Rozostavaná budova plavárne – jej osud ešte nie je spečatený

Táto téma sa v regionálnych médiách vychádzajúcich v oblasti Kysúc pretriasa minimálne niekoľkokrát za rok. Platí to aj pre NovinyKNM. Nie je to nič neobvyklé. Budova rozostavanej plavárne sa často spomína v komentároch na sociálnych sieťach, keď sa riešia rôzne iné veci týkajúce sa verejného života v meste. Téma dlhodobo zaujíma obyvateľov, a preto sa jej venujú aj rôzne redakčné domy.

Aj v komentároch k nášmu nedávnemu článku o výstavbe Kauflandu sa téma „plavárne“ vyskytla. A preto sme sa na situáciu „s plavárňou“ pýtali na mestskom úrade. Nezávisle od nedávno zverejneného článku iných novín.

Plaváreň, kúpalisko, športoviská, zbúrať, zachovať, prestavať…

Podľa našich informácií, ktoré nám poskytli na mestskom úrade, osud rozostavanej budovy plávarne je stále nejasný.

Na využitie budovy a okolitého priestoru sa momentálne spracuváva architektonická štúdia. Tá by mala byť hotová do konca mesiaca august 2020. Štúdia sa zameriava na vybudovanie kúpaliska a rôznych športovísk. Približne pred mesiacom sa na tomto postupne dohodlo mesto aj s poslancami. Schválilo sa aj použitie financií na vypracovanie štúdie. Štúdia by mala stáť do 4-tisíc EUR.

Na základe štúdie bude môcť vedenie mesta, poslanci, ale aj široká verejnosť lepšie vizuálne zistiť, čo tento priestor a torzo budovy môže ponúknuť. Prioritne je priestor určený na športové účely. Podľa informácií od primátora Kysuckého Nového Mesta o osude budovy ešte vôbec nie je rozhodnuté. Ďalší postup bude konzultovaný potom ako bude mať mesto „v rukách“ spracovanú štúdiu.

Architektonická štúdia je v súčasnosti veľmi využívaným odrazovým podkladom ku komplexnému riešeniu využitia celkového širšieho priestoru alebo lokality.

Možno ešte lepšou možnosťou sú architektonické súťaže, kde zadávateľ dodá podklady pre daný priestor a záujemcovia z radov architektov vypracujú štúdie a odovzdajú ich do určeného času vyhlasovateľovi súťaže. Samozrejme, je to náročnejší proces, nielen finančne, ale aj časovo. Určite, ale poskytuje lepší, transparentnejší a širší pohľad na celkový potenciál využitia určitého priestoru či lokality. O víťazoch rozhoduje porota, ale do procesu výberu toho najlepšieho riešenia sú často zapájaní aj obyvatelia. Viac sa o architektonickej súťaži dočítate aj TU.

Plaváreň, kúpalisko, lezecká stena, skate-park, workout, fitpark, vonkajšie posilňovne… možností je veľa. Každý obyvateľ má inú predstavu, každý by chcel niečo iné. Pri posudzovaní toho, čo sa z budovy rozostavanej plavárne nakoniec stane, ale aj toho čo môže vzniknúť na pozemkoch okolo nej, sa musí posúdiť veľa faktorov a teda aj náklady na výstavbu či prestavbu. Dôležité sú aj náklady na údržbu a prevádzku už postavených objektov.

Do procesu toho, čo tu nakoniec vznikne by určite mali byť zapojení aj obyvatelia. K tomu, aby mohli transparentne vyjadriť svoj názor, by mali dostať aj transparentné (jasné, zrozumiteľné a pravdivé) informácie. Nie subjektívne názory, jednostranné pohľady a domnienky, ktoré rozdeľujú spoločnosť.

Dôležitý je aj odborný autorizovaný statický posudok, ktorý podľa našich informácií zatiaľ nemá mesto k dispozícií.

Aj teraz, tak ako pri iných zásadných otázkach v oblasti rozvoja mesta, nás zaujíma, aké športoviská by mohli v areáli rozostavanej plavárne vzniknúť. Čo by ste tam uvítali „VY“ občania?

Text a foto: Petronela Hercová