Podarí sa Mladým pílkam obhájiť trofej Kocka Cup?

Je to už zabehnutá tradícia a veľmi obľúbený turnaj, či už pre hráčov alebo aj verejnosť a fanúšikov hokejbalu. Malý turnaj poriadaný na sídlisku medzi panelákmi a na vynovenom ihrisku píše už svoj desiaty diel. Po štyroch úspechoch Mladých píliek, štyroch Modrých bleskov a jedného úspechu Old boys sme veľmi zvedaví, komu sa podarí vyhrať na turnaji, ktorý sa poriada už 10. rok za sebou.

My sme položili pár otázok organizátorovi tohto známeho hokejbalového turnaja v KNM, Palovi Slovákovi.

V sobotu 27.7.2019 o 7:30 hod. sa začne už 9. ročník, pamätáš sa na ten prvý?

Áno, je to už desiaty rok a 9. ročník. Úteká to strašne rýchlo. Pamätám si na to veľmi dobre. Bolo to 24.7.2010 v sobotu. Bolo vtedy škaredé počasie a ešte o ôsmej ráno sme boli len štyri mužstvá. Počas dňa sa pridali dalšie dve. Išli sme za pochodu a absolútne sme nemali šajnu vedieť, ako to chodí a čo nás čaká, aká je tažká robota to zorganizovať a každého uspokojiť. Vyhrali Modré blesky, a tak sa začala tradícia tohto turnaja.

Aké sú novinky na turnaji?

V prvom rade je novinka, že bude 10 tímov. Po ostatné roky nás bolo osem, ale keďže bol veľký záujem, pripísal som ešte ďalšie dve mužstvá. Ďalšia novinka bude, že nám bude pískať extraligový rozhodca a bude sa hrať systémom 3+1 podľa oficiálnych pravidiel. Tento formát je veľmi obľúbený v Kanade. Bude aj svetelná tabuľa, čo ešte viac zaktraktívni turnaj, nielen medzi fanúšikmi ale hlavne hráčmi. To sú také najväčšie novinky.

Ihrisko sa vynovilo, čo všetko sa zmenilo?

Musím sa poďakovať hlavne riaditeľovi Základnej školy Clementisová, že vybavil finančné prostriedky na rekonštrukciu ihriska. Urobil sa komplet nový povrch, veľmi vhodný pre technických hráčov nové mantinely a komplet oplotenie okolo ihriska, čo je veľmi dobre, lebo lopta je stále v hre a diváci sa môžu stále kochať parádnym hokejbalom. Urobila sa striedačka, upravil sa okolitý povrch. Pre nás hokejbalistov je to úplná paráda. Všetci sa veľmi tešíme a nevieme sa dočkať.

Medzi hráčmi bude aj jedno veľmi známe meno, však?

Veľmi známe hokejbalové meno nielen v KNM či na Slovensku, ale aj vo svete, hlavne v tom hokejbalovom. Dvojnásobný majster sveta Lukáš Piják, ktorý nielen že bude hrať, ako každý rok, ale prinesie nám aj všetkým ukázať pohár majstrov sveta za rok 2019. Bude to určite hokejbalová paráda pre milovníkov hokejbalu ale aj iných športov. Som rád, že Lukášovi sa to podarilo vybaviť a prinesie túto trofej na náš Kocka Cup.

Kto ti pomáha s organizáciou?

Keďže to už organizujem 10 rokov, už to ide ako keby samo. Ale samozrejme mám kamarátov spoluhráčov, čo mi pomáhajú, Peter Bestvina a Jaroslav Bestvina. Sú to moji veľmi dobrí kamárati a oni mi pomáhajú najviac, za čo im ďakujem! To je taký náš malý organizačný tím. Ale turnaj Kocka Cup je výlučne pod mojou hlavičkou.

Sú mužstvá iba z KNM?

Osem tímov je z KNM. Samozrejme majú aj takzvaných „legionárov“ z Čadce alebo zo Žiliny, ale kapitáni sú z KNM.
Jedno mužstvo sú chalani z Horného Vadičova a mužstvo z Lopušných Pažití (takže nás čaká aj pár derby zápasov). Možeme povedať, že je to náš taký „pľacový turnajik“. V Kysuckom Novom Meste je veľmi veľa kvalitných hokejbalistov.

Je náročné zorganizovať taký turnaj?

Je to vždy náročné, lebo každý rok sa snažíme turnaj zlepšiť a vyšperkovať. Sám som bol osobne na veľa turnajoch, tak mám vždy čo odkukovať a použiť. Ale je tažké zohnať sponzorov a všetko vybaviť tak, aby to šliapalo, a tým aj uspokojiť všetkých hráčov, aby sa ďalší rok vrátili a chceli hrať. Zatiaľ sa to darí a Kocka Cup naberá na popularite nielen u hráčov, ale aj u fanúšikov, čo ma nesmierne teší. A večer po turnaji si môžeme vždy dať spokojne pivko a povedať si, že to bol parádny turnaj.

Aké budú pravidlá?

Bude sa hrať podla oficiálnych pravidiel 3+1.
Budú sa hrať aj presilovky a časovo sa bude hrať 1x20min hrubý čas, keďže je veľa zápasov.

Čo čaká na víťazov?

Na víťazov celáho turnaja čaká Putovný pohár, medaile, nová sada dresov (originál pre víťazov) a nesmie chýbať šampanské.

Pre jednotlivcov mám pripravených veľa cien:
– cena pre najlepší kolektív
– cena pre najlepšieho hráča
– cena pre najlepšieho strelca
– cena pre najlepšieho brankára
– vyhlásim ešte najlepšieho hráča z každého tímu
Potom mám ešte pár noviniek:
– najužitočnejší hráč finálového zápasu
– najstarší hráč

Myslím, že je o čo hrať a každý má nejakú motiváciu.

Kde momentálne hrávaš a aká bola sezóna?

Už môžem pokojne povedať, že som ukončil aktívnu kariéru, čo sa týka extraligového kolotoča. Už sa chodím baviť iba po turnajoch a hrám mestské ligy, florbal a futsal. Oženil som sa, tak sa teraz venujem rodine. Sedem rokov som hral za Žirafa Žilina a 5 rokov za Bratislavský klub LG Doprastav Bratislava. Sezóna 2017/2018 bola moja posledná!

Chcel by som hlavne poďakovať ľuďom, bez ktorých by tento turnaj nebol taký, aký je a možno by ani vôbec nebol.
Takže odo mňa veľké ďakujem patrí:
– Iveta Lisková Kocka
– Igor Ševec, riaditeľ Základnej školy Clementisova
– poslancom Patrik Vároš, Palo Kobrtek a AntechNet
– Radoslav Majcher (RM Šport)
– Dušan Sobol (sklenárstvo u Jakuba)
– Martin Švaňa (pneu auto shop)
– firma 4my (farser)
– Vlado Blahuta (zmenáreň v Jednote)
– Kristian Salga
– Michal Palárec
– Miroslav Janouš (Mirouš_foto)
– Karol Cepec (Žirafa Žilina)

Tímy, ktoré budú na turnaji:
Mladé Pilky, Modré Blesky, Kocka Team, Kamence, Dogs, Vyschnuté Krky, TPS Vadičov, Draci, Lopušne pažitie, FC Palene.

Doterajší víťazi:
Modré Blesky 4, Mladé Pilky 4, Old Boys.

My budeme na turnaji a prinesieme vám z neho malú galériu. Ale určite odporúčame, prísť sa pozrieť. Dúfajme, že aj počasie bude priať.

Autor: Miroslav Janouš
Foto: archív autora