Naozaj sme tak veľmi potrebovali cestu okolo lipky?

Lipka, ktorá bola v minulosti vysadená a údajne fungovala ako vstupná brána do mesta, má vynovené okolie. Vyasfaltovala sa aj cesta a ľudia boli v očakávaní, že sa vytvorí oddychová zóna. Pre koho sa vlastne táto cesta vyasfaltovala?

Sú to už dlhé roky, čo bola asfaltová cesta od Ulice 9. mája až po lipku použiteľná napríklad na korčuľovanie. Na jej stave sa podpísal nielen zub času, ale aj motoristi a hlavne ťažké nákladiaky, ktoré z okolitých hôr zvážajú drevo.

Určite mestu patrí vďaka za to, že sa toto miesto dalo trošku do poriadku. Okolie lipky sa vyčistilo, pribudli lavičky. Ich rozloženie sa mohlo síce realizovať trošku ináč, ale dobre. A podľa slov zamestnancov údržby mesta to nie sú posledné úpravy. Pribudla dokonca ďakovná tabuľa, ktorej pôvodcu nebolo ťažké vypátrať…

Lavičky pri lipke
Ďakovná tabuľa

Pre koho vlastne mesto túto cestu vyasfaltovalo?

Je jasné, že po tejto ceste autá jazdiť budú, pretože tam majú ľudia svoje rekreačné chaty, poniektorí aj obydlia a potrebujú sa k ním dostať. No nie je tých áut nejako veľa? Napríklad na nedávnej veľkej slávnosti vysadenia miliónteho stromu a ukážky asfaltovej cesty hore v Škorčí to na kopci vyzeralo ako zraz motoristov dolných Kysúc. Za rázcestím je zákaz vjazdu a povolenie na vjazd do tejto oblasti vydáva urbariát. Nevedno, či stačí povolenie ústne. Lebo ak písomné, bola to určite administratíva na celý deň.

„Zastávka“ v Škorčí popri novej asfaltke nad mestom
Cesta v Škorčí – nad mestom

Ďalší motoristi, ktorí lemujú túto cestu, sú nákladné autá, ktoré z okolitých lesoch zvážajú drevo. Určite táto preprava raz skončí, lebo stromy sa míňajú, ale nevedno, či tieto nákladiaky nebudú využívať tento „červený koberec“ na prístup k ďalším lokalitám, kde je dreva ešte dostatok.

Na prejazd týchto vozidiel doplatí aj nová vozovka. Kvôli nespevneným okrajom jej odborníci nedávajú dlhú životnosť, hlavne preto, že ťažké mechanizmy budú asfalt vytláčať do strán, až sa nakoniec dostane do stavu, aký bol pred pár týždňami. Prečo na toto nemyslelo mesto? Nevieme! Len pre informáciu, cesta stála skoro 40 000,-€

Ľudia chceli oddychovú zónu a musia sa pritom uhýbať autám

Je veľa ľudí, ktorí sú spokojní a radi za tento stav. Hlavne ľudia, ktorí sú priamo spojený s revitalizáciou tohto miesta. No nájdu sa ľudia aj s opačným názorom.

Asfaltovanie cesty pri lipke

Včera sme tam boli a autá tadiaľ uháňali ako bláznivé. Cesta je úzka a pohyb po nej je životu nebezpečný, teda pokiaľ sa neveziete v aute. Ak tá cesta bola vyasfaltovaná za účelom rekreácie, tak potom ďakujem pekne!

Richard – príspevok zo sociálnej siete

Konečne! A treba tam dať značku do 3,5 tony!

Milan – príspevok zo sociálnej siete

Kým sme prešli pešo od panelákov k lipke, uhýbali sme sa siedmym autám. To je myslím trošku priveľa!

Anna – príspevok zo sociálnej siete

Aby sa lepšie vozilo drevo z lesa.

Slavo – príspevok zo sociálnej siete

Pokiaľ tam budú jazdiť plne naložené nákladné autá, budúci rok môžte tú cestu robiť zas.

Johny – príspevok zo sociálnej siete

Obyvatelia iných častí mesta cítia krivdu

Na poslednom mestskom zasadnutí poslanec Martin Priečko predniesol príspevok, v ktorom hovoril, že obyvatelia z jeho mestskej časti neskrývajú rozhorčenie z tejto cesty. Poniektorí sa už roky nemôžu dostať autami k svojim domom alebo ich príjazdové komunikácie vyzerajú ako tankodrom.

Veľmi smutné. Cestu, čo potrebujú ľudia, nedokážu urobiť, ale pre ťažké autá plné dreva sa luxus urobí hneď.

Katarína – príspevok zo sociálnej siete

Primátor prisľúbil nápravu a v dohľadnej dobe sa budú riešiť aj tieto miesta a komunikácie v danej mestskej časti. Vynára sa nám však otázka, prečo sa to neurobilo opačne? Naozaj sme tak veľmi potrebovali asfaltovú cestu okolo lipky?

Cesta bude možno súčasťou cyklotrasy. Bude to bezpečné?

Je to jedna z variánt štúdie, ktorá existuje. Cyklotrasa možno bude napojená na novú asfaltku (túto tému budeme riešiť v inom článku, ako aj varianty štúdie). Šírka tejto cesty však nie je dostačujúca na to, aby sa na nej obiehali cyklisti s nákladnými autami. Preto to bude vyžadovať z oboch strán, či už cyklistov alebo motoristov, určitú dávku tolerancie, čo v tejto dobe, ako všetci vieme a vidíme, je veľmi ťažké. Hlavne pri arogantnosti nielen vodičov, ale aj cyklistov (nie všetkých). Neústupčivosť jednej alebo druhej strany bude viesť často až k rizikovým situáciám, ktoré sa dúfajme nikdy neskončia nešťastím. Snáď aj na toto myslí vedenie mesta.

Neostáva nám už asi nič iné, len dúfať, že sa všetko dotiahne do úspešného konca. Či už to bude vybudovanie a zrekonštruovanie ciest pre obyvateľov dolnej časti mesta alebo dokončenie oddychovej zóny pri lipke alebo sa konečne dočkáme výstavby cyklotrasy aj v Kysuckom Novom Meste.

Text: Miroslav Janouš
Foto: rôzne stránky facebooku