Mirka Zajacová a jej dostrimky. „Dokáže ma inšpirovať príroda a jej farby.“

Mirka vyrába krásne tašky a doplnky. Necháva sa inšpirovať prírodou a aktuálnou módou. A aj pomáha. Jej bielo – červená kolekcia je spojená s neziskovou organizáciou, ktorá pomáha ľuďom, ktorí to naozaj potrebujú.

Robíte iba tašky? Alebo, čo všetko vlastne vyrábate?

Orientujem sa najmä na tvorbu rôznych kabeliek, batohov, nákupných tašiek, ktoré sú dizajnovo prispôsobené noseniu na bežné dni, malých crossbody kabeliek, kozmetických taštičiek, peračníkov, obalov na notebooky či vreciek na potraviny v rôznych farbách a vzoroch.

Aké materiály používate?

Dostrimky šijem najmä z bavlnených a ľanových materiálov. Pri výbere dbám na kvalitu, aby tašky zvládli všetko, čo od nich zákazníci očakávajú.

Mali ste aj nejakú zvláštnu objednávku, niečo náročné?

Mala som už rôznych zákazníkov, no asi najneobvyklej­šia požiadavka, ktorá ma zasko­čila a musela som ju odmietnuť, bola dostrimka, v ktorej chcela slečna skombinovať veľa výrazných vzorov. Nemám rada prekombinované dostrimky a aj keď som vedela, že si takto od­radím potenciálneho zákazníka, musela som jej požiadavku odmietnuť. Za náročné zákazky zas považujem tie, ktoré robím pre firmy. Navrhnúť vlastný dizajn firme podľa ich brandu tak, aby spĺňala ich požiadavky a zároveň bola v súlade s mojou tvorbou, nie je jednoduché a zhotoviť väčší počet kusov čo najskôr vie byť tiež časovo náročné.

Koľko asi trvá výroba Vašich tašiek?

Výroba každej jednej dostrimky je veľmi individuálna, nakoľko si pod samotnou výrobou netreba predstaviť len sadnutie k šijacemu stroju a ušitie tašky. Veľa času zaberie získanie materiálu, jeho úprava, strih tašky a tiež aj doladenie detailov po ušití dostrimky.

Čo je Vám inšpiráciou?

Inšpiráciu príliš nevyhľadávam. Už vôbec nie u iných výrobcov a predajcov, keďže sama viem, koľ­ko námahy dá niečo vymyslieť a vyrobiť. Inšpirácia vždy príde sama, väčšinou sa mi už pri pohľade na látku zrodí v hlave množstvo nápadov, čo z nej vytvorím. Okrem toho ma však dokáže inšpirovať príroda a jej farby alebo aktuálna móda, ktorá sa v uliciach nosí.

Vašou prácou aj pomáhate (červený nos), o čo vlastne ide?

Červený nos Clowndoctors je nezisková organizácia, ktorá prináša smiech a radosť pacientom do nemocníc po celom Slovensku. Mňa ich filozofia očarila a chcela som nejako pomôcť. Pre Červený nos som navrhla originálnu bielo-červenú kolekciu Darujem a pri kúpe dostrimky z tejto výnimočnej kolekcie pošleme až 50% z predajnej ceny na dobrú vec. Takto môžem nielen ja, ale aj moji zákazníci pomôcť tým, ktorí to naozaj potrebujú.

Na svojej stránke píšete aj blog. Je to o každom Vašom produkte alebo si vyberáte ten, ktorý Vám je niečím vzácny?

Blog slúži buď na vyjadrenie mojich myšlienok na rôzne témy alebo na inšpiráciu pre zákazníčky, ako kombinovať dostrimky do bežných outfitov.

Autor: Miroslav Janouš
Foto: Mirka Zajacová