Ladislava Indrová v minulosti opustila umeleckú školu: „Viac ma baví tá voľnosť.“

Máme tu ďalšiu nedeľu a s tým spojenú tému šikovných rúk. Tento týždeň sme oslovili slečnu Ladislavu Indrovú, ktorá svojimi šikovnými rukami maľuje obrazy. Jej tvorbu si môžete pozrieť na stránke L. I. Art

Kedy ste v sebe našli takýto talent? Študovali ste tento druh umenia?

Od malého dieťaťa som si rada kreslila. Spočiatku som len kreslila, neskôr som sa dostala k akrylovým farbám a olejomaľbe, ktorej sa dnes venujem najviac. Umenie som nikdy neštudovala. Raz som sa už išla prihlásiť do umeleckej školy aj na podnet okolia. Lenže prišla som tam a učili tam od úplných začiatkov veci, ktoré som už ja vedela. Rozhodla som sa, že to moja cesta nebude. Mňa viac baví na tom tá voľnosť.

Aký je to druh kresby, aké používate farby? Nechávate sa inšpirovať inými maliarmi?

V dnešnej dobe kreslím ceruzkami a uhlíkmi. Čo sa maľby týka, tak na to používam olejové farby, zriedka akrylové. Z toho dôvodu zriedka, že tá olejomaľba má niečo viac do seba, pomalšie schne, človek sa môže k obrazu vrátiť aj za pár dní.

Kde beriete inšpiráciu?

Kde beriem inšpiráciu? Zákazník je moja inšpirácia. Niekedy mi pošlú presne, čo chcú. Inokedy dajú nejaké pokyny a zvyšok nechajú na mňa. Občas namaľujem aj niečo vlastné, ale zväčša podľa požiadavok zákazníka.

Ako dlho trvá namaľovanie obrazu?

Tvorba obrazu a celý proces je individuálny. Kresba trvá kratšie, tú spravím aj do týždňa. Tie veľké maľby, umelecké diela, tie niektoré trvajú od 2-6 týždňov. Podľa toho, koľko mám práve roboty a aj od toho, aká je veľkosť a zložitosť diela. Hlavne teda zložitosť. Niekedy môže byť plátno obrovské, ale trvá to kratšie, ako malé plátno, kde mám namaľovať kopu detailov a zložité veci.

Autor: Miroslav Janouš
Foto Ladislava Indrová