Mladí autičkári na sústredení

Týždeň pred ostrými pretekmi sa mladí strojári zišli v útrobách Strednej odbornej školy  strojníckej v Kysuckom Novom Meste. Tieto útulné priestory sú útočiskom chlapcov, ktorí sa chcú hrať a popri tom sa aj naučiť množstvo vecí ohľadom výroby malých modelov áut. Niekto má rád zvuk spaľovacieho motora, niekoho zase viac priťahuje bzukot elektrického motorčeka v malom modeli auta. 

Súťaž bude pozostávať zo 6 hodinovej jazdy dva dni, každý deň po 10 tímov. Bude to 18. a 19.4.2018 v bratislavskom Aureliu, víťaz  každého dňa postupuje na medzinárodné preteky do Nemecka, ktoré sa konajú 3.5.2018. V minulom ročníku sa naši strojári umiestnili na dvoch prvých a jednom treťom mieste. Prípravy pred celoslovenskými pretekmi sa zúčastnil aj ich organizátor, Branislav Hlinka. 

Pri skúšobných pretekoch si pretekári nič nedarovali a bolo to vidieť aj na stave karosérií malých modelov. Do budúceho týždňa však bude všetko pripravené na preteky aj s novým modelom, ktorý je ešte ukrývaný pred očami verejnosti. My sme však mali možnosť si ho obzrieť z blízka a pokochať sa tou nádherou.

Boli sme zvedaví a pár otázok sme položili aj organizátorovi tejto prípravy v Kysuckom Novom Meste, pánovi Bc. Bohumilovi Belákovi, majstrovi odborného výcviku na SOŠ v Kysuckom Novom Meste.

Kde vznikol tento nápad vyrábať modely a pretekať s nimi?
Ja sa tomu koníčku modelov venujem už niečo cez 10 rokov. Na škole vediem krúžok už 5 rokov. K pretekaniu sme sa dostali celkom náhodne, lebo minulý rok z pretekov niekto odstúpil, tak nás pozvali ako náhradu. Boli z toho dve prvé miesta. Vtedy sme auto vymysleli za 3 týždne.

Koľko pretekárov je teraz v SOŠ? Koľko máte modelov? Kto všetko sa môže stať modelárom – pretekárom u Vás na škole?
Pretekárov je 5 + vedúci tímu, momentálne máme dva modely na vodík a dva klasické na tréning. Modelári sú len naši žiaci v rámci krúžkovej činnosti – letecké modelárstvo a automodelárstvo. Pretekárov navrhuje škola podla výchovno-vzdelávacích  výsledkov. Ja len zisťujem záujem a selektujem podľa toho žiakov do tímu.

Ako dlho trvá výroba pretekárskeho modelu od nápadu po postavenie auta na dráhu a aká je jeho cena?
Dlho, koľko má kto času, tu v škole na tom robíme všetci zväčša po obede tak do 15:00 h aj so žiakmi a doma dorábam drobnosti. Stavba tento rok trvala asi 4 týždne a ladenie trvá dodnes – 1,5 mesiaca.
Model stojí okolo 150€ podvozok, ale treba ho upraviť „na spotrebu“ a namontovať vodíkový generátor, ktorý vyrába z vodíka elektrinu, ten stojí viac ako 2000€ – dostaneme generátor H-cell, nezostavený podvozok a plničku na vodík + 20 hydrostikov, čo je tá vodíková bombička. My sme si vyrobili komplet celý podvozok aj pohonnú jednotku .

To je kopec peňazí. Určite sa to nedá robiť z vlastných zdrojov a škola by bola tým tiež asi veľmi zaťažená.
Presne tak, a preto by som chcel veľmi poďakovať vedeniu školy SOŠ strojníckej v Kysuckom Novom Meste a spoločnosti Schaeffler, ktorá je hlavným sponzorom tohoto projektu. A aj ďalším sponzorom a to Stavebniny Povina a firma Baumit za pomoc pri stavebných prácach, ŠPORT-MARKET Miroslav Hlavatý, za poskytnutie auta, ktorým pôjdeme na súťaž, Bohuslav Frolo za zabezpečenie občerstvenia na preteky, Firme tatramodel.sk za rýchle vybavenie objednávok a super zľavu, M-FACTORY za tú úžasnú vôňu, ktorá nám robila lepšiu náladu 😀 (voňavé sviečky, čo vyrába moja sestra), Maroš Šándor za výrobu a montáž zvodidiel, Tomáš Bojko Tobias za boxy na sedenie – všetko daroval zadarmo. A samozrejme mojim chalanom z tímu za trpezlivosť a ochotu spolupracovať. Menovite, Marek Bacula, Branislav Fujak, Slavomír Kubinec, Šimon Špalek, Adrián Hlavatý. Vďaka týmto firmám a ľuďom môžeme robiť to, čo robíme a najlepšie ako vieme. Všetkým veľká vďaka!

 

Toto je jediná dráha na stredných školách? Ako dlho ti trvalo ju vytvoriť? Koľko trvá prejazd jedného koliečka modelom a akú rýchlosť dosahujú autá?
Pokiaľ viem tak jediná, bojujeme už vyše roka.
Prejazd od 13 sekúnd po rekord dráhy 9,13 sekundy. Rýchlosť priemerná asi 25 – 32 km/h, maximálka nášho modelu je 40 km/h.

Dizajn autíčiek si navrhujete sami alebo spolupracujete aj napríklad s automobilkami?
Dizajn je len a len náš – podla toho, čo zoženieme z ponuky na trhu a čo sa chalanom páči.

Divácky je na tom tento šport alebo koníček ako? Chodia na preteky aj nejakí diváci?
Samozrejme, v Auréliu sa minulý rok premlelo za tých 6 hodín aj 1000 ludí, je to verejne prístupné.

 

 

Ostáva nám už len držať palce, aby sa zopakoval úspešný minulý rok. Lebo aj takto sa robí dobré meno a reklama nášmu mestu.

Autor: Miroslav Janouš / Bohumil Belák
Foto: Miroslav Janouš