Šport v KNM (04.03. – 10.03.)

Blíži sa čas, kedy sa menia dve ročné obdobia – zima prechádza do jari. V športe však o dej nie je núdza, či je zima, či jar . Vo štvrtom vydaní Športu v KNM si posvietime na florbal, atletiku či stolný tenis, spomenieme aj turistiku. 

Florbal

Očakávané štvrťfinále je tu – oficiálne začala pre florbalový oddiel FBK KNM vyraďovacia časť extraligy žien. Počas víkendu sa stretli so súperom, ktorého si do play-off vybrali – je ním Slávia Nitra. 

Prvý zápas sa odohral v sobotu večer. Už v prvej tretine bolo jasné, kto je doma. Kysučanky drvili súpera vysoko 6:1 a nedali mu šancu. V druhej tretine pridali ďalšie tri presné zásahy a v poslednom dejstve vsietili dva góly, z toho jeden si dali súperky sami. FBK teda porazilo Nitru vysoko 10:2.

Na tomto vysokom víťazstve sa najviac podpísali dve hráčky – tradičná zakončovateľka Laura Chupéková, ktorá zaznamenala hetrik a potvrdila svoje kvality. Druhou úspešnou strelkyňou bola Kristína Mlíchová, ktorá si obdobne pripísala tri presné zásahy. Dvojgólová Alexandra Faktorová si okrem presných zásahov pripísala dve asistencie a v tomto zápase bola najviac bodujúcou. Po jednom góle pridali ešte Alica Brodňanová, ktorá pridala ešte dve asistencie, a Linda Pudišová, ktorá si pripísala asistenciu jednu. Dva body za asistencie si pripísala Nikoleta Gašincová, po jednom ešte Klára Svrčková a Sára Záteková. 

Po zápase sa kapitánka kysuckého celku Ema Škvrndová vyjadrila, že plnili taktické pokyny a snažili sa od začiatku držať opraty zápasu vo svojich rukách. Tréner hostí Michal Špeťko nečakal tak tvrdú prehru, priznal dominantnosť Kysučaniek a aj kvalitu zápasu. 

Druhý zápas sa hral hneď deň na to o 10 hodine. Hráčky mali tak zhruba 14 hodín na zregenerovanie a prípravu na tento zápas. 

A zápas to bol teda dramatický. Prvú tretinu naše dievčatá nestačili na svoje súperky, ktoré podržala brankárka Mažáryová a protiútoky využívala trojgólová Janegová, a prehrali ju 1:2. Druhá tretina skončila vyrovnane 1:1, kedy najprv naše florbalistky vyrovnali, ale v záverečnej dvojminútovke inkasovali ďalší gól. Tretia tretina bola zlomová. Na jej začiatku sa presadili znova súperky z Nitry, ale z našej strany prišli dva „back-to-back“ góly za 6 sekúnd a výsledok bol hneď priaznivý. Naše reprezentantky teda znova porazili Nitru tesne 5:4. 

Strelecky sa presadili 4 hráčky. Dve loptičky vsietila Linda Pudišová, po jednom góle pridala Laura Chúpeková, ktorej to bol už 4 gól v play-off, premiérovo sa presadili aj kapitánka Ema Škvrndová, ktorá aj asistovala pri prvom góle našich Sáre Zátekovej. Po dve prihrávky na gól pridali ešte Alica Brodňanová a Klára Svrčková.

Po zápase aj napriek nášmu víťazstvu nebol ani jeden celok spokojný so zápasom. Náš tréner Marián Chlebana sa vyjadril, že dnes ostali mnohé príležitosti nevyužité a celkovo bol tím pomalší oproti sobotňajšiemu zápasu. Hosťujúci tréner Špeťko tvrdil, že jeho celok si prehru nezaslúžil a odkázal, že v Nitre to naše Kysučanky nebudú mať jednoduché. 

Pohľad na bodovanie našich hráčok budí spokojnosť, veď v prvej 20ke zastupuje náš klub 5 dievčat. Líderkou je Alica Brodňanová, ktorá s 1 gólom a 4 asistenciami má na konte celkovo 5 bodov. Radí sa medzi ďalšie 4 hráčky s rovnakým počtom bodov, ale keďže góly majú väčšiu váhu ako asistencie, obhajuje 8. miesto. Hneď za ňou je naša najlepšia zakončovateľka Laura Chúpeková so 4 bodmi za 4 góly. Rovnako 4 body má Alexandra Faktorová za 2 góly a 2 prihrávky na gól. Po tri body majú Kristína Mlíchová za 3 góly, Linda Pudišová za 2 góly a asistenciu a v druhej 20ke Klára Svrčková za 3 asistencie. 

