Na bicykli opatrne nielen na Veľkom Ostrom v okrese KNM

Cyklistická sezóna už začala. Aj keď niektorých nezastaví ani zimné počasie. Pobyt v prírode je najmä v týchto dňoch veľmi oslobodzujúci a prospešný. Akurát, že niektorí si pobyt v prírode vychutnávajú aj nie veľmi priateľským spôsobom, teda na motorkách, štvorkolkách a dokonca aj autom.

A práve pred takými návštevníkmi prírody sa mnohí vlastníci alebo obhospodarovatelia pozemkov musia chrániť. Najčastejšie sa utiekajú k rôznym druhom prekážok a zábran majitelia alebo prevádzkovatelia lyžiarských svahov.

Nedávno na FB stránke Občan Kysuckého Nového Mesta jeden z cyklistov uverejnil varovanie pred lanom natiahnutým cez svah na Veľkom Ostrom. Príspevok vyvolal vášnivé debaty.

Nuž, každá minca má dve strany. Treba si uvedomiť, že lyžiarský svah to nie je len zasnežovanie a ratrakovanie a údržba počas zimy. O svah sa musia prevádzkovatelia či vlastníci starať počas celého roka. Táto starostlivosť zahŕňa aj ochranu pred znehodnocovaním, ba až devastovaním. Lebo takí sme my ľudia! Navonok sa tvárime, akí sme ochránari, no ako sa hovorí: skutek utek. Samozrejme, nie všetci sú takí.

Takže pre všetkých, ktorí nevedia. Svah na Veľkom Ostrom je súkromný pozemok. Zjazdný je v zime na lyžiach a snowboarde. Motorkári a autá robia do zjazdovky ryhy a znehodnocujú ju! Natiahnuté lano je ochrana pred takýmto znehodnocujúcimi zásahmi.

Dnes je na svahu aj viditeľná tabuľa, že sú tam natiahnuté laná. Určite to nie je nič, čo obmedzuje v horskej cyklistike. Rozumní pochopia.

Takéto zábrany, ale nie sú len na svahu na Veľkom Ostrom. Minulý rok niekto natiahol lano aj na poľnej ceste v chatárskej oblasti nad Dolným Kubínom. Muž na štvorkolke, ktorý tadiaľ prechádzal takmer prišiel o život. Lano mu prerezalo tepnu na krku. Incidentom sa zaoberala aj polícia.

V roku 2017 upozornil na laná natiahnuté cez lesnú cestu v Malej Fatre pri obci Krasňany cyklista Tomáš. Našťastie a mu nič nestalo, no dobrzdil len na poslednú chvíľu. Miesto nebolo označené a tak ho sám radšej označil.

Okrem takejto formy ochrany si musia cyklisti dávať pozor aj na lanká, z ktorých býva zhotovené oplotenie pre dobytok. Veľakrát je v týchto lankách aj elektrika. Na takéto oplotenie doplatil životom cyklista Vladimír.

Takže cyklisti: biyklovaniu zdar a dávajte si pozor. Ostražitosť je na mieste aj tam, kde by ste ju nečakali.

Text:

Foto: Pixabay, Facebook