Kysuce a Žilina sa doposiaľ nepripravujú na krízový stav v doprave, ktorý spôsobí výstavba D3 medzi Žilinou a Čadcou

diaľnica D3

Na dva úseky diaľnice D3 už prebieha proces prípravy a vypracovania dokumentácie a na jeden úsek prebieha proces prípravy a vypracovania dokumentácie pre územné rozhodnutie (DUR) a dokumentácie stavebného zámeru (DSZ) .

Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto

stav prípravy: Proces prípravy a vypracovania dokumentácie pre územné rozhodnutie (DUR) a dokumentácie stavebného zámeru (DSZ)

Oščadnica – Čadca, Bukov, 2. profil

stav prípravy: Proces prípravy a vypracovania dokumentácie pre stavebné povolenie

Kysucké Nové Mesto – Oščadnica

stav prípravy: Proces prípravy a vypracovania dokumentácie pre stavebné povolenie

Stavba chýbajúcich úsekov sa začne postupne už čoskoro. Komplikovaná situácia na ceste medzinárodného významu I/11 sa počas výstavby ešte viac skomplikuje. Na stretnutí so župankou Erikou Jurínovou na tento „problém“ upozornil aj poslanec Matej Fabšík.

Konkrétne vyslovil obavy z dopravnej situácie, ktorá nastane počas výstavby diaľničných úsekov medzi Žilinou a Čadcou. Výstavba môže spôsobiť úplný kolaps dopravy v Čadci, no situácia bude komplikovaná na celom úseku cesty I/11. Na otázku či zástupcovia dopravy robia nejaké kroky, či sa pripravujú na tieto komplikácie, dostal nie príliš pozitívnu odpoveď.

„Priznám sa, neviem, či sa pripravujú krízové scenáre. Ale vždy reagujeme na podnety, ktoré prichádzajú na VÚC. Takže to beriem aj ako hodenú rukavicu.“ odpovedala na otázku županka Erika Jurinová.

Aj primátor mesta Žilina, Peter Fiabáne, priznal, že sa touto problematikou na meste nezaoberali, ale okamžite chcú tento stav napraviť.

„Bohužiaľ, odpoveď na otázku, či a ako sa Kysuce a Žilina pripravujú na krízový stav v rokoch výstavby D3 2020-2024 som poznal dopredu, ale položil som ju aj preto, aby si kompetentní uvedomili, že je najvyšší čas. Reakcia županky ma zaskočila, naopak primátor Žiliny, Peter Fiabáne bez okolkov priznal, že sa tým na meste nezaoberali, ale pokladajú to za dôležité a chcú okamžite aktívne vstúpiť do prípravy krízových scenárov.
Dnes nebojujeme len o to, či diaľnica bude stáť, to už je rozhodnuté. Bojujeme najmä o to, ako Kysuce a Žilina prežijú obdobie výstavby. Most v Povine sa kvôli prestavbe zbúra, v Brodne tiež, prestavovať sa budú dva mosty v Krásne nad Kysucou a tunel Horelica bude zatvorený minimálne rok. Ako petičný výbor hľadáme odpovede u kompetentných na to, či to majú premyslené… Žiaľ, zatiaľ nemajú, preto musíme opäť verejne tlačiť na čo najlepšie riešenia,“ na sociálnej sieti uviedol Matej Fabšík.

Autor: Petronela Hercová

Foto: