Medovníčky od Zuzky, napečené srdcom

Je to už niekoľko týždňov, čo zverejňujeme výtvory ľudí so šikovnými rukami. Výnimkou nebude ani dnešná Veľkonočná nedeľa. Zuzka Moravcová zo Snežnice dokáže z perníkového cesta vykúzliť naozaj krásne veci. Určite sa v galérii pristavte hlavne pri svadobnom koči.

Čo všetko dokážete z perníkového cesta vyrobiť?

Z medovníkového cesta sa dajú vytvoriť rôzne 3D veci. Robila som napríklad svadobný koč, kalich na prvé sväte prijímanie, kostolík, lampášik, košíčky, mlynček na kávu a podobne… A potom takú tu klasiku od srdiečok cez Veľkonočných baránkov po Vianočné hviezdičky a detské motívy. Možností je veľmi veľa a hlavne 3D motívy sú pre mňa vždy veľkou výzvou.

Koľko trvá výroba týchto vecí?

Dĺžka výroby je veľmi individuálna. Klasické nazdobené srdiečko trvá aj s pečením 3-4 hodiny. Ale napríklad svadobný koč som robila 3 dni. Takže naozaj všetko zavisí od motívu a zdobenia.

Aké materiály používate?

Hlavne všetky jedlé 🙂
Samozrejme medovníkové cesto, do ktorého dávam veľa lesného medu a kvalitné perníkové korenie. Na zdobenie používam klasickú bielkovú polevu, niekedy na kvietočky, poťahovú hmotu a podobné veci.

Odkiaľ beriete inšpiráciu?

Veľakrát už majú ľudia presnú predstavu, čo by chceli, takže sa to len snažím zrealizovať. A keď mám voľnú ruku, tak rada vymýšľam niečo nové, rada sa inšpirujem aj na rôznych medovnikárskych stránkach a pintereste, ale aj napríklad vo vyšívkach starých mám 🙂

Autor: Miroslav Janouš
Foto: Zuzana Moravcová