Schaeffler oslavuje na Kysuciach 20. výročie, ako darček prináša do regiónu e-mobilitu

  • Schaeffler Kysuce oslavuje 20. výročie založenia
  • Závod sa odvtedy stal jedným z najväčších zamestnávateľov na Slovensku
  • Schaeffler investuje na Kysuciach do riešení pre produkciu v rámci e-mobility

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO, 31. august 2019.  Schaeffler Kysuce oslavuje 20 rokov od začiatku svojej výroby – prvé komponenty zišli z výrobnej linky závodu v Kysuckom Novom Meste v roku 1999. Prvotná výroba bola najskôr zahájená v prenajatých priestoroch a následne v septembri 2000 bol oficiálne otvorený nový závod „na zelenej lúke“.  Aj na tieto časy zaspomínali v sobotu hlavní slávnostní rečníci: Ing. Marián Mihalda – primátor Kysuckého Nového Mesta, Ing. Jaroslav Patka Phd. – generálny riaditeľ Schaeffler Slovensko a Ing. Milan Jurky, PhD. – riaditeľ Schaeffler Kysuce. Počas osláv si prišlo pozrieť závod okolo 7 500 návštevníkov, pre ktorých bol okrem prehliadky závodu pripravený bohatý program. “Je pre mňa motivujúce podieľať sa na úspešnom projekte, ako závod Schaeffler Kysuce jednoznačne môžeme označiť. Dnes, po 20 rokoch, sme najväčším zamestnávateľom v regióne a spolu so Schaeffler Skalica patríme medzi najväčších zamestnávateľov na Slovensku. V rámci koncernu Schaeffler celosvetovo taktiež patríme k popredným závodom, nielen čo sa týka počtu zamestnancov, ale aj dosahovanými výsledkami. V týchto dňoch ma teší najmä fakt, že závod Kysuce bol vybraný do skupiny závodov, v ktorých sa Schaeffler Group rozhodla investovať do projektov v rámci e-mobility.” – povedal Jaroslav Patka.

Veľký závod v malom meste

V Kysuckom Novom Meste je jeden z najväčších závodov spoločnosti Schaeffler. Projekt výstavby závodu vznikol v roku 1999. Rozhodnutie investorov pre tento región sa ukázalo ako správna voľba, keďže tento región mal dlhoročnú strojárenskú tradíciu, poskytol pre novovznikajúcu firmu dostatok kvalifikovaných zamestnancov na všetkých úrovniach. Dnes  má závod 7 hál s celkovou zastavanou plochou takmer 113 000 m2 a výrobné portfólio pozostáva z takmer 4 700 produktov. Vlajkovou loďou závodu je lineárne závitové vedenie určené pre riadiaci systém automobilu. Nemenej významným produktom sú kolesové ložiská tretej generácie, guľkové a upínacie ložiská a tiež najnovší produkt mechatronický stabilizátor náklonu vozidla. 

Rok 2019 je pre kysucký závod dôležitým míľnikom

Okrem samotnej výroby majú čoraz významnejšiu úlohu v spoločnosti nadstavbové odbory ako Vývoj nových produktov a Skúšobňa. Budúcnosť závodu je zameraná práve týmto smerom – od štandardnej výroby ložísk k čoraz sofistikovanejším produktovým systémom, ktoré sledujú najmodernejšie svetové trendy v oblasti technológií, ale i ochrany životného prostredia. Od roku 2019 sa stáva Schaeffler Kysuce dôležitým hráčom pre oblasť výskumu a vývoja e-mobility. “Dostali sme od nemeckej centrály dôveru na realizáciu výskumných projektov v rámci e-mobility. Do troch rokov tak vytvoríme v danej oblasti 200 nových pracovných miest. Je to ďalšia skvelá príležitosť pre šikovných mladých ľudí v regióne.” – zhodnotil Milan Jurky. 

Spolupráca so školami – jeden z pilierov dlhodobého úspechu

Už od svojho vzniku má kysucký závod rozvinuté väzby a spoluprácu so strednými školami v regióne ako i s blízkou Žilinskou univerzitou. Kysucký závod je tiež jedným z priekopníkov stredoškolského duálneho systému vzdelávania, ktorý tento rok priniesol prvých úspešných absolventov. “Veľmi sa teším, že takýto silný partner v našom regióne prináša nielen nové pracovné miesta – taktiež pre iné podniky a poskytovateľov služieb, ale aj úzko spolupracuje s našimi školami a ponúka ich absolventom perspektívu zamestnania.“ – dodal primátor Marián Mihalda.

Skupina Schaeffler je celosvetovo významný dodávateľ v oblasti automobilového a priemyselného sektora. Portfólio zahŕňa precízne komponenty a systémy v motore, prevodovkách a v podvozkoch ako aj riešenia valivých ložísk a klzných ložísk pre veľké množstvo priemyselných použití. S inovatívnymi a dlhodobými technológiami v oblasti elektromobility, digitalizácie a priemyslu 4.0  významne prispieva Schaeffler už dnes k  „Mobilite zajtrajška“. V roku  2018 dosiahol technologický podnik obrat približne 14,2 miliárd eur. S približne 90.500 pracovníčkami a pracovníkmi je  Schaeffler jeden z celosvetovo najväčších rodinných podnikov a disponuje  takmer 170 podnikmi vo viac ako 50 krajinách pomocou globálnej siete z výrobných podnikov, výskumných zariadení a predajných spoločností. S viac ako  2.400 prihláseniami patentov v roku 2018 obsadil Schaeffler podľa DPMA (Deutsches Patent- und Markenamt) druhé miesto medzi inovačnými podnikmi Nemecka.