Hokejbalový talent z Nesluše – Nika Randová

Florbal som hrávala v KNM, avšak prišla stredná škola, kde som dochádzala, čo bola pre mňa veľká zmena, a tak som s florbalom sekla a rozhodla sa pre hokejbal. Svoje rozhodnutie však neľutujem,…
Pozhovárali sme sa s čoskoro devätnásťročnou čerstvou držiteľkou bronzovej medaily zo Svetového šampionátu v Českom Přerove, Nikou Randovou.

Za ktorý klub hrávaš hokejbal?

 • Môj klub je ŠK HOGO Žilina, kde som predošlú sezonu odohrala slovenskú juniorskú extraligu U19 medzi chlapcami. Budúcu sezónu by som chcela odohrať za Plzeň v českej extralige žien.

Budeš mať čoskoro devätnásť rokov, to znamená, že ešte študuješ?

 • Študovala som na anglickom bilingválnom gymnáziu v Čadci. Štúdium som ukončila v máji tohto roku, v júli mi prišlo oficiálne prijatie na Akadémiu policajného zboru do Bratislavy.

Takže budeš pomáhať a chrániť?

 • Skôr by som chcela nejaké vyššie postavenie 🙂 ale uvidíme.

Študovať budeš v Bratislave a hrať za Plzeň? Zvládneš to logisticky?

 • Trénovať chcem v nejakom mužskom klube v okolí BA a párkrát do mesiaca prídem na tréning do Plzne. Ich extraliga sa hrá turnajovou formou niekoľkokrát do roka, čiže budem dochádzať predovšetkým na zápasy, je to však ešte otvorené. Na konci augusta budem vedieť určite.

Čo považuješ za svoje doterajšie najväčšie úspechy v športe?

 • Môj najväčší úspech je určite 3. bronzové miesto na historicky prvom šampionáte junioriek do 20 rokov a umiestnenie v all stars time tohto podujatia. Taktiež majsterka Slovenska za rok 2017 a 2018, či 1. miesto na turnaji Ladies cupu, ktorý sa každoročne koná v Spišskej Belej.

Ako si sa dostala k hokejbalu?

 • K hokejbalu som sa dostala cez moju dobrú kamarátku Zuzku, ktorá mi o tomto športe povedala a ďalej ma posúvala pani trénerka Mária Zemiaková, ktorej patrí jedno obrovské ĎAKUJEM.

Prečo si sa nedala na florbal, ktorý už má v meste aj svoj klub a hrá ženskú ligu?

 • Florbal som hrávala v KNM, avšak prišla stredná škola, kde som dochádzala, čo bola pre mňa veľká zmena, a tak som s florbalom sekla a rozhodla sa pre hokejbal. Svoje rozhodnutie však neľutujem, nakoľko sa mi hokejbal páči oveľa viac.

Ako často trénuješ?

 • Trénujem 3x do týždňa povinne, ale individuálne sa snažím každý deň. Skoro každý deň v Nesluši hrávame tzv. „dedinský hokejbal“, kde chodí aj Tomáš Bajánek – slovenský reprezentant do 20 rokov, ktorý si z tohtoročných MS taktiež priniesol bronz. 

Čo by si chcela v hokejbale dosiahnuť?

 • Môj najväčší sen je vyhrať titul Majsterky sveta.

Ako sa ti páčil turnaj v Přerove?

 • Turnaj bol geniálny, usporiadatelia odviedli skvelú prácu, dievčatá z inych tímov boli veľmi priateľské. Jediné, čo mi na turnaji chýbalo, bolo viac slovenských fanúšikov. 

Bola si nervózna pred turnajom?

 • Nervozita určite bola, keďže to bol môj premiérový šampionát, avšak po prvom zápase s Kanadou nervozita opadla.

Koľko si dala gólov a celkovo bodov?

 • Dala som 4 góly, hattrick proti Veľkej Británii a víťazný gól proti USA 1:0 , dokopy som však nazbierala 6 bodov. Práve v boji o bronz som nahrala na víťazný gól Tamare Dobošovej.

Ako to prebiehalo počas zápasu o tretie miesto?

 • Vtedy akoby celý turnaj začal odznova, už nešlo o body alebo o umiestnenie v tabuľke, už šlo o všetko. V kabíne sme si povedali systém, ktorý sme dodržali, a tým sme dokázali súperky poraziť 2:1. Hrali sme zodpovedne a podporovali sme jedna druhú, do hry sme dali hlavne srdce, a tým sme Slovensku vrátili medajlovú priečku.

Niektorí športovci tvrdia, že vyhrať bronz je lepšie ako prehrať o zlato. Cítiš to aj ty tak?

 • Najskôr ma veľmi mrzelo, že sme nepostúpili do finále. Stačilo poraziť Kanadu a boli by sme tam, proti Kanade som mala obrovskú šancu streliť prvý gól a poslať tím do vedenia, v oslabovke som sa dostala cez dve Kanaďanky a šla sama na bránu, tu však zaúradovala nováčikovská nervozita. Keď sa však nad tým zamyslím dnes, som šťastná, že sme hrali o bronz a vyhrali a neprehrali vo finále.

Aký je tvoj obľúbený šport, športovec alebo športový vzor?

 • Obľúbený šport jednoznačne hokejbal 😀 a športový vzor Petra Pravlíkova, či Ivana Gajdošova, ktoré sa v roku 2011 stali majsterkami sveta v hokejbale. 

Čo robíš vo voľnom čase?

 • Voľný čas trávim s kamarátmi alebo rodinou, väčšinou športy, turistika, wellness alebo čítanie kníh, taktiež si rada zájdem do kina, no preferujem športové aktivity.

Plánuješ letnú dovolenku? Kde?

 • Chcela by som ísť k moru, ale kam ti zatiaľ neviem povedať. 🙂

Chceš niekomu poďakovať?

 • Chcela by som sa poďakovať hlavne mojim rodičom, či starým rodicom, ktorí cestovali do Čiech na každý jeden zápas a boli mi veľkou oporou. Taktiež mojej trénerke Majke Zemiakovej, ktorá mi dala príležitosť hrávať zápasy s juniormi. Trénerovi Mariánovi Hambálkovi a Karolovi Rehákovi, ktorí ma stále posúvajú a dali mi príležitosť reprezentovať Slovensko. Všetkým priateľom, spoluhráčom a spoluhráčkam, ktorí ma podporovali a neustále mi pomáhali. Ale aj celej mojej rodine za každú pomoc a podporu. ĎAKUJEM.

 

My ti veľmi pekne ďakujeme. Za tvoj čas, ktorý si venovala nám a aj za reprezentáciu nielen Slovenska ale aj Kysúc. A nech ti hokejbal aj naďalej chutí 🙂

 

Autor: Miroslav Janouš / Nika Randová
Foto: archív Nika Randová / Michal Runák