Keď to nevyšlo na prvýkrát, mohlo na druhý. Alebo až na tretí?

Mesto malo pred Jakubovskými hodami dobrý úmysel. Žiaľ nepodarilo sa. Nezaradili sme sa medzi ekologickejšie mestá. Nevedno, čo bolo v tomto prípade prednejšie.

Pred Jakubovskými hodami primátor mesta KNM pre náš portál deklaroval, že sa budú používať len plasty z ekologicky rozložiteľných materiálov. Toto malo byť zakotvené aj v zmluvách s predajcami a pri porušení mali nastať opatrenia. Žiaľ, dodržané to bolo len z polovice a aj v tých zmluvách bola táto klauzula zapísaná dosť „šalamúnsky“.

Opravný pokus mohol nastať v ďalšej kultúrnej akcii, ktorú usporiadalo mesto a to Kysucký guláš. Veľmi obľúbená akcia pre ľudí nielen z Kysuckého Nového Mesta, ale aj z okolia. Deti sa poriadne vybláznia na atrakciách a celé rodiny sa do sýtosti najedia výborných gulášov od majstrov od kotlíkov. Akcia sa koná už niekoľko rokov, na tom istom mieste a v tom istom období. Po neúspešných „EKO“ Jakubovských hodoch malo mesto dostatok času, pripraviť sa práve na túto akciu.

Tí, ktorí majú radi životné prostredie a aj vzťah k nemu, museli byť opäť sklamaní. Mesto síce nedalo vopred informáciu, že na Kysuckom guláši sa bude používať EKO riad, ale podaktorí to tak trošku aj očakávali po prvom neúspechu. Ani na druhý pokus to nevyšlo. A v tomto prípade ani netrebalo, aby robila kontroly mestská polícia. Stačilo sa na akciu vopred pripraviť.

Príkladom mohlo byť mesto Bardejov, kde sa tiež nedávno varil guláš a mesto predávalo keramické misky za zálohové 1€. Kto chcel, misku si nechal ako pamiatku. Kto nechcel, vrátil ju a bol mu vrátený aj poplatok. Misky sa umyli a išli opäť k návštevníkom akcie.

Nedalo nám to a na Mestský úradv KNM sme poslali otázku, či aspoň na tretí pokus by bolo možné zrealizovať tento zámer. Dostali sme odpoveď:

Mesto plánuje využite EKO plastov najbližšie na vianočných trhoch.

PaedDr. Emília Becová – prednostka

Tak verme, že do tretice všetko dobré a na vianočných trhoch nájdeme viac EKO plastov ako slov v odpovedi od prednostky úradu. Ešte pre informáciu. EKO plasty sa nehádžu do žltých odpadových nádob ani do komunálneho odpadu. Ako teda s týmto odpadom naloží mesto, sa necháme prekvapiť. Určite to budeme podrobne sledovať.

Miroslav Janouš