Obnova židovského cintorína začala dobrovoľníctvom. Všetko to naštartovali Rudo Mlích a Juraj Gavlák

Rudo Mlích je neodmysliteľnou súčasťou stránok sociálnych sietí blízkych Kysuckému Novému Mestu (Občan Kysuckého Nového Mesta), kde nám ukazuje krásy nášho mesta. Jeho fotografie sa Vám zobrazujú aj na našich www stránkach.

Vďaka jeho fotografiám hradov z celého Slovenska sa môžeme kochať tým, aké skvosty na Slovensku máme. Veľkú fanúšikovskú základňu má aj na svojej stránke Rudo Mlích foto.

Pán Mlích sa v našom meste pustil do nezvyklého projektu. A tým je obnova židovského cintorína na Dubskej ceste. Mnohí obyvatelia nášho mesta ani len netušili, že sa tam nachádza. Áno, len donedávna to bola obyčajná húština. Čo, ako a prečo sme sa Ruda Mlícha popýtali.

Ako ste sa dozvedeli, že práve na tomto mieste bol kedysi židovský cintorín?

Nepamätám si už presne, ako som sa dozvedel o cintoríne. Ale vždy som mal vzťah k histórii,  momentálne ju i študujem v B. Bystrici externe. Začal som sa zaujímať o históriu nášho mesta. Takto som sa predpokladám dostal i k informácii o židovskom cintoríne v našom meste. V roku 2012 som cintorín hľadal. Veľký znalec našej histórie Mário Janík ma navigoval. Našiel som zarastené pietne miesto s pomníkmi a veľkú skládku na ňom. Bol som zhrozený, kam to až zašlo a v akom stave bol.

Väčšina ľudí Vás pozná ako skvelého fotografa, ktorý má veľkú záľubu v histórií, hradoch a zámkoch. Prečo ste sa rozhodoli obnoviť práve cintorín?

Ďakujem za pochvalu. Prišlo to v podstate spontánne. Mal som myšlienku už v roku 2012. Minulý rok ma oslovil Juraj Gavlák. Boli sme už dvaja s rovnakou túžbou a spoločne sme sa rozhodli, že sa na to podujmeme.

Kedy Vás napadla myšlienka obnovy tohto miesta?

Myslím, že už v roku 2012, len na to asi ešte nebol správny čas. Mal som a mám rodinné, pracovné a školské povinnosti, tak myšlienka, hoc prítomná, upadla do pozadia. Až Jurajova aktivita a pomoc iných pomohla k jej realizácii. 

Plánujete ho aj naďalej udržiavať alebo sa budete spoliehať na to, že na rade je mesto?

Uvidíme, ako sa dorieši vec jeho ďalšej údržby. Momentálne sa to rieši na úrovni mesta. Zatiaľ nepoznám výsledok.

Mesto KNM dlhé roky nevenovalo tomuto miestu pozornosť, a tak to aj dopadlo. Prečo myslíte, že to tak bolo, že mesto nejavilo záujem udržať toto pietne miesto v čistote a v stave, ako by si hlavne zaslúžili zosnulí?

Minulosť som neriešil. Sústredíme sa na prítomnosť a na budúcnosť historicko-pietneho miesta. Naším súčasným a prvoradým cieľom, po odstránení náletov, ktoré máme za sebou, je odstrániť čiernu skládku v spolupráci s mestom. Verím, že sa to podarí. 

Existujú nejaké záznamy o tom, kto je na tomto mieste pochovaný?

Žiaľ neexistujú, pýtal som sa predstaviteľov Židovskej obce. Lepšie povedané, lebo v historickom bádaní nič nie je nemožné, nemám o tom momentálne vedomosť. Možno niekedy v budúcnosti sa v archívoch niečo nájde.

Chcete, aby sa obnovili aj pomníky a nápisy na nich?

Radi by sme ich zakonzervovali. Pieskovcové sú v dosť zlom stave. Tie mramorové sú pekné a čitateľné.

Zaregistrovali sme na sociálnych sieťach Vaše výzvy. Chytili sa toho ľudia? Prišli pomôcť?

Prvú brigádu sme ohlásili cez sociálnu sieť. Pridali sa k nám pán Jozef Feiler zo Žiliny. Veľký znalec kultúrnych pamiatok zo Žiliny. Pán Ľubomír Janoška so synom Lacom, ktorý už majú za sebou viacero kultúrno-spoločenských aktivít. Napríklad obnovili zvonicu v Dubí. Poslanec za mesto Matej Fabšík. Takto sa vytvorilo jadro. Pridalo sa tiež mnoho dobrovoľníkov. Či už to boli moje kolegyne z práce, priatelia, známi alebo dobrovoľníčky a dobrovoľníci, ktorí reagovali na naše výzvy na sociálnej sieti. Za čo im všetkým patrí veľká vďaka.
Pomáha nám tiež súčasné vedenie mesta na čele s pánom primátorom Mariánom Mihaldom a údržba mesta. Bez všetkých týchto ľudí by sme dnes nevykonali toľko práce, koľko sa nám podarilo.

Chystáte sa byť súčasťou nejakej ďalšej obnovy významného miesta? Viete o nejakých miestach tu v okolí, ktoré by potrebovali obnovu?

Momentálne sa ja osobne púšťam s priateľmi do konzervácie Starého hradu v Strečne. To nás predpokladám zamestná na dlhú dobu. V sobotu 27.4. máme prvú brigádu. Kto by chcel prísť, je vítaný 😊 Začíname o 8:00.
Myslím, že v meste je čo obnovovať. Som rád, že sa v súčasnosti zveľaďuje okolie Lipky.

Myslíte, že má naše mesto čo ponúknuť ohľadne svojej histórie?

Naše mesto je najstaršie na Kysuciach, má bohatú históriu. Určite by sme jej mohli venovať viac pozornosti. Teší ma, že záujem ľudí o históriu, o svoje korene, bezpečnosť, životné prostredie a kultúru rastie. Ďakujem všetkým, ktorí nás podporujú a držia nám palce v našom úsilí.

Aj my Vám držíme palce a snáď sa niekedy stretneme na nejakej Vašej brigáde. Situáciu okolo cintorína a odstránenia čiernej skládky na ňom budeme pozorne sledovať a priebežne Vás informovať.

Rudovi Mlíchovi ďakujeme za rozhovor a fotografie.

Autor: Miroslav Janouš
Foto: Rudo Mlích