Kytice, trpaslíkov, ale aj svadobné dekorácie. To všetko dokáže Slávka Laščeková

Slávka Laščeková má zmysel pre detail a naozaj šikovné ruky. Dokáže vyrobiť všelijaké ozdoby a dekorácie. A Vy si ich môžete pozrieť v galérií alebo na jej stránke Kytice zo stuhy, ale až po pár základných otázkach, ktoré dávame každej šikovnej „švadlene“.

Čo všetko dokážete vyrobiť?

Dokážem vyrobiť saténové kytice rôznych veľkostí, plstené výrobky, hlavne víly. Maľujem postavičky z kvetináčov podľa želania (tento rok dúfam, že bude čas, ich urobiť viac), škriatkov väčšinou cez Vianoce a rôzne aranžmány podľa období. V minulosti som vyšívala obrazy, a keďže pracujem vo svadobno-aranžérskom obchode Dekor Marus, tak tam ručné práce vyrábame stále. Robím aj dekorácie pre bábätká na kočíky a aj rozety, respektíve kokardy pre výstavy psíkov.

Ako dlho trvá výroba týchto vecí?

Výroba trvá podľa toho, aký vyrábam výrobok. Kytica 2-3 dni podľa veľkosti, kvetináče tiež tak cca 2 dni. Najdlhšie sa vyšívajú obrazy. Tam to je náročnejšie. Trvá to aj niekoľko mesiacov, podľa náročnosti.

Aké materiály používate?

Väčšinou saténové stuhy, čipky, množstvo látok, akrylové farby, rôzne vlny na plstenie, ihly, nitky, …

Odkiaľ beriete inšpiráciu?

Samozrejme internet. To, čo ma inšpiruje, si potom prispôsobujem podľa seba a hlavne nekopírujem. Aj veľa zákazníčok chce pozmeniť niečo a hneď to ináč vyzerá. A veľa aj skúšam, čo k čomu pasuje a potom to ide samo.

Autor: Miroslav Janouš
Foto: Slávka Laščeková