Milovníci šachu si môžu dať na námestí „partičku“

Ideou tohto návrhu bolo oživenie námestia a zvýšenie jeho atraktivity na trávenie voľného času najmä počas teplejších dní. O realizáciu sa postaral Mestský mládežnícky parlament a hlavou celej myšlienky bol Dávid Gavlas, ktorého sme aj vyspovedali.

Kedy a ako vznikol nápad vytvoriť niečo také?

Tak nápad vznikol už dávnejšie a v podstate inšpiráciu som našiel na jednom kúpalisku, kde takýto šach mali v plastovom prevedení, ale v uzavretom chránenom priestore. A odvtedy som sa pohrával s myšlienkou, ako niečo také preniesť do nášho mesta a vytvoriť alebo ho už zakúpiť a vlastne celé jeho prevedenie a realizáciu. A koncom tohto leta sa to prevalilo naplno, kedy som sa podelil s nápadom aj s ďalšími ľuďmi a snažili sme sa riešiť  spoločne otázky ohľadom financovania, povolení s pánom Fabšíkom a ďalšie veci okolo. A keďže námestie je pamiatkové miesto, povolenie nám dal aj pán primátor.

Prečo práve centrum mesta?

Centrum mesta sa nám zdal najlepším riešením z hľadiska dostupnosti, lebo mnoho ľudí ním denno denne prechádza a trávi čas. Šachovnica je orientovaná na mieste, kde je počas horúcich letných dní tieň a v jej blízkosti sú miesta, kde sa môžu osviežiť a tiež aj lavičky na sedenie. Ale plánujú sa na jar dorobiť aj ďalšie lavičky špeciálne len ku šachovnici.

Koľko vás to stálo a kto vám pri tom pomáhal a kto robil figurky?

Financie nám zháňal Lukáš Hrošovský z organizácie Sytev a poskytli ich nám nadácie Nadácia Kia motors SlovakiaNadácia pre deti Slovenska.
Figúrky sú vyrobené z drevotriesky a všetky som ručne vyrezával, preto nie sú všetky dokonalé a rovnaké. Za pomoci Kysucko-Novo-Mestského mládežníckeho parlamentu a dobrovoľníkov sme ich vybrúsili, natierali a pravdaže aj oni sami si vyskúšali vyrezávanie zopár figúrok.

Sú farby vodeodolné?

Áno, farby čo sme použili, sú vonkajšie farby. Odolné voči vode a vrchná farba je pogumovaná.

Máte v pláne pokračovať a vytvoriť takéto atrakcie aj na iných miestach? Prípadne iné typy hier?

Áno, plánujeme. Čakáme ale na reakciu občanov na prvý nápad a zlepšenie počasia, čo bude až na jar. Ale už aj ja sám mám pripravené návrhy, ktoré čakajú na realizáciu. Síce budú v menšom, ale budú spĺňať účel a budú rozmiestnené po meste. Dúfam, že aj pri nových lavičkách pri lipke za mestom. Plánujeme aj „Človeče nehnevaj sa!“ a ďalšie, ktoré si budú občania žiadať a bude ich možné realizovať.  

Čo ak sa tento nápad u obyvateľov neujme? Plánujete šachovnicu presunúť inam?

My veríme, že hej, ale ak nie, tak presun budeme riešiť až v krajnej situácií, keďže maľovanie novej šachovnice by bolo finančne náročné a dané financie môžeme využiť na lepšie projekty, ktoré sa budú občanom viac páčiť.

Ste pripravení aj na vandalov?

Polohou sme si to chceli uchrániť aj pred vandalmi, keďže to je hneď pod kamerami Mestského úradu aj sídla mestskej polície. Ale nič nechceme nechať na náhodu a pripravujeme aj skrinku, v ktorej sa budú postavičky zamykať a občania, ktorí si budú chcieť zahrať, si vypýtajú kľúčik, ktorého umiestnenie ešte riešime. A ak sa aj tak podarí zničiť figúrky, ktoré čakáme, že podľahnú aj zubu času, sme do určitej miery ich schopní obnoviť.

Autor celého projektu Dávid Gavlas

Videli ste už niekoho aj hrať na šachovnici?

Áno. Za ten krátky čas, čo boli vystavené, som tam už videl hrať dve dvojice aj malé dieťa. Ale najviac som sa pobavil, keď sme museli kvôli úpravám a dokončovacím prácam stiahnuť figúrky späť do Mládežníckej klubovne YC a skupina ľudí sa postavila na šachovnicu namiesto figúrok a tak hrali. 

Veríme, že šachovnica splní účel, za ktorým bola vyhotovená. Pritiahne ľudí do centra mesta na trávenie voľného času a nie mimo neho. Dávidovi ďakujeme za rozhovor a prajeme ďalšie podobné a úspešné projekty.

Pri tomto projekte pomáhali aj študenti z Estónska, ktorých predstavíme čoskoro.

Autor: Miroslav Janouš, Dávid Gavlas
Foto: YCčko