Aktuálny stav na zápasy je 2:0 pre náš celok, séria sa sťahuje do Nitry. Kysučanky delí od víťazstva vo štvrťfinále jedna výhra, teda ak vyhrajú jeden z dvoch zápasov nasledujúci víkend, môžu čakať na svojho súpera v semifinále. Nebudeme predbiehať a počkáme na výsledky zápasov, avšak veríme v úspech našich florbalistiek. 

Rozpis zápasov : 

16.03. Slávia Nitra – FBK KNM „A“    15:00
17.03. Slávia Nitra – FBK KNM „A“    12:00

Okrem štvrťfinále sa hrali posledné 2 zápasy 1. ligy žien. Naše florbalistky prehrali oba zápasy, prvý s ŠK Lido Prírodovedec 3:12 a druhý s Florpedom 7:8. Naša rezerva skončila na peknom 5. mieste a vôbec sa nemá za čo hanbiť. 

Atletika

Minulý týždeň prišla správa o účinkovaní našich atlétov na juniorských a  žiackych halových majstrovstiev Slovenska. Spokojne môžeme tvrdiť, že to boli pre našu výpravu úspešné majstrovstvá, domov si vezú dve medaily a o nič horšie umiestnenia bez medailového lesku. 

A začneme tou najradostnejšou správou – máme majstra Slovenska v behu na 3000m v kategórii juniorov. Je ním Jozef Nevedel, ktorý časom 9:21:22 skončil vo finále o 31 stotín sekundy pred druhým Lukášom Kubičkom. Spomenutí dvaja pretekári bojovali na posledných 250m a súboj vyšiel víťazne pre nášho atléta. Je to jeho tohtoročný prvý majstrovský titul, okrem toho je držiteľom najrýchlejšieho času na tejto trati. Jozef si teda domov vezie zaslúženú medailu

Druhý úspešný výsledok, striebornú medailu, zaznamenala Lucia Ondrušková na polovičnej 1500m trati oproti Nevedelovi, ktorú zabehla za 5:09:81. Väčšinu preteku viedla, ale v poslednom kole ju dobehla víťazka Tamara Ivanovičová. Pre našu bežkyňu je to druhá medaila rovnakého lesku, prvú získala na 3000m trati o týždeň skôr. 

Okrem týchto medailí pridala medzi žiakmi na 2000m vo finále plnom dobrých bežcov pekné umiestnenie Veronika Čurajová, ktorá sa časom 7:49:23 umiestnila 6-ta. Štartoval aj Peter Plánka, ktorý skončil v 1. behu na 800m rovnako na 6-tom mieste, v celkovom poradí skončil medzi 24 pretekármi na peknom 7. mieste. a časom 2:15:46 si vytvoril osobný rekord. Deň na to štartoval na 1500m spolu s ďalším našim bežcom Alexom Nevedelom, menovaní obsadili 9. a 10. miesto. Z dievčat ďalej štartovali na 300m Magdaléna Malíková a Viktória Sobolová, obe menované skončili vo svojich behoch na 3. mieste. V celkovom poradí sa Magdaléna umiestnila 17. a Viktória na 20. mieste. V štafete 4 x 200m štartovali spomenuté dievčatá spolu s Adrianou Hrubou a Michaelou Vlčkovou, kde sa umiestnili s časom 2:02:17 na 15. mieste. Petra Belešová štartovala na najkratšej trati majstrovstiev – 60m a umiestnila sa s časom 8:49 na 17. mieste.

Týmito majstrovstvami sa ukončila halová sezóna a začína príprava na hlavnú sezónu. Celkovo si naši športovci – seniori aj juniori – odniesli z halových súťaží víťazné medaily a dúfame, že na stupňoch víťazov ešte tento rok uvidíme znova niekoho z našich atlétov. 

