Pri niektorých platbách pod 20€ už budete potrebovať PIN

Zľavy na wellness pobyty
Odmena za nákup na ZľavaDňa

Na zadanie PINu vás vyzve terminál. Nebude ho potrebné zadávať vždy. Informáciu priniesol portál živé.sk

Už o necelé dva týždne sa pri bezkontaktných platbách u obchodníkov zavedie prísnejšie overenie klientov. Má lepšie zabezpečiť karty pred ich neoprávneným zneužitím.

Aktuálne je štandardom, že pri platbách do 20 eur sa PIN kód nezadáva. Od 14. septembra sa toto pravidlo mení. Terminál u obchodníka vás môže vyzvať, aby ste zadali PIN kód aj pri takýchto platbách.

Kedy bude treba PIN

Hovorkyňa Slovenskej bankovej asociácie Diana Priechodská Brodnianska uvádza, že PIN bude potrebné zadať vtedy, ak klient zaplatí päťkrát po sebe sumu nižšiu ako 20 eur alebo ak objem transakcií do 20 eur bez ohľadu na ich počet presiahne sumu 150 eur.

„Pri platení je dôležité sledovať a riadiť sa pokynmi zobrazenými na platobnom termináli,“ odporúča Priechodská Brodnianska. Zmena sa týka všetkých bánk na trhu a kariet Visa, MasterCard či Maestro, aj ďalších typov.

Platí ale, že k zadaniu PINu vás terminál nevyzve, ak medzitým zaplatíte vyššiu sumu. „Ak klient medzi tým zaplatí kartou s použitím PIN kódu, považuje sa to za overené a toto počítadlo sa nuluje,“ vysvetľuje v stanovisku pre Živé.sk PR manažérka VÚB Lucia Luptáková.