Puchmajerovej jazierko na Orave je ako z ríše divov

Puchmajerovej jazierko

Puchmajerovej jazierko je krása slovenskej prírody, v podobe rašeliniskového jazierka nachádzajúceho sa v oblasti Hornej Oravy. Pre ľudí je zaujímavé najmä tým, že pod hladinou priezračnej vody ležia popadané kmene stromov, ktoré dodávajú celej lokalite magický nádych.

Puchmajerovej jazierko sa nachádza vo výške 1200 m.n.m., v pramennej oblasti potoka Hruštínka. Rozhlou je maličké, no jeho hĺbka, ktorá sa pohybuje od 5 do 6 metrov je prekvapujúca.  Jazierko, ale nie je skvostom iba pre popadané stromy, ale aj pre čistotu a nedotknutosť, vďaka čomu žije v tomto prostredí mnoho vzácnych a kriticky ohrozených druhov rastlín, napríklad rosička anglická (Drosera anglica), blatnica močiarna (Scheuchzeria palustris), šťúrovník dutolistý (Scorpidium scorpidoides). Okolité rašeliniská sa vytvorili na nepriepustných terasách, ktoré vznikli rozsiahlými zosuvmi.

Pomenovanie Puchmajerovej jazierko dostalo po českej botaničke Márii Puchmajerovej, ktorá v tejto lokalite robila výskum v roku 1942.

Puchmajerovej jazierko

Puchmajerovej jazierko sa nachádza v chránenej oblasti so štvrtým stupňom ochrany

Ak sa rozhodnete Puchmajerovej jazierko navštíviť, na internete nájdete mnoho článkov ako sa k nemu dostať. Treba, ale pamätať, že tento kúsok slovenskej prírody patrí do štvrtého stupňa ochrany Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava a tiež patrí do systému vzácnych území Natura 2000.

Znamená to, že pre turitiku v tejto oblasti platia prísne pravidlá, obmedzenia a zákazy, ktoré treba rešpektovať, pretože  ľudská prítomnosť v prírode je nie vždy pre prírodu bezpečná!

K Puchmajerovej jazierku sa dá dostať viacerými cestami, všeobecne je, ale pre neznalých tejto oblasti, ťažké nájsť ho. Kadiaľ vedie cesta sa dočítate napríklad na stránkach infoglobe.

Aha, a ešte treba spomnúť, že k Puchmajerovej jazierku sa viažu aj povery, ako napríklad, že tu plakávala dievčina, ktorá zomrela pred svadbou a premenila sa na vílu alebo napríklad, že z jazierka len tak vyplával lodný kufor či bakuľa. Nuž fantázii sa medze nekladú.

https://www.instagram.com/p/BK-8dcThu_b/?tagged=puchmajerovejjazierko

https://www.instagram.com/p/BW7DWDnB4MA/?tagged=puchmajerovejjazierko

https://www.instagram.com/p/BiPgAlUAJNs/?tagged=puchmajerovejjazierko

https://www.instagram.com/p/BW3FBvNAvVN/?tagged=puchmajerovejjazierko

Zdroj: Wikipédia, Instagram

Foto: Instagram