Šikovné ruky Miriam Minárovej vyrábajú krásne mydlové kytice

Sú na pohľad krásne, voňajú a od živých kvetín sa líšia tým, že sa nimi môžete aj umývať. Ale, bola by to škoda, zničiť takéto dielo, pri ktorom Miriam Minárová strávi aj niekoľko hodín.

Miriam, sú tieto kytice naozaj použiteľné aj na umývanie? Z akých sú materiálov?

Áno, je to prírodné mydlo s bambuckým maslom. Pridávam k tomu rôzne farby a vône. Mydlová hmota sa varí, pridá sa vôňa a farba a nechá sa stuhnúť. Niektoré kúsky modelujem ručne, niektoré idú do foriem.

Kde beriete inšpiráciu v tom, ako bude kytica vyzerať?

Nikde, musí to pasovať môjmu oku 🙂

Keď žena dostane kyticu, tak sa z toho teší. Keď dostane mydlovú kyticu, neurazí sa?

Práve naopak. Teraz je to veľmi trendy. Kytička vydrží maximálne týždeň. Táto vydrží aj rok. Krásne prevonia izbu a slúži aj ako dekorácia. A keď sa už nepáči, môže mydielka povyberať a umývať sa. Čiže je to darček 3 v 1. Robím aj na krstiny, veľkonočné, gratulačné, svadobné, na prijímanie, s menom, nápisom alebo číslom.

Ako dlho trvá výroba jednej kytice?

Asi dve hodiny. Príprava a tvrdnutie mydielok hodinu a potom hodinu kompletizovanie a aranžovanie. Niektoré mydielká tvrdnú aj dve hodiny. Takže to potom trvá dlhšie.

A na záver

Je to len môj koníček popri každodennom kolotoči, čo sa týka rodiny, detí, domácnosti, nemám to ako zdroj príjmu. Vyrábam vlastne na želanie zákazníka, väčšinou dohodneme, aké farby, veľkosť, vôňu a ja už improvizujem. Nerada robím kópie, čiže každá jedna je originál, nie sú dve totožné. Najradšej mám, keď mi zákazník nechá voľnú ruku a vtedy sa mi vždy podaria tie najlepšie a najkrajšie.

Autor: Miroslav Janouš
Foto: Miriam Minárová