Program Jánošíkových dní v Terchovej

JÁNOŠÍKOVE DNI V TERCHOVEJ – 57. ROČNÍK MEDZINÁRODNÉHO FOLKLÓRNEHO FESTIVALU

(31. JÚL – 4. AUGUST 2019)

S T R E D A – 31. júla 2019

20.00 h – Jánošovia (rodná osada Juraja Jánošíka), Terchová

NADČASOVÁ SCHOPNOSŤ ROZDÁVAŤ NÁDEJ

Slávnostné otvorenie festivalu spojené so sprístupnením Symbolického Jánošíkovho domu, divadelným predstavením a jánošíkovskou vatrou

účinkujú: Ťažká muzika, MADOS Liptovský Mikuláš

scenár, réžia: Peter Cabadaj

Š T V R T O K – 1. augusta 2019

15.00 h – Krajské kultúrne stredisko v Žiline, Makovického dom, Žilina

„VERU SME MY BRATIA…“ KEĎ RUKY TVORIA

Vernisáž výstavy piatich bratov Mahútovcov

účinkujú: bratia Mahútovci

garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

17.30 h – Kultúrny dom Andreja Hlinku, Terchová

„HRAJŽE MI, MUZIČKA…“

Rozhlasový program terchovských muzikantov

účinkujú: Repáňovci, ĽH Jána Rybára, Terchovská muzika z Doliny, Ťažká muzika, Trio z Chotára, Arzén, Zbojband, Erika Hukelová-Chvasteková, Ladislav Mihalčatin, Ján Miho, Vincent Krkoška, Martin Repáň, Rudolf Patrnčiak, Jozef Šimonovič

moderátorka: Gabriela Tomajková,

scenár, réžia: Juraj Hamar

21.00 h – Amfiteáter Nad bôrami, Terchová

Elo Šándor: SVÁKO RAGAN

Predstavenie Terchovského národného divadla

úprava, réžia: Vlado Švec

22.30 h – Amfiteáter Nad bôrami, Terchová

KUBO

Česko-slovenský muzikál (Pocta Jozefovi Kronerovi)

hudba: Sima Martausová, Peter Uličný

kostýmy: Adriena Adamíková

réžia: Ivan Blahút

P I A T O K – 2. augusta 2019

13.00 h – RIC TERCHOVEC, Terchová

SYMBOLY SMÚTKU & KRÍŽE SLOVENSKA

Vernisáž výstavy jubilujúceho fotografa Ivana Köhlera

účinkuje: Zbojband

kurátor výstavy: Peter Cabadaj

14.30 – 18.00 h – Festivalové šapitó, Terchová

účinkujú: ĽH Parta zo Strečna, DFS Tekovanček, heligonkár Marián Hodoň z Dolnej Tižiny, SS Lúčanka z Lietavskej Lúčky, FS Blanciar & ŽSS Ľubovník, Cimbalová muzika Mačuhovcov z Čadce, Goroli ze Skalitego s gajdošom Paľom Kužmom, Oprášené krpce – folklórni nadšenci zo Žiliny

garant: Rudolf Patrnčiak

16.00 – 17.00 h – Mariánske námestie v Žiline

ŽIVÁ POZVÁNKA DO TERCHOVEJ

účinkujú: goralský súbor Skalni (Poľsko), KAF Hojana, DFS Stavbárik, Terchovská muzika z dolniakov

garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

18.30 – 19.30 h – Festivalové šapitó, Terchová

NEBESKÁ MUZIKA

Koncert world music

20.30 h – Amfiteáter Nad bôrami, Terchová

„VERUŽE MI HRAJTE, MUZIKANTI MILÍ…“

Terchovský galaprogram

účinkujú: Bobáňovci – terchovský orchester ľudových nástrojov, terchovské muziky Terchová, Jozefa Holúbka, Repáňovci, Sokolie, Pupov, T3, Vršanská muzika, Zbojband, Ťažká muzika, ľudové hudby Hanuliakovci, Jána Rybára, Zázrivá, Terchovské ženičky a dôchodci, ženské spevácke skupiny z Dolného Vadičova, Tíšina, Trio z Chotára, Ženy spod Rozsutca, folklórne súbory Blanciar, Chotár, Terchovec, Malý Rozsutec (po 50 rokoch)

