Ladislava Indrová: Od malého dieťaťa som si rada kreslila

Hoci nikdy nenavštevovala umeleckú školu ani iný výtvarný krúžok či kurz, maľuje a kreslí nádherné výtvarné diela. Jej prvou maľbou na zákazku bola krajinka. A keďže výsledné dielo zožalo úspech, chuť do maľovania a kreslenia u Laďky narastala.

Akú sú tvoje začiatky s maľovaním?

 • Od malého dieťaťa som si rada kreslila, ale asi od 8 rokov ma kreslenie chytilo tak, že som kreslila naozaj každý deň. Keď sa teraz spätne pozriem na staré kresby, pousmejem sa. Vtedy sa mi to zdalo top, ale moja terajšia tvorba je o inom, má to svoju kvalitu, ale už v podstate vtedy som mala asi nejaký potenciál, respektíve vlohy, s ktorými som naložila tak, že som ich rozvíjala. A rozvíjala som ich tak, že som sa dostala k samotnému maľovaniu. Najskôr akrylovými farbami, neskôr som sa posunula na vyšší level. Čiže všetko šlo postupne.

Chodila si aj na nejaké kurzy kreslenia alebo na výtvarnú školu?

 • Popravde nie. Nikdy som o to nejaký zvlášť záujem nejavila. Raz som už bola v umeleckej škole, už som pomaly aj prihlášku mala vypísanú, ale keď som videla, že oni učia umelcov doslova ako držať ceruzku, upustila som od toho. Na všetko som prišla sama časom. Čo ako maľovať, čo na čo použiť. Maľovanie aj kreslenie je moje hobby a chcela som s tým naložiť sama. Možno som spravila chybu, že som nenavštevovala žiaden kurz alebo školu, ale necítila som potrebu. Som so svojimi prácami spokojná, zatiaľ aj zákaznici, a stále sa snažím zdokoňaľovať. Človek sa učí celý život.

Akému druhu malieb sa venuješ, aké techniky používaš, farby, podklad…

 • Ako som už spomínala pri prvej otázke. Začínala som maľovať akrylom. Lenže postupom času som chcela skúsiť tie olejové farby. Takže teraz je mojou špecializáciou olejomaľba. Jasné, ak je požiadavka na akrylovú maľbu, nemám s tým problém, ale 90% maľujem olejom. Maľujem aj maliarskymi nožmi, najmä pri niektorých abstraktných maľbách. Sú veci, ktoré vytvoríte len štetcom, na niečo, ale štetec nestačí. A samozrejme, je to individuálne, podľa toho komu sa s čím dobre tvorí.

Aké témy maľuješ?

 • U mňa je to rôznorodé. Rada sa pustím do čohokoľvek. Nemám nejaké preferencie. Nemám problém nakresliť, ale aj namaľovať portrét, skúsenosť mám aj s abstrakciou, zvieratkami, krajinkami… Viac o mojej tvorbe nájdete aj na mojom FB profile.

Čo najradšej maľuješ a kde berieš inšpiráciu?

 • Mojou inšpiráciou sú samotní zákazníci, lebo oni si zväčša nájdu svoj vysnívaný motív, ktorý sa im ja snažím čo najlepšie preniesť na plátno. Jasné, niekedy mi niečo napadne, takže pokiaľ zákazník súhlasí a dá šancu aj mojej fantázii, tak nie je problém to do obrazu zakomponovať. Instagram a pinterest sú skvelé stránky, kde nájdem aj rôzne tipy a triky, takže aj to využívam. A čo najradšej maľujem? To čo ma samú zaujme. Aj keď mi klient niečo pošle, zväčša vždy sa snažím nájsť na tom niečo pekné. Ale mám rada obrazy s nádychom abstrakcie.

Viem, že maľuješ aj na zákazku. Pamätáš si ešte svoj prvý obraz, ktorý si maľovala na požiadanie?

 • Jasné, pamätám. To bolo ešte moje „akrylové obdobie“. Išlo o krajinku pre jednu pani. Keď sa mi ozvala, ja som aj zabudla, že som vôbec nejaký inzerát zavesila na internet. Ale bola veľmi spokojná, takže ma to tak naštartovalo, že by som mohla viacej uverejňovať svoju tvorbu a ponúkať moje práce.

Aká je najčastejšia téma malieb, ktoré maľuješ na zákazku?

 • Povedala by som že dominujú obrazy ľudí. Niekedy priamo portrét, niekedy sú ľudia nejakým spôsobom zakomponovaní v obraze.

Ak sa môžem spýtať, koľko stojí taká maľba na zákazku, ako dlho trvá kým ju namaľuješ?

 • Cena aj dodanie je individuálne. Cena závisí od rozmeru, techniky, o to či ide o kresbu alebo maľbu, ale aj od samotnej náročnosti. Vo všeobecnosti sa to ťažko určuje. Kresby sú lacnejšie, ich zhotovenie trvá kratšie. Pri maľbách je to iné. Rozmerov je mnoho, zákazník ma možnosť vybrať si akýkoľvek aký si zmyslí, sú drahšie, lebo je to náročnejšie, aj časovo.  Dodanie zasa záleží od toho, či to bude maľba alebo kresba, od toho koľko mám momentálne práce, ale v neposlednom rade aj od rozmeru. I keď pri tom rozmere to neplatí vždy. Niekedy môžem maľovať na väčšie plátno, ale motív bude jednoduchší a obraz bude hotový skôr ako menšie plátno s komplikovaným motívom. Ale povedzme, že do 4-6 týždňoch som schopná dodať obrazy, niekedy aj skôr pri dobrom načasovaní.

Venuješ sa inej umeleckej činnosti?

 • Rada fotím, ale nič profi, nevenujem sa tomu na zákazky atď., ale čisto pre seba, keď niekde cestujem, tak fotoaparát musí byť so mnou. Keď ma niečo zaujme, odfotím. A som maniak na dekorácie, čiže v období Vianoc bláznim a všeličo si vyrábam.

Maľovanie zrejme nie je tvoja hlavná pracovná činnosť. Aké je tvoje zamestnanie?

 • Učím ľudí anglický jazyk. Som lektorka angličtiny, učím detí aj dospelých. Rada robím s ľuďmi. Keď maľujem, tak som sama zavretá v miestnosti, keď učim som s ľudmi, ciže je to tak pekne rozložené.

Ako najradšej oddychuješ?

 • Pre mňa aj to maľovanie je istý druh relaxu. Ale najlepší relax je asi pri mori, takže sa vždy teším na letnú dovolenku, radi chodíme s priateľom na výlety a v lete aj na motorke. A dobrý relax je aj večer pri vínku.

Autor: Petronela Hercová

Foto: Ladislava Indrová