Na galavečeri Športovec roka 2019 ocenení aj naši športovci

Každoročne sa koná galavečer Športovec roka z regiónu Kysúc, kde sú pravidelne oceňovaní aj športovci z nášho mesta.

Všetky výsledky a ocenenia

FRISBEE  

 1. Jakub Banetka – Majster Slovenska v kategórii mix, Halový vicemajster Slovenska, Reprezentácia Slovenska na Majstrových európy. Tréner klubu pri úspechoch – Majster Slovenska juniorov. Tréner Slovenskej reprezentácie do 17 rokov na Majstrovstvách Európy.
 2. Rudolf Kožík – Majster Slovenska do 20 rokov, Majster Slovenska v kategórii mix, Reprezentácia Slovenska na Majstrovstvách Sveta stredných škôl – 3. miesto ,  reprezentácia Slovenska na Majstrovách európy do 20 rokov. 
 3. Adam Jakuš – Majster Slovenska v kategórii mix, Reprezentácia Slovenska na Majstrovstvách Sveta stredných škôl – 3. miesto ,  reprezentácia Slovenska na Majstrovách európy do 20 rokov. 

HASIČSKÝ ŠPORT

 1. Ján Šulek, profesionálny hasič z Podvysokej. Dlhoročný reprezentant Slovenska v hasičskom športe. Aktuálny vicemajster sveta v požiarnom útoku z majstrovstiev sveta v Ruskom Saratove. Zároveň vicemajster Slovenska vo výstupe na vežu. 
 2. ERIKA BELKO. Stálica v slovenskom hasičskom športe. Majsterka Slovenska vo výstupe na vežu a majsterka Slovenská v požiarnom útoku. Je členkou víťazného tímu Severoslovenskej Hasičskej Ligy a dlhoročná členka Slovenskej reprezentácie s ktorou sa zúčastnila na MS v Saratove Rusko. 
 3. BARBORA ĎURČOVÁ, taktiež členka slovenského výberu na MS v Rusku, Majsterka Slovenska v požiarnom útoku a víťazska prestížnej Severoslovenskej Hasičskej Ligy. 

Atletika

 1. Jozef Nevedel (MKŠS KNM) – juniorský halový majster SR v behu na 3000 m, juniorský majster SR v behu na 10 km na ceste, juniorský majster SR v behu na 10000 m na dráhe a držiteľ najlepšieho juniorského výkonu na 10000 m na dráhe v roku 2019. Slovenský reprezentant. 
 2. Jozef Bubeník(MKŠS KNM) – 4. miesto na majstrovstvách NATO na 10 km v Budapešti, víťaz 14. ročníka Kysuckej desiatky, tretí na halových M-SR mužov na 3000 m, tretí na dráhových M-SR mužov na 5000 m. 
 3. Ján Jurčík – absolútny majster SR v behu do vrchu, víťaz žilinskej ligy v behu do vrchu

Silové športy

 1. Nikolas Tóth (Absolútny juniorský majster sveta v mŕtvom ťahu z Moskvy, Slovenský reprezentant)
 2. Vladimír Macura (Vicemajster Európy do 15 rokov, Slovenský reprezentant)
 3. Peter „Ali“ Truchlík (Vicemajster SR v Armwrestlingu) K

Kulturistika

 1. Ladislav Litva (Litva fitness) – Vicemajster SR (obhajoval druhý krát zlato), dvojnásobný majster ČR, Majster Európy a vicemajster sveta za rok 2019 v ICN. Vyhlásený za atléta roka 2019 ICN. Slovenský reprezentant.
 2. Marek Vlček (Riecky Relax and fitness) – juniorský vicemajster Slovenska, majster Slovenska v Kulutristike a vicemajster Slovenska v klasickej kulturistike.
 3. Richard Chromík – pretekár IFBB PRO League. 

Karate

 1. Ľubomír Gavlák (Majster SR v kumite bez rozdielu váhy nad 45 rokov)
 2. Mgr. Ján Jurga (Majster SR v kumite bez rozdielu váhy nad 55 rokov)
 3. Nikola Buchtíková (3. miesto Kumite juniorky 16-17 rokov do 53 kg 

Florbal

 1. Alexandra Faktorová (MKŠS FBK KNM) – jedna z líderiek trojnásobných juniorských majsteriek Slovenska. MKŠS FBK KNM prispela k 14 víťazstvám z 18 zápasov v základnej časti Slovenskej florbalovej extraligy 2018/2019 a k historickým bronzovým medailám v konečnom umiestnení medzi ženami. Je slovenská florbalová reprezentantka. 
 2. Alexandra Kocúrová (ŠK PRUSKÉ) – vicemajsterka Slovenska s ŠK Pruské, ktorý obhájil finále Slovenskej florbalovej extraligy. 
 3. Linda Pudišová (MKŠS FBK KNM) – MKŠS FBK KNM prispela k 14 víťazstvám z 18 zápasov v základnej časti Slovenskej florbalovej extraligy 2018/2019 a k historickým bronzovým medailám v konečnom umiestnení medzi ženami. Jedna z líderiek bodovania klubu a extraligy. Je slovenská florbalová reprezentantka. 

