Prišli lastovičky – prišla jar

Každý rok s príchodom jari sa na oblohe začínajú objavovať vtáky s bielymi bruškami a typickým vidlicovitým chvostom. Tento sťahovavý vták nám pomáha bojovať proti otravnému hmyzu, ktorého začína byť na jar neúrekom. Lastovičky hlásia príchod jari a teplých dní.
Už sú tu!

V minulosti boli lastovičie hniezda v mestách na panelákoch nie moc obľúbené. Tieto drobné vtáky hniezdili väčšinou v rohoch okien a okná dokázali veľmi zašpiniť. Ľudia sa začali hniezdeniu lastovičiek brániť rôznymi spôsobmi. Azda najúčinnejším a najjednoduchším je pripevnenie igelitového vrecúška do roku okna, ktorý lastovičku svojím pohybom aj pri slabšom vetre odplaší.

Projektanti zatepľovania panelákov však na lastovičky mysleli a pod okrajom striech pri zatepľovaní budov nechávali drobné otvory práve pre nich.
Váži pár gramov, meria pár centimetrov, no ak treba, dokáže letieť nepretržite aj tri dni v kuse a počas letu sa aj vyspí. U nás chránený vták, no vo svete sa nevyhne pytliactvu. V strednej Afrike čelí strelcom, na ktorých upozorňujú aj medzinárodné organizácie.

Hniezdo z blata, sliny, slamy, trávy a srsti stavajú obaja rodičia. Materiál nosia v zobáku ako malé hrudky. Hniezdo používajú viac rokov. Samička znáša 4 – 5 škvrnitých vajec, sedí na nich len sama 13 – 15 dní. O mláďatá sa starajú obaja 20 – 22 dní.

Lastovička obyčajná hniezdi na celom území Slovenska od nížin do 1 350 m n. m. Hniezdi v tesnej blízkosti ľudí najmä v maštaliach ale aj v iných stavbách ako sú mosty alebo rekreačné lode. Zo zimovísk sa vracia koncom marca a v apríli. Na najnižšie položené hniezdiská prilieta najskôr, do najvyššie položených najneskôr, pri jesennom odlete je to naopak. Najviac lastovičiek odlieta v polovici septembra, posledné až v novembri.

Odhadovaný počet hniezdiacich párov je 200 000 – 400 000. Populácia sa zmenšila o 20 – 50 %, veľkosť územia na ktorom sa vyskytuje je stabilné, maximálna zmena do 20%. Podľa európskeho ochranárskeho statusu patrí do SPEC3, teda medzi druhy, ktorých globálne populácie nie sú hlavne v Európe a majú nevyhovujúci ochranársky status. Ochranársky status D – ustupujúci druh.

Wikipedia

Príletom lastovičiek je už skoro isté, že sa zima nevráti a my z redakcie Vám prajeme, aby ste si užili prvé naozaj jarné dni napríklad pri prechádzke na teplom slniečku.

Autor: Miroslav Janouš
Foto: Pixabay