Stolný tenis

V piatok 08.03. privítalo naše „Áčko“ súpera zo Sučian, ktorý obhajuje pozície v strede tabuľky 4. ligy západ. Favorit zápasu Sučany zvíťazil 31:36 na body a 7:11 na sety. Za našich si víťazstvá pripísali 3x Miroslav Zajac, 2x Nataniel Pečalka a po jednom Michal Zachar a Matúš Fojtík. Kysučanom patrí stále predposledná 11. pozícia. V piatok 15.03 zamieria do Radole, kde sa budú snažiť napraviť prehru z posledného vzájomného zápasu. Do konca súťaže ostávajú 3. kolá vrátane tohto týždňového. 

V 7. lige sa v piatok predstavili naši stolnotenisti „B“ tímu proti domácej Terchovej. Na súpera nestačili a podľahli mu 6:12 na sety a 24:40 na body. Víťazstvá za našich dosiahli 3x Matúš Imrišík, 2x Adam Kubík a 1x Stanislav Slivoň. Naše „B“ družstvo rovnako čakajú do konca súťaže 3 stretnutia. Najbližšie sa predstavia doma v stredu 13.03 proti tretiemu Štiavniku. Aktuálne obsadzujú 5. miesto po 17tich zápasoch.

Náš tretí celok pôsobiaci v 9. lige sa v stredu 06.03 stretol s družstvom z Diviny. Ako jediný bodoval, keď si pripísal remízu. Celkovo stretnutie skončilo 9:9 na sety, na body sme však zvíťazili 32:28. Víťazné zápasy dosiahli 4x Adam Kubík, 3x Jakub Grúň a 2x Dušan Grúň. Tabuľkovo nie sú na tom vôbec zle, keď po 17tich zápasoch obsadzujú 4. priečku s 33 bodmi. Najbližšie sa stretnú v poslednom zápase tejto sezóny proti „B“ tímu Jasenového, s ktorým naposledy remizovali 9:9. 

Turistika

Počas druhého marcového víkendu cestovali priaznivci turistiky na Oravu, konkrétne do najchladnejšej a najsevernejšej obce a jeho okolia – Oravskej Lesnej. S lyžami si užili cestu cez horizont Edrútka.

Počas nasledujúceho víkendu môžu fanúšikovia turistiky absolvovať až 3 podujatia, výber je na každom. V sobotu, počas dňa volieb prezidenta republiky, sa môžete vybrať k prameňom Wisly. Podujatie má názov 16. Rajd do Źrodel Wisly. Odchod je naplánovaný v skorých ranných hodinách z centra Makova (6:30), nastúpiť sa dá však aj v centre Vysokej n/Kysucou (6:40), Turzovke, zastávka Beskydská (7:00), Staškova (7:10), Čadce (ŠM 7:25, žel. st. 7:35) a Čierneho, Vyšný koniec (7:50). Účastníkov čakajú pešie aj lyžiarske trasy s dĺžkou 6-10 pešia, respektíve 13km lyžiarska trasa. Cieľom je miestna časť Wisly – Czarne – Karczma „Drewutnia“ s príchodom 12:00 – 14:30. Návrat do Čadce je plánovaný krátko pred 16tou, potom sa každý presunie individuálne svojim smerom. Cena dopravy je 9€, pre nastupujúcich z Čadce 7€ a štartovné je 10 zlotých, ktoré sa budú zbierať v autobuse. K dispozícii budú fotokópie turistickej mapy. 

V nedeľu 17.03. sa koná 5. turistická vychádzka zameraná na pripomienku svetového dňa vody. Doprava bude zmluvným autobusom, preto je treba sa prihlásiť najneskôr do 14.03. na email: aopial@centrum.sk alebo telefón 0911 902 250. Nástupné miesta : Makov (6:30), Vysoká n/K. (6:40), Turzovka, Beskydská (6:55), Staškov, žel. st. (7:05), Raková, ÚNZ (7:15), Čadca (ŠM 7:25, žel. st. 7:35), nástup bude možný na každej zastávke SAD. Doprava bude stáť 7€ od Makova po Staškov, 5€ od Rakovej. Cieľom je vodná nádrž Nová Bystrica a prameň v Novej Bystrici – U Lacha, kde bude aj opekačka. 

Okrem dvoch spomínaných podujatí je plánovaná ešte aj predposledná lyžiarska turistika na Martinské hole do Malej Fatry. 

Autor: Michal Handlovský