Kto nakoniec postaví dvojkríž?

15844346_1408416095870045_1864194318067608983_o_Fotor_Fotor

Takým tradičným symbolom jesene je silný vietor, ktorý deti využívajú na púšťanie šarkanov. Tento rok sa jeseň ohlásila už hneď po skončení prázdnin a to výrazne premenlivým počasím, ktoré bolo stupňované, až nakoniec tento živel nechal za sebou aj stopu, ktorá udivila nejedného občana Kysuckého Nového Mesta. Dvojkríž nad Budatínskou Lehotou, dominanta mesta a symbol nielen slovenského národa, ale už aj našich predkov z Rakúsko – Uhorska, padol za obeť silnému vetru, ktorý sa prehnal celým Slovenskom a nevynechal ani našu kysuckú dolinu. Toto miesto nad Kysuckým Novým Mestom navštívilo už množstvo občanov mesta. Výhľad na celé mesto a večerné zapadanie slnka potešia oko nejedného občana.

V takýchto chvíľach, keď padne za obeť symbol našej krajiny a súčasť našej histórie na ľuďmi navštevovanom mieste, sa nájde veľké množstvo národovcov a patriotov, ktorí sa snažia vzniknutú škodu napraviť. Nie je tomu inak ani v tomto prípade. K zničenému krížu sa hlási politická strana, ktorá ho chce opraviť a znovu osadiť. Nárokuje si to tým, že sa o kríž pravidelne starala a vybetónovala aj platňu, na ktorej je kríž osadený. Ale, sú tu aj dobrovoľníci, ktorí chcú dvojkríž osadiť bez akejkoľvek politizácie.

V takýchto chvíľach sa niekedy človeku rozum zastavuje, že namiesto spolupráce, či už politickej alebo nepolitickej, si ide každý robiť to svoje. Už nejedenkrát takéto hašterenie prešlo až do slovných a niekedy až fyzických potýčiek. A pritom stačí veľmi málo, aby ľudia spojili svoje sily a dvojkríž postavili spoločne.

Dúfajme, že nad mestom bude nakoniec stáť len jeden dvojkríž a nie dva a spor na jeho osadenie sa čo najskôr vyrieši bez akýchkoľvek problémov. Potom si občania budú môcť opäť každý rok vychutnávať akcie ako Vatru zvrchovanosti a sväté omše na sviatok Cyrila a Metoda pod holým nebom, ktoré sa každoročne konajú na tomto mieste nad Budatínskou Lehotou.

Autor: Miroslav Janouš

Foto: autor