moderátorka: Silvia Pekarová

scenár, réžia: Vincent Krkoška

23.00 – 04.00 h – RIC TERCHOVEC, Terchová

ĽUDOVÁ VESELICA

účinkuje: AT Band

23.30 – 03.00 h – Festivalové šapitó, Terchová

NOC S TERCHOVSKOU MUZIKOU

účinkuje: Terchovská muzika z dolniakov

garant: Jakub Paška

S O B O T A – 3. augusta 2019

10.00 h – Terchovská galéria umenia, Terchová

KEĎ SA POVIE TERCHOVSKÝ MUZIKANT…

Vernisáž výstavy malieb, kresieb, drevorezieb, keramiky, fotografií a hudobných nástrojov

účinkuje: Ťažká muzika & Trio z Chotára

kurátor výstavy: Peter Cabadaj

10.00 – 12.00 h – Festivalové šapitó, Terchová

účinkujú: FS Limbora z Prečína, Terchovská muzika Sokolie zo Skalice, ŽSS Vajčovky z Horného Vadičova, DFS Dratvárik, MSSk Lidovec zo Solčian

garant: Rudolf Patrnčiak

10.00 – 13.00 h – Kultúrny dom Andreja Hlinku, Terchová

ZLATÉ HUSLE

Muzikantské dielne pre verejnosť – otvorené hodiny

garanti: Andrej Dostál, Vladimír Moravčík

12.00 – 13.30 h – Amfiteáter Nad bôrami, Terchová

V HRE SA BILO, ŽILO, SMIALO…

Program detských folklórnych kolektívov zo Žilinského kraja

účinkujú: detské folklórne súbory Turiec z Martina, Nezábudka z Rudiny, Chotárik z Terchovej, Cibulníček z Lietavskej Svinnej, Oravanček z Nižnej, Belanček z Ružomberka

réžia: Turčianske kultúrne stredisko v Martine

garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

13.45 – 15.15 h – Amfiteáter Nad bôrami, Terchová

SENIORI IX. MUZIKA

Program slovenských seniorských folklórnych súborov a skupín

účinkujú: Seniorklub Družba Trenčín. FS Magurák a DFS Maguráčik z Kežmarku, Folklórny klub Omladina Košice, FS Svojina z Michaloviec, Kubánkov sen z Bratislavy, MSSk Hájiček z Chrenovca-Brusna, MSSk Hnojňaňe z Mihaľovec, MSSk Lidovec zo Solčian, SSk Čemerňanka z Pustého Čemerného, Jozef Hesko a ĽH Heskovci, Bielikovci z Červeníka, Imro Oravec z Košíc, Pavel Popelka zo Strání (Česko), DFS Dolina z Bratislavy a ďalší

námet, scenár, moderovanie, réžia: Alojz Špaček

asistenti realizácie: Naďa Čermáková, Pavol Olekšák a vedúci súborov

15.00 h – Kultúrny dom Andreja Hlinku, Terchová

VINCENT RYBÁR

Premietnutie filmového dokumentu o terchovskom predníkovi pri príležitosti 20. výročia úmrtia

účinkuje: ĽH Jána Rybára

vstupný príhovor: Peter Cabadaj

15.00 – 16.30 h – Festivalové šapitó, Terchová

VERUŽE SI SPIEVAJ, TERCHOVSKÁ DOLINA

Program detských folklórnych súborov a skupín z Terchovej a okolia

účinkujú: heligonkári Juraja Kvočku, dvojičky Krištofíkovci, detské folklórne súbory Chotárik, Terchovček, Zázrivček, FS Chotár, Repáňovská muzika

scenár, réžia: Veronika Hajasová

16.45 – 17.45 h – Festivalové šapitó, Terchová

účinkujú: MSSk Hájiček z Chrenovca-Brusna, Hnojňaňe z Mihaľovec & Harčárky z Pozdišoviec

18.00 – 19.00 h – Festivalové šapitó, Terchová

TANEČNÝ DOM

lektori: KAF Hojana

hrá: ĽH Veselie

garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

19.00 – 20.00 h – Festivalové šapitó, Terchová

účinkujú: ŽSSk Čemerňanka, FS Váh z Púchova

20.00 – 20.25 h – Amfiteáter Nad bôrami, Terchová

TERCHOVÁ – METROPOLA HELIGÓNKY II.

