McDonald’s vo Švédsku podporuje záchranu včiel

Masívny úhyn včiel nie je problémom iba na Slovensku, ale v podstate po celom svete. Faktory, ktoré spôsobujú, že včely na svete ubúdajú sú rôzne od klimatických zmien až po agresívne hospodárenie. 

Dopady a dôsledky úhynu včiel si uvedomujú aj v sieti reštaurácii McDonald’s vo Švédsku, kde nedávno otvorili najmenšiu reštauráciu na svete – pre včely.

Táto iniciatíva je súčasťou snahy  v oblasti  udržateľného hospodárenia.

McDonald’s vo Švédsku umiestnil včelie úle na strechy vybraných reštaurácií v krajine. Cieľom je pomôcť zachovať populáciu včiel, ktorá je pre zdravú prírodu veľmi dôležitá.

Podpora zachovania včiel prebieha vo Švédsku aj na celoštátnej úrovni. Napríklad aj podporou pestovania kvetov, ktoré sú pre včelí rozkvet najlepšie.

„Iniciatíva sa začala lokálne, ale teraz sa rozrastá po celej krajine. Do iniciatívy sa pridáva viac a viac  franchisantov po celej krajine, ktorí túto aktivitu podporujú aj tým, že začali  trávu okolo svojich reštaurácií nahrádzať  kvetmi a rastlinami, ktoré sú dôležité pre zdravie divokých včiel,“ pre Designboom https://www.designboom.com/design/mcdonalds-opens-worlds-smallest-restaurant-for-bees-mchive-05-22-2019/ uviedla agentúra NORDDDB, ktorá je autorom nápadu výstavby včelých úľov.

Včely sú v súčasnosti veľmi ohrozené. Ich masívny úhyn spôsobuje nehospodárne správanie človeka. K poklesu populácie prispieva nielen používanie pesticídov, výfukové plyny, ale aj nevhodný spôsob kosenia a pestovania.

„Až 84% druhov rastlín a 76% potravinárskej produkcie závisí od tohto malého neúnavného hmyzu, ktorý opeľuje divo rastúce aj poľnohospodárskej rastliny. Ekonomickú hodnotu, ktorú včely vyprodukujú, možno vyčísliť na 14,2 miliardy eur ročne, čo značne prevyšuje hodnotu vyprodukovaného medu,“ píše na svojom webe europarl.europa.eu.

Vytvárať podmienky priateľské k životu včiel je veľmi dôležité, pretože sú dôležitou súčasťou ekosystémov mnohých rastlín. Včely opeľujú mnoho plodín, ich vyhynutie by mohlo výrazne ovplyvniť poľnohospodársky priemysel po celom svete.

Podpora zachovania včiel, ktorú realizuje sieť reštaurácii McDonald vo Švédsku sa stretla s pozitívnou odozvou a mnohí ľudia dúfajú, že sa rozšíri aj do iných krajín.

Autor: Petronela Hercová

Foto: youtube

https://bestvpncanada.ca/