Na návšteve v Kysuckom múzeu v Čadci

V tomto období sa v Kysuckom múzeu v Čadci nachádzajú veľmi pekné expozície, z ktorých nebudú mať radosť len dospelí, ale aj deti.

Ako prvú sme navštívili expozíciu Cesta na mesiac. Autor výstavy Pavol Horňák z Košíc si dal na nej skutočne záležať. Na výstave sa nachádza množstvo predmetov, replík ale aj dokumentov z čias, keď ľudstvo začalo spoznávať vesmír. Táto výstava očarí hlavne milovníkov kozmonautiky a vesmíru a je prístupná do 1.3.2020, takže ešte máte dostatok času, ju navštíviť aj Vy.

V júli roku 2019 totiž uplynulo polstoročie, čo sa trojica odvážnych mužov vydala na nepochybne najúžasnejšiu výpravu ľudstva. Počas osemdňovej cesty, stovky tisíc kilometrov od domova, strávili dvaja z nich, Neil Armstrong a Edwin Aldrin, takmer celý deň na Mesiaci. Medzi exponátmi venovanými tejto úžasnej udalosti nájdete aj sekciu venovanú ďalším osobnostiam amerického vesmírneho programu. Medzi nimi samozrejme nechýbajú exponáty venované významnému americkému astronautovi s kysuckými koreňmi Eugenemu A. Cernanovi.

stránky Kysuckého múzea

Ďalšou výstavou boli lokomotívy, ale na tak trošku iný spôsob. Tieto „mašiny“ sú prepracované do najmenších detailov a sú vyrobené z nepotrebných vecí. Pán Ján Novák z Košíc dokáže lokomotívy vlakov vyrobiť z čohokoľvek, čo ľudia vyhodia. Vystavené sú desiatky skutočne parádnych modelov. A deti si určite oči vyočia. Táto výstava je otvorená do 30. apríla.

Pri dalšej výstave sme nešli ďaleko od témy vlakov. V Kysuckom múzeu majú totiž aj dve makety krajiniek aj s vláčikmi, ktoré v týchto malých krajinkách (maketách) jazdia. Autorom je Miroslav Polák. V krajinkách nájdete miniatúry vlakových staníc, vlakov, ale aj zvieratiek a aj ľudí, ktorí práve čakajú na príchod vlaku alebo relaxujú na nafukovačkách na jazere. Táto expozícia bude vystavená tiež do 30. apríla.

Kysucké múzeum v Čadci sa nachádza približne 10 minút chôdze od oboch vlakových staníc. Určite Vám to odporúčame ako tip na malý výlet aj s celou rodinkou. Vstupné do múzea je veľmi priateľné.

Otávracie hodiny:
pondelok – piatok: 8.00 – 16.00 hod. Posledný vstup na prehliadku o 15.30 hod.
sobota: zatvorené
nedeľa: 10.00 – 16.00 hod.
Posledný vstup na prehliadku o 15.30 hod.

Galéria

Expozícia Cesta do vesmíru

Expozícia modelov vláčikov Jána Nováka z Košíc

Makety krajinky a vláčikov Miroslava Poláka

Text a foto: Miroslav Janouš