Pokus o prekonanie vlastného festivalového rekordu

(227 spoločne hrajúcich heligonkárov)

20.30 h – Amfiteáter Nad bôrami, Terchová

„ČIJA TO MUZIKA, TAK PEKNE TRNIKÁ“

Medzinárodný galaprogram

účinkujú: 300+ najväčšia heligónková kapela sveta, Rusynky, goralský súbor Skalni (Poľsko), Muzikantská zlatá dielňa, Marko Marković Brass Band (Srbsko), štátny kozácky súbor Stavropole (Rusko), Terchovský symfonický orchester

moderátori: Michaela Pastorková Závodná & Lukáš „Pucho“ Púchovský

scenár, réžia: Vladimír Moravčík

FOLKLÓRSTROJ

23.00 – 04.00 h – RIC TERCHOVEC, Terchová

ĽUDOVÁ VESELICA

účinkuje: Borovienka z Lančára

23.30 – 04.00 h – Festivalové šapitó, Terchová

NOC PRI MUZIKE

účinkujú: Zlaté Husle, V8 Band

garant: Andrej Dostál

N E D E Ľ A – 4. augusta 2019

8.30 h – Kostol sv. Cyrila a Metoda, Terchová

SVÄTÁ OMŠA ZA NOSITEĽOV ĽUDOVÝCH TRADÍCIÍ

10.00 h – Areál pred obecným úradom, Terchová

„A VERU POŠIBAJ KONÍČKA VE VOZE…“

52. konský vozový sprievod

scenár, réžia: Ján Miho

asistent realizácie: Jaroslav Lysičan

11.00 – 12.00 h – Areál pod sochou Juraja Jánošíka, Terchová

Goralský súbor SKALNI (Poľsko)

Štátny kozácky súbor STAVROPOLE (Rusko)

12.30 h – Areál pod sochou Juraja Jánošíka, Terchová

„KONÍČEK SIVASTÝ, PRENES MA CEZ MOSTY…“

Predstavovanie furmanov a muzík

scenár, réžia: Ján Miho

14.30 h – Amfiteáter Nad bôrami, Terchová

JÁNOŠÍK JE SLOBODA A SLOBODA JE VEČNÁ!

Záverečný galaprogram pod záštitou predsedníčky

Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej

účinkujú: heligonkári Martina Čerňanského, folklórne súbory Stavbár zo Žiliny (60-ročný jubilant), Bystrica z Novej Bystrice, Kriváň z Turian, Rosička, rosa… z Dolného Kubína, Folklórna skupina Likava z Likavky, Janka Holeštiaková a ĽH FS Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta + hosť FS Jánošík z Fiľakova & ĽH Ďatelinka s jubilujúcim predníkom Ondrejom Molotom

moderátor: František Výrostko

scenár, réžia: Peter Cabadaj

garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

V prípade nepriaznivého počasia sa programy z amfiteátra Nad bôrami presunú do šapitó

.-.-.-.-. sprievodné programy .-.-.-.-.

PIATOK 2. augusta

17.00 – 18.00 h – areál pod sochou Juraja Jánošíka, Terchová

Tanečný dom pre deti

lektori: KAF Hojana

SOBOTA 3. augusta

10.00 – 16.00 h – areál pod sochou Juraja Jánošíka, Terchová

Remeselné dielne

garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

11.00 – 20.00 h – RIC TERCHOVEC, Terchová

12.30 – 15.00 h – šapitó pod amfiteátrom, Terchová
Voľné hranie

16.00 – 17.00 h (areál pod sochou Juraja Jánošíka)

Tanečný dom pre deti

lektori: KAF Hojana

9.00 – 17.00 h – vysunutá expozícii Považského múzea v Terchovej

Zbojníckym chodníčkom – sprievodné programy

OBEC TERCHOVÁ, ŽILINSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ, KRAJSKÉ KULTÚRNE STREDISKO V ŽILINE