Sme predsa ľudia, tak sa tak aj správajme!

 

dog-walking-1070076_1920

Je až neuveriteľné, koľko nezodpovedných psíčkarov sa nachádza u nás v Kysuckom Novom Meste. Obyčajný topiaci sa sneh ukazuje ich pravú tvár.

Je mi jasné, že netreba hádzať všetkých do jedného vreca, ale keď saprejdem po sídlisku Kamence, vidím, že drvivá väčšina do toho vreca patrí. V lete to samozrejme až tak vidno nie je, lebo tieto exkrementy sa nachádzajú v tráve. Teraz v zimných mesiacoch, keď je sneh, štvornohí miláčikovia vykonávajú svoju potrebu „kde príde“. Všetko je pod snehom a miesta, kde sú trávniky, pes len ťažko identifikuje.

Sneh sa topí a všetky tieto psie výkaly ostávajú na chodníkoch. Človek musí dávať pozor, aby si jeden takýto pozdrav nepriniesol až domov a nečudoval sa tým záhadným pachom, ktoré sa začnú šíriť v teple domova. Netreba pri tom zabúdať na to, že pri chvíľke nepozornosti, sa so psími exkrementami môže začať hrať aj zvedavé dieťa. Pri jednoročnom dieťati, ktoré sa snaží všetko pchať do úst, to už môže byť silná káva!

Neodstraňovanie psích výkalov je spôsobená lenivosťou a fajnovosťou nás ľudí. Je mi jasné, že chytiť do rúk „hovienko“ je trošku nekultúrne, ale existujú igelitové vrecká, ktoré sa dajú kúpiť v každých potravinách. Takže do styku s pokožkou vôbec nedôjde. Tieto vrecká stoja pár centov, takže ani výhovorka, že na to nemám, nie je na mieste. Keďže sa nájdu u psíčkarov peniaze na drahé priemyselné krmivo, štýlové oblečenie a v niektorých prípadoch aj obuv, prečo si nezakúpiť za pár centov aj vrecká a vždy na prechádzke nimi po svojom miláčikovi aj upratať.

Možno by v takýchto prípadoch dokázala zakročiť mestská polícia, ale je jasné, že nemôžu byť na každej ulici a striehnuť na psíčkara, ktorý možno neuprace výkaly po svojom psovi. Pokutovanie takýchto priestupkov je určite aj na povahe policajta a aj na tom, či sa dobre vyspal. Dávať pokuty za stierače je samozrejme jednoduchšie, ako striehnuť niekde za rohom na nezodpovedného psíčkara. Aj jedna pokuta ako odstrašujúci príklad by možno zlepšila čistotu v našom meste a na našich sídliskách.

Sme predsa kultúrny národ a kultúre sa snažíme vychovávať aj naše deti. Evolúcia nás naučila žiť v čistote a byť príkladom pre našich potomkov. Nikto z nás určite nechce, aby budúcnosť našej planéty a hlavne našich detí bola v sračk..!

Autor: Miroslav Janouš

Foto: Pixabay