Kysucký snajper chátra

V Krásne nad Kysucou bunkre z 2. sv vojny sprístupnili v roku 2012 cykloturistom. U nás ťažba dreva onedlho odkryje iba jeho pozostatky.

Na jednom z úsekov novobudovanej cyklotrasy v katastri Krásna nad Kysucou objavil jej projektant Stanislav Mikovčák niekoľko bunkrov pochádzajúcich z 2. svetovej vojny. Boli takmer neviditeľné pod nánosmi zeminy. Mesto sa rozhodlo spomínaný úsek spestriť a bunkre sprístupniť verejnosti.

Píšu My Kysuce z roku 2012

Bunker, malá pevnosť alebo „fort“ sa nachádza aj nad Kysuckým Novým Mestom.

Momentálne však chátra. V dohľadnej dobe, by sa mala začať výstavba cyklotrasy a po vzore Krásna nad Kysucou, by mohlo aj Kysucké Nové Mesto toto miesto zrevitalizovať a sprístupniť obyvateľom. Veď od plánovanej cyklotrasy to nie je až tak ďaleko.

Pýtali sme sa aj na Mestskom úrade

Lesy v okolí KNM sú už pomaly minulosťou a čochvíľa sa odkryje aj bunker, ktorý sa nachádza nad kotolňou na Kamencoch. Neplánuje mesto toto miesto trošku revitalizovať pre turistov? Momentálne o ňom až tak veľa ľudí nevie, ale časom začne priťahovať pohľady zvedavcov.

Mesto sa bude Vašim zaoberať a podľa zistených skutočností vyhodnotí ďalší postup.

PeadDr. Emília Becová – prednostka

Momentálne okolie bunkru využívajú najmä „bikeri“ a hubári. Tak snáď sa po revitalizácii mestského parku a okolia lipky dostane na rad aj tento historický skvost, ktorých v okolí KNM je veľmi málo (najbližšie už spomínané Krásno). Tiež môže byť využívaný na výučbu alebo pripomenutie histórie pre deti a mládež, ak bude v jeho blízkom okolí umiestnená informačná tabuľa.

Text a foto: Miroslav Janouš