by som zopakoval túto vetu, pretože fakt je, že starká dobre varí a varenie je pre ňu niečo ako pre mňa futbal… Jednoducho starku varenie baví a naozaj varí perfektne, ale lyžičku mi pri ústach nedržala a občiansky som dostal už dosť dávno pastedGraphic_2.png Každý z nás je zodpovedný sám za seba, takže je to moja chyba, že som to nechal zájsť tak ďaleko. Dnes mám na toto len jednu odpoveď… Toto je môj obľubený citát a ten už z mojej pamäti nevymažem:

„Keď ti raz zaklope minulosť na dvere, neotváraj… Chce ťa len dostať z cesty, po ktorej konečne úspešne kráčaš… Minulosť ti nikdy nepovie nič nové, len ťa dostane tam, kam tvoja duša už dávno odmieta ísť… Kráčaj a už sa nikdy neotáčaj…

Aká bola tvoja váha pred a po súťaži? Ako sa teraz fyzicky cítiš?

Moja váha pred súťažou bola 154 kg .Počas súťaže som schudol 61 kg a na konci súťaže to bolo 91 kg… Fyzicky sa cítim úžasne a konečne som začal žiť plnohodnotný život.

Prešiel si obrovskou zmenou. Si mladý, vyšportovaný fešák. Už sa našla nejaká kočka? Nebombardujú ťa na sociálnych sieťach?

pastedGraphic_3.pngpastedGraphic_3.png Áno, bombardujú… a musím uznať, že je to v celku príjemné, ale každej sa žiaľ odpísať nedá…. Mám veľa kamarátiek. Ale najviac si vážim tie, ktoré ma poznali aj ako „väčšieho chlapca“ a tie, ktoré sa mi aj v tej „horšej dobe“ neobrátili chrbtom pastedGraphic.png

Prešiel si si tréningom a aj si počul množstvo motivujúcich slov od svojich trénerov. Nechcel by si sa do budúcna stať aj ty takýmto motivátorom, prípadne trénerom?

Určite o tom vážne uvažujem. Ako ste si mohli všimnúť, Jany Landl sa stal pre mňa veľkým vzorom a samozrejme chcel by som ísť v jeho šľapajách. Žiaľ, momentálna finančná situácia nie je tak dobrá, ako by som si predstavoval. Teraz som začal pracovať, chcem si trochu ušetriť, poriešiť nejaké prioritnejšie veci a potom si plánujem urobiť trénersky kurz. Verím, že sa mi to podarí.

Ako sa ti na sebe pracovalo počas natáčania? Určite je to dosť náročné, cvičiť pred kamerami, ktoré ťa neustále snímajú.

Tak možno prvé dni to bolo také zvláštne. Ako som už spomenul, najťažšie bolo vyzliecť sa pred kamerami, ale o pár dní som si to už ani moc neuvedomoval. Zvykol som si.

Stala sa ti nejaká úsmevná príhoda? Pri všetkej tej drine, našlo sa miesto aj na srandovanie?

Áno, samozrejme. Zdieľal som jednu izbu so Zolom… Zolo je rodený komik, pri ňom sa jednoducho nedalo nesmiať pastedGraphic.png Boli sme tam partia úžasných ľudí, tak sme na kaštieli mali stále veselo. Ale nemôžem nespomenúť úsmevnú príhodu, keď sa natáčalo u nás v dedine v Brodne, keď som sa im predstavil ako požiarnik a pri prvom pohybe mi praskli nohavice.Vtedy som to vnímal ako poriadny trapas. Našťastie na kamere to bolo skoro nepovšimnuteľné pastedGraphic_2.png Dnes sa na tom už len smejem.

Ktorá časť súťaže bola najhoršia? Mal si aj krízu? Chuť skončiť?

Neviem, či sa dá niektorá časť nazvať najhoršou. Ja by som ju skôr nazval najťažšou. Bolo to vtedy, keď ma začala trénovať Soňa. Bola to pre mňa veľká zmena a v tej chvíli som si naozaj nevedel predstaviť, ako to zvládnem… Nikdy si nedovolím tvrdiť, že Soňa bola zlá trénerka, to nie, ale s Janym som bol od samého začiatku… Jany bol môj tréner, moja opora, vzor a zároveň aj dobrý priateľ. Vtedy som mal naozaj veľkú krízu a mal som chuť hru opustiť. Samozrejme podpora mojich kolegov v súťaži Najväčší víťaz bola veľká… Majka mi veľmi pomohla, sa nad všetko povzniesť a Jany napriek všetkému zostal stáť pri mne a zvládli sme aj túto etapu všetci spoločne.

