Objekt pripomínajúci domček dedka Večerníčka je vo veľmi schátralom stave

chalúpka dedka Večerníčka

Kto by si nepamätal upútavku na každovečerné rozprávky na dobrú noc, v podobe dedka Večerníčka a jeho chalúpky. Upútavka sa menila podľa ročného obdobia a deduško počas nej rozsvecoval hviezdy na nočnej oblohe.  Domček dedka Večerníčka, respektíve domček, ktorý mu je veľmi podobný, reálne existuje. 

Kto by chcel vidieť domček dedka Večerníčka, musí sa pripraviť na slovenskú realitu. Chalúpka, ktorá tak veľmi pripomína domček z kreslenej upútavky je totižto vo veľmi zlom stave, tak ako mnoho iných pamiatok po celom Slovensku.  Hoci bola v roku 1987 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, niekde sa stala chyba.  Vyhlásiť niečo za národnú kultúrnu pamiatku a nechať to chátrať je veľký paradox. Žiaľ, na Slovensku veľmi bežná vec.

Domček dedka Večerníčka potrebuje rekonštrukciu

Podoba chalúpky dedka Večerníčka sa nachádza v Novej Sedlici v okrese Snina. Momentálne je strecha domčeka zakrytá veľkou celtou, aby cez deravú strechu netieklo dnu. O nadkytie celtou sa postarali pamiatkári a obec.  Avšak, takéto provizórne riešenie chalúpku nezachráni. Keďže strecha bolo už dlho deravá, predpokladá sa, že vo vnútri je stav rovnako schátralý ako zvonku.

domček dedka Večerníčka

Majiteľka domčeka zomrela v roku 2012 a v súčasnosti má pozemok, na ktorom stojí domček mnoho vlastníkov, čo na Slovensku nie je ojedinelý jav.  Obec by chcela domček zachrániť a situovať ho v centre obce, kde už stojí maketa dreveného chrámu.

Domček dedka Večerníčka je kultúrna pamiatka

Domček predstavuje kultúrnu pamiatku a je ukážkou toho ako sa v minulosti riešilo veľmi jednoduché bývanie.  Stavba je dvojpriestorový obytný dom (predsieň a predná izba) s hospodárskou funkciou bez hospodárskych stavieb. Domčeky v tej dobe sa „ohadzovali“ hlinenou omietkou, ktorá sa bielila vápnom. Najzaujímavejšia je, ale strecha zo slamených doštičiek.

Domček, ktorý staršej generácii, tak dôverne pripomína domček z večerníčkov, ročne navštívi množstvo turistov. Snáď sa všetko podarí a v blízkej dobe sa táto kultúrna pamiatka dočká starostlivosti, ktorú si zaslúži.

domček dedka Večerníčka

https://www.instagram.com/p/BBr5jVFTORi/?tagged=novasedlica

https://www.instagram.com/p/BXdzVfkjqu_/?tagged=novasedlica

https://www.instagram.com/p/BO986qpB15_/?tagged=novasedlica

Autor: Petronela Hercová

Foto: Instagram