Hokej

 1. Miloš Roman (Vancouver Giants) – finále Western hockey league, slovenský reprezentant
 2. Roman Kadlečík a Marek Janák (UMB Banská Bystrica) obhájili Sekeras trophy Európskej univerzitnej hokejovej ligy
 3. Michal Roman (HKM Zvolen) – bronz zo Slovenskej hokejovej extraligy

Hokejbal

 1. Lukáš Piják (HBK Protef Považská Bystrica) – majster sveta z Košíc 2019, vicemajster Slovenskej republiky.
 2. Róbert Drábik (ŠKB Martin) – bronz zo slovenskej hokejbalovej extraligy, dobrý štart do novej extraligovej sezóny v novom drese Hbk Protef Považská Bystrica
 3. Tomáš Čičala (HBK Protef Považská Bystrica) – Vicemajster Slovenskej republiky 

Stolný tenis

 1. Pavel Petráš (Msk Čadca) – Slovenská stolno-tenisová legenda, Jednotka MSK Čadca, Najväčší podiel víťazstiev v bronzovej sezóne 2019.
 2. Filip Delinčák (STO Valča) – Slovenský reprezentant v olympijskom výbere Slovenska
 3. Jakub Goldír (MSK Čadca) – nastupujúca stolno-tenisová hviezda. 

Futbal

 1. Monika Bytčanková (ŠK Slovan Bratislava) – druhý krát obhájila prvenstvo v ankete. Majsterka Slovenska vo futbale a finalistka slovenského pohára vo futbale žien.
 2. Ľubo Michalík (ŠKF Sereď) – Doviedol klub ako kapitán na 6. miesto v najvyššej futbalovej SR lige
 3. Matúš Ševčík – Slvovenský futsalový reprezentant

TRÉNER ROKA –  mládež

 1. Miroslav Škrobian (TJ Tatran Vzpieranie Krásno nad Kysucou) – druhý krát obhájil. Tréner čerstvého vicemajstra Európy a majstra Slovenska Vlada Macuru a úspešného slovenského vzpieračského klubu. Reprezentačný tréner 
 2. Jozef Majerík (AK Čadca) – hlavný tréner klubu s množstvom ocenení a výborných atletických výkonov žiakov, žiačok a juniorov
 3. Ľuboš Durčanský (Gymnastika Kelčov) – vyniká prístupom k svojim zverencom a samotnej gymnastike. 

TRÉNER ROKA – dospelí

 1. Marián Chlebana (tréner MKŠS FBK KNM)
 2. Peter Papík a Vladimír Vrábel (Škola vzpierania Kysucké Nové Mesto) – výborná podpora majstra Sveta Nikolasa Tótha, postup so školou vzpierania KNM do vyššej ligy, športová výchova mládeže a dospelých vo vzpieraní.
 3. Jaroslav Knapec (Karate klub Stará Bystrica) – 40 rokov tréner, desiatky medailistov za rok 2019 v rôznych vekových kategóriách. Príkladný prístup k olympijskému športu. 

ORGANIZÁTOR ROKA – región

 1. Ján Masný – Firesta cup
 2. Pavol Slovák – Kocka cup 
 3. Norbert Chovanec – Panthers cup (turnaj viacerých športov s charitatívnym podtextom)

ORGANIZÁTOR ROKA

 1. Eduard Gábriš – Štefanský pohár
 2. František Šuška – Otvorené majstrovstvá slovenska v silovom trojboji. 
 3. Kysucká desiatka  
 4.  