Počas súťaže vám varili dobré a chutné jedlá? 🙂 Aké bolo tvoje najobľúbenejšie menu?

V kaštieli nám nevarili, varili sme si sami, čo bol naozaj výborný ťah, pretože aj taký „kuchár“ ako som ja, som bol nútený naučiť sa variť, aj niečo iné ako praženicu pastedGraphic_2.png Samozrejme vďaka mojim skvelým kolegom zo súťaže som to zvládol. Mojím najobľúbenejším jedlom bolo kuracie mäso, ryža a grilovaná zeleninka.

Ako prebiehal tvoj deň v súťaži? (denný rozvrh) A ako vyzerá tvoj deň teraz po súťaži?

Môj deň v súťaži prebiehal zhruba asi takto: 1. Ráno sa začínalo kardiom 90 min, po prvom tréningu prišli na rad raňajky. Po raňajkách sme oddychovali alebo pripravovali obed. Medzi 11-12 h sme mali druhý tréning a po tréningu obed. Po obede sme mali čas na oddych a večer okolo 5-6 h bol tretí večerný tréning a po ňom večera… Po večeri voľno do druhého rána.
Teraz  je to takmer rovnaké s tým rozdielom, že som do svojho harmonogramu musel začleniť aj prácu… Ak nestihnem trikrát do dňa tréning, tak aspoň jedenkrát musím. Bez toho by to už ani nešlo pastedGraphic.png Dostal som sa do štádia, kedy sa pohyb stal pre mňa nie povinnosťou, ale niečím, čo ma napĺňa a dobíja energiou.

Ku ktorému zo súťažiacich si mal najbližšie? S kým si si najlepšie sadol a rozumel si?

Najbližšie som mal k Julovi a Majke… Kým nevypadol Pali a Nika, aj k ním, ale aj k Zolimu…V podstate sme boli všetci na jednej lodi. Boli sme skvelá partia ľudí, ale týchto 5 ľudí bolo asi top pastedGraphic.png

 

Na koho alebo na čo si najviac myslel v tých najťažších chvíľach?

V najťažších chvíľach som myslel na maminu a starku… Na rodinu… Sú to moji najbližší ľudia a veľmi ich ľúbim.

Pred finále, bola to veľká tréma, však? Si spokojný s výsledkom? 

Možno sa to bude zdať zvláštne, ale nebol som pred finále veľmi nervózny… Z kamier som prestal mať strach a do súťaže som sa nakoniec rozhodol ísť schudnúť. Výsledok bol pekný a ja som mal z neho úžasný pocit… Bol som sám na seba pyšný pastedGraphic.png
Áno, s výsledkom som nadmieru spokojný… Som šťastný pastedGraphic.png

Čo robíš teraz po skončení súťaže a čo plánuješ do budúcna??

Po skončení súťaže som začal opäť pracovať a svoj voľný čas venujem v prvom rade športovým aktivitám, rodine a priateľom.
Zatiaľ ešte nechcem predbiehať, ale určite si plánujem urobiť trénersky kurz.

Navštevuješ Kysucké Nové Mesto? Neprídeš sa pozrieť na Jakubovské hody do KNM?

Kysucké Nové Mesto navštevujem a na Jakubovské hody sa určite prídem pozrieť, ak moje povinnosti nerozhodnú inak.

Čo by si odkázal ostatným, ktorí majú problém s nadváhou a nevedia sa rozhýbať, aby s tým niečo urobili?

Odkázal by som im, že každý z nás je jedinečný, a preto si treba len veriť… Netreba sa báť neúspechov, ale treba sa obávať  šancí, ktoré zmeškali… Ja som si tiež neveril, ale všetka ta drina sa nakoniec stala zábavou, dostal som sa do štádia, keď si neviem predstaviť svoj deň bez toho, aby som niečo neurobil pre seba a pre svoje zdravie… je to nádherný pocit „byť opäť človekom“ pastedGraphic_3.png a stojí za to zabojovať.

Z redakcie ti veľmi držíme palce a dúfame, že ostaneš na tejto ceste, ktorú si si zvolil. Je to určite správna cesta a pomôže ti nielen v tvojom osobnom živote, ale aj tvojmu zdraviu, ktoré pred súťažou nebolo najlepšie.

Ďakujem vám veľmi pekne. Aj ja prajem do redakcie veľa šťastia, úspechov, skvelých námetov a v nie poslednom rade veľa zdravia, pohybu a zdravého jedla pastedGraphic.png

 

Autor: Miroslav Janouš
Foto: TVnoviny, archív Dušana Jánošíka, breeze.sk