Mestom sa túlajú nebezpečné psy

Najlepší priateľ človeka? Áno! Ale dokáže byť aj veľmi nepriateľský. Či už k ľuďom alebo iným plemenám psov. Sú to väčšinou domáci miláčikovia, ale netreba zabúdať, že psy boli v minulosti vychovávané alebo šľachtené k boju a na obranu. Od smutných očí môže veľmi rýchlo prejsť k vycereným zubom.

Pred pár dňami sa v KNM stal incident, kde malého psa, ktorého venčila jeho majiteľka na sídlisku, napadli a dotrhali dva strážne psy, ktoré ušli svojmu majiteľovi z pozemku. Bol to určite veľmi traumatizujúci zážitok pre majiteľku, ktorá sa bála sama o svoj život a nedokázala svojmu miláčikovi nijako pomôcť. 

Podľa výpovedí obyvateľov, ktorí sa o tomto incidente dozvedeli, je jasné, odkiaľ tieto psy pochádzajú, respektíve, kto je ich majiteľ. Dokonca je známe, že tieto psy svoj výbeh opúšťajú pravidelne. Tu sú reakcie nespokojných obyvateľov mesta, ktorí sa boja nielen o zdravie svojich psov, ale aj o to svoje.

Raz som musel môjho psa uchrániť vlastným telom, keď jeden z tých psov vybehol … Ale takto to nemôže fungovať, majiteľ musí niesť zodpovednosť.

Som si na 99% istý, že ide o psy strážiace v noci areál firmy, ktorá je vedľa policajtov na Hviezdoslavovej ulici. Ten veľký pes je nebezpečný a vždy bol. Teraz je s ním aj mladší rovnakej rasy. Je to už svorka a s tou si neporadí ani urastený chlap, nieže pani so psíkom alebo matka s dieťaťom.

Sám som zvedavý, o ktoré psy sa jedná. Nakoľko pred dvomi rokmi nám takto na Hviezdoslavovej ulici dotrhali nášho psa, ktorý našťastie útok prežil, ale stalo to nemalé finančné prostriedky.

3.2.2019 som na MP hlásil útok tých psov aj ja tak sa to “pohlo” teda… Tu sa fakt musí najskôr niekomu niečo stať, až potom sa to bude riešiť.

Aj keď vždy takýto incident vyvolá vlnu emócií, hlavne psíčkarov, je treba dodať, že vždy je treba postupovať v súlade so zákonom. Len pri ohrození vlastného života, zdravia a majetku sa môže proti útočiacim psom použiť tá najhrubšia sila.  Tento incident bol nahlásený aj na Mestskú políciu, a preto sme sa o vyjadrenie opýtali primátora mesta. Dostali sme však odpoveď:

“Už som tam odpísal.”

prímátor mesta KNM, Ing. Marián Mihalda

Tým nás odkázal na svoje vyjadrenie na sociálnej sieti.

Mestská polícia má však zviazané ruky. Naši mestskí policajti nie sú cvičení na odchyt psov. A preto je na odchyt kontaktovaný útulok v Korni. Ak teda mestská polícia za pomoci pracovníkov útulku psa odchytí, pokúsi sa o jeho identifikáciu a následne psa vráti majiteľovi alebo ho odvezú priamo do útulku. K odstrelu psa by došlo až vtedy, ak by pes napadol človeka a priamo ohrozil jeho zdravie alebo život.

Podľa informácií, ktoré sme zistili: Po novelizácii zákona o veterinárnej starostlivosti odchyt zvierat môže robiť len ten, kto absolvoval školenie na Inštitúte veterinárneho lekárstva v Košiciach. Zatiaľ nie je vykonávacia vyhláška, a preto sa tohoto školenia zatiaľ nie je možné zúčastniť. Takže, aj keby mesto veľmi chcelo zaškoliť našich policajtov, momentálne to nie je možné.

Nie je oficiálne známe, ako postupovať pri napadnutí psom. Zopár rád nám dal pán Lukáš Laurenčík, ktorý v Kysuckom Novom Meste už niekoľko rokov cvičí a pracuje s týmito štvornohými miláčikmi.

Pes bez dôvodu na človeka nazaútočí. Stáva sa to len výnimočne. Pred psom netreba utekať, automaticky sa tak staneme „korisť“. V žiadnom prípade nedvíhať svojho psa na ruky. Radšej sa niekde zavrieť. Vbehnúť do obchodu či brány. Hlavne, keď človek vidí voľne sa túlajúceho psa, treba informovať Mestskú políciu bez ohľadu na to, či sa cíti v ohrození alebo nie. Ak už dôjde k stretu, treba si chrániť priestor dáždnikom, kabelkou, kaserom….neotáčať sa psovi chrbtom, nepozerať sa mu do očí. A hlavne, pokúsiť sa privolať pomoc.

Autor: Miroslav Janouš