Pani Zuzanka Zajacová vyrába úžasné veci z Paverpolu

Paverpol je stužovač textilu, prírodných a iných materiálov. Má unikátne a univerzálne možnosti, môžeme ho kreatívne využívať v hobby a aj umeleckej tvorbe. Možnosti sú rôzne od tvorby obrazov, dekoratívnych predmetov, sôch vhodných aj do exteriéru. Na Slovensku je stále novinkou. 

Ja som sa s touto tvorbou stretla na jednej výstave a zaujala ma tak, že som začala chodiť na rôzne kurzy a školenia. A okrem mojej tvorby  môžem túto techniku lektorovať aj u nás na Kysuciach v mojom ateliéri Babinec KNM, kde ponúkam možnosť, si túto tvorbu vyskúšať aj ostatným a nielen ženám.

Prezradila nám na začiatok pani Zuzka, pri našej zvedavej otázke, čo to vlastne Paverpol je. Potom sme pokračovali našimi tradičnými otázkami.

Čo všetko vyrábate?

Najradšej sa venujem obrazom, ale vyrábam sošky, dekoratívne predmety: krásne sa dajú dotvoriť fľaše, zrkadlá, kvetináče, vianočné gule, veľkonočné vajíčka, ….

Je to časovo náročné? Čo trvá najdlhšie alebo je najzložitejšie?

Výroba obrazu ale aj sochy trvá približne 3 – 4 dni. Keďže je to stužovač textilu, je tam potrebný čas na schnutie. Dekoratívne predmety sa dajú urobiť za 3 hodiny.

Najzložitejšie na výrobu je socha, kde sa musí najskôr urobiť konštrukcia – telo, vytvarovať, aby malo náležité proporcie a až potom „ obliekame“.

Pre mňa sú najzložitejšie obrazy a ani nie tak po technickej stránke, ale aby urobili radosť ☺

Čo používate na výrobu, na svoju tvorbu? (materiály)

Okrem farieb používam na tvorbu recyklovateľný a prírodný materiál:  staré vyradené textílie, krajky, kožu, rolky z papierov, drevo, kamene, listy, kôru, konáre, kvety…  

Čo Vám je inšpiráciou?

Inšpiruje ma príroda, rozhovory zo ženami v našom klube Babinec KNM a aj internet, kde hľadám možnosti, určite nie kopírovanie ☺ 

Autor: Miroslav Janouš
Foto: Zuzana Zajacová