Ručne zdobené kraslice od Alenky Neslušanovej

Čoskoro tu máme Veľkú noc a tradičné zvyky z domácností sa pomaly vytrácajú. Táto veľmi rýchla doba naučila ľudí, aby viac kupovali, ako sami produkovali. Výnimkou je pani Alenka, ktorá si veľkonočné kraslice doma zdobí sama ručne.

Pani Alenka, niektoré kraslice sú obrovské. Čo sú to za vajíčka?

Tie najväčšie kraslice sú vyrábané z vajec od Pštrosa afrického. O pár centimetrov menšie sú od Nandu pampového alebo Emu hnedého. Momentálne mám v ponuke vajíčka prepeličie, holubie, slepačie, kačacie, morčacie, pávie a z tých väčších od Nandu pampového, Emu hnedého a Pštrosa afrického.

Aký je postup ozdobovania? Je to vosk alebo vyškrabkávanie farby?

Ja sa venujem výrobe madeirových (vŕtaných) kraslíc a kraslíc zdobených voskovým reliéfom. Pri madeirových je trošku zložitejší postup. Najskôr si na vajíčko nakreslím vzor a podľa neho potom navŕtam dierky. Následne sa škrupinka vloží na pár minút do sava, aby sa odstránila vnútorná blanka a všetky zbytky po vajíčku. Potom treba nechať kraslicu riadne vysušiť. Ak chcem robiť farebnú kraslicu, tak ju ešte namaľujem akrylovými farbami, ak nie, môže zostať v prírodnej farbe a už ju len ozdobím voskom. Na zdobenie sa používajú voskové pastelky. A voskové kraslice robím tak, že si vajíčko namaľujem požadovanou farbou a potom už len zdobím.

Inšpirujete sa už vyrobenými kraslicami napríklad z internetu alebo je to všetko Vaša fantázia?

Nakoľko som krasličkový samouk, veľa návodov a postupov som našla práve na internete. Zo začiatku som skúšala aj vzory od iných výrobcov, ale teraz je všetko už len moja fantázia. Hlavne kombinovať farby a vzory.

Ako dlho Vám trvá ozdobenie jedného pštrosieho vajíčka?

No ide hlavne o to, či má byť vajíčko madeirové, alebo len zdobené voskom. Pri madeirovom výroba trvá aj niekoľko dní. Nakoľko pštrosie vajce je hrubé, tak je aj vŕtanie náročnejšie, po savovaní sa musí dlho sušiť a tiež sa maľuje na viackrát. Niekedy aj 4 vrstvy farby musím namaľovať. A voskové tak 2-3 dni. A ešte som zabudla dodať, že po ozdobení voskom kraslice lakujem. Majú krásny lesklý povrch a sú odolnejšie voči odreniu.

Kraslice pani Alenky budú súčasťou Veľkonočnej výstavy v Klube 75. Tak sa príďte pozrieť na tú krásu na vlastné oči. 

Dátum: 8.4. – 9.4.2019
Čas konania: 09:00 – 16:00
Názov: Veľkonočná výstava ručných prác spojená s predajom
Miesto: Klub 75
Usporiadateľ: Únia žien, Klub drotátor
Popis akcie: Výstava veľkonočných dekorácií, pečiva, drôtených výrobkov a kadečoho iného. Môžete si zakúpiť a dekorovať počas jarných sviatkov svoj príbytok.

Autor: Miroslav Janouš
Foto: Alena Neslušanová