Pomoc „človek človeku“

 27394970_2108213132522488_1389394440_n

December je taký mesiac vianočný a ľudia by si mali pomáhať. Znie to ako také každovianočné klišé, ale nie každý to pochopí v tom pravom zmysle slova. A podaktorí ľudia ani nevedia, čo je to pomoc. Či už je to pomoc blízkym alebo obyčajným cudzím ľuďom. Už v školách na prvých stupňoch nás učili, ako máme starším uvoľniť miesto, pomôcť odniesť nákup alebo podržať dvere. Podaktorí asi vtedy v škole chýbali, lebo majú problém už len pozdraviť svojich susedov na chodbách bytovky. Ja však teraz budem chváliť!

V minulom roku bola v komerčnej televízii odvysielaná reportáž o človeku, ktorý je neustále skúšaný životom. Rodákovi z Kysuckého Nového Mesta, pánovi Maráčkovi život nadelil až tak, že jeho jediným poslaním je vychovávať svojho vnuka, ktorý prišiel o svoju matku po zákernej chorobe. Otca je ťažko spomínať, lebo oslovenie OTEC si nezaslúži človek, ktorý svoje dieťa nechá len tak a odíde od neho v  zlej situácii. Hlavne vtedy, keď dieťa potrebuje najviac oboch rodičov.

Tento príbeh zaujal pár ľudí až tak, že sa rozhodli pánovi Maráčkovi v jeho neľahkej situácii pomôcť. Neviem o všetkých ľuďoch, ktorí mu pomohli po odvysielaní TV relácie, viem však o pár ľuďoch, ktorí mu svojím úsilím a šikovnosťou veľmi pomohli.

Na konci leta sa koždoročne na sídlisku Kamence v Kysuckom Novom Meste koná súťaž o najlepší Kysucký guľáš. Súťažiaci navaria guľáš z vlastných finančných zdrojov a potom ho predávajú. Teda každému sa investícia vráti, ak sa mu podarí svoj kotlík vypredať. Matrin Ceglédi, človek s veľkým srdcom a jeho manželka Danka, ktorí spolu vychovávajú talentovaného futbalistu, si z predaja guľášu nenechali nič a všetky peniaze darovali pánovi Maráčkovi. Táto rodina by mala byť inšpiráciou pre nás všetkých.

22181470_1860478167598776_8063032804531445236_o

Ďalší počin sa konal 16.12.2017 v Dome kultúry v Kysuckom Novom Meste. Išlo o koncert pesničkára Jána Majerčíka. Dom kultúry síce nebol vypredaný, ale pričinením Milana Čuláka s partnerkou Barborkou a mestského kultúrneho strediska sa podarilo predať približne 60 vstupeniek. Keďže bolo predvianočné obdobie, aj celý koncert sa niesol v tomto duchu. Na koncerte sa zúčastnil aj zástupca mesta, mestský poslanci pán Marián Mihalda a Branislav Neslušan. Svojou trochou prispeli aj obyčajní ľudia a to občerstvením, ktoré zabezpečili Mária Maráčková a Marcela Janoušová, čerstvo napečenými cesnačkami a  muffinami. Všetkým patrí obrovská vďaka. Nielen za to, že pomohli pánovi Maráčkovi a hlavne jeho vnukovi, ale vďaka aj za to, že to robili dobrovoľne a cítili potrebu to urobiť, keď videli, že obyčajný človek sa nachádza v neľahkej situácii. Pretože je to pomoc “človek človeku”.

27335797_2108284672515334_1342410092_o

 

Je jasné, že nie vždy sa dá pomáhať až takto, ale niekedy naozaj pomôže aspoň podržať dvere starším ľuďom. A z týchto mladých ľudí, ktorí majú svoje rodiny a pomáhajú v rámci svojho voľného času, by si mal každý vziať príklad.

Autor: Miroslav Janouš

Foto: Miroslav Janouš / Ján Maráček