ODDANOSŤ ŠPORTU

1. Milan Pollák – Osobnosť Kysúc, Osobnosť mesta Čadca, čestné uznanie slovenského atletického zväzu za dlhoročnú činnosť, predseda Klubu Kysuckého maratónu. Dlhoročný predseda organizačného výboru Kysuckého maratónu a ďalšie

MIMORIADNY PRÍNOS PRE ŠPORT NA KYSUCIACH

Milan Slivka – tréner, funkcionár, bývalý výborný atlét MKŠS Kysucké Nové Mesto

ŠPORTOVÝ KOLEKTÍV ROKA

 1. MSK Čadca (Bronzová extraligová medaila, postup B-tímu do extraligy, úspešné organizovanie Slovenského pohára)
 2. MKŠS FBK KNM (historická bronzová medaila pre kysucký klub zo Slovenskej extraligy)
 3. Majsterky Slovenska v cezpoľnom behu – AK Čadca (Daniela Vorková, Denisa Zemaniková, Anna Balošáková, Zuzana Hrabcová)

ŠPORTOVEC ROKA 2019 – hlavná kategória 

KONEČNÉ BODOVANIE:

1.  Lukáš Piják (Majster sveta v hokejbale)
2.  Nikolas Tóth (Majster sveta a držiteľ svetového rekordu v mŕtvom ťahu)
3.  Ladislav Litva (Vicemajster sveta v kulturistike ICN)
4.  František Nehaj (Člen Triple crown club plavcov sveta)
5.  Jozef Ninis (Majster Slovenska v sánkovaní)
6.  Miloš Roman (Finalista WHL a Slovenský reprezentant U20) 
7.  Vladimír Macura (Vicemajster Európy do 15 rokov vzpieranie) 
8.  Monika Bytčánková –  (Majsterka Slovenska vo futbale žien)
9. Peter Prívara ml. – (Majster Slovenska do 16 rokov v tenise – ako 14 ročný) 

10. až 14. Pavel Petráš (Bronz Slovenská stolnotenisová extraliga), Zuzana Králiková a Ľubomír Králik (Majstri Európy v 3D lukostreľbe), Jozef Nevedel (Niekoľkonásobný juniorský majster Slovenska v atletike) , Filip Delinčák (Víťaz Slovenského pohára juniorov,  Slovenský reprezentant), Dominik Klimek (Vicemajster Slovenska v street workoute, Slovenský reprezentant).  

15. až 19. miesto Alexandra Faktorová (Historický bronz zo Slovenskej extraligy vo florbale žien), Ján Šulek (Vicemajster sveta v požiarnom útoku), Ľubomír Michalík (Kapitán FK Sereď – 6. miesto Fortuna liga), Jozef Bubeník (Víťaz Kysuckej desiatky. Slovenský reprezentant), Jakub Banetka (Majster Slovenska v ultimate Frisbee. Slovenský reprezentant).  

SIEŇ SLÁVY KYSUCKÉHO ŠPORTU

Pán brigádny generál vo výslužbe Ivan Čierny

Bývalý popredný atlét (majster športu), zaslúžilý tréner v atletike, dlhoročný funkcionár v armádnom športe, olympijskom hnutí, atletike i vodnom slalome, v súčasnosti predseda Združenia olympijských klubov SR a čestný člen SOV. Atletický rekordér svojej doby (prvý Slovák, ktorý zabehol 110 m cez prekážky pod 14 sekúnd), bronzový medailista z ME Belehrad 1962, patrí k výrazným slovenským a európskym osobnostiam nielen atletiky. Ako tréner viedol viacero reprezentantov ČSSR na čele s Júliusom Ivanom, ale napríklad ajMartina Pelacha, Jána Latochu, Jána Chebeňa, Vladimíra Jančeka, Jana Těšitela či Dušana Malovca. V rokoch 1975 – 1983 Ivan Čierny pracoval vo výkonnom výbore Československého atletického zväzu, v rokoch 1996 – 2000 bol predseda Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode (následne ho zvolili za čestného predsedu). Ako veliteľ Armádneho športového klubu sa radoval z historických olympijských medailí  športovcov Dukly Banská Bystrica, keď na OH 1996 v Atlante Jozef Gӧnci vystrieľal vôbec prvý olympijský kov pre samostatné Slovensko (bronzový) a Michal Martikán bilanciu výpravy prikrášlil prvým zlatom. Slovenský olympijský výbor ocenil dlhoročné zásluhy Ivana Čierneho v slovenskom športe aj olympijskom hnutí v roku 2006 prijatím za čestného člena SOV a v roku 2007 udelením Strieborných kruhov SOV. Od roku 2009 je predsedom Združenia olympijských klubov Slovenska. Na návrh ministra obrany Petra Gajdoša prezident SR Andrej Kiska mimoriadne vymenoval niekdajšieho veliteľa armádneho športového klubu Dukla Banská Bystrica, plukovníka vo výslužbe Ivana Čierneho do hodnosti brigádny generál vo výslužbe. Od roku 2015 je člen siene slávy armádneho klubu Dukla Banská Bystrica a od roku 2019 aj čestný občan mesta Čadca a člen Siene slávy kysuckého športu.

Zdroj: Kysucký šport
Foto: Rudolf Kuljovský