Šport v KNM (08.04. – 14.04.)

Predveľkonočné vydanie Športu v KNM je tu. Objavia sa tu výsledky z futbalu, Kysuckej desiatky či medialy mažoretiek. Usaďte sa a príjemné čítanie.

Futbal – Skvelý jarný nástup futbalistov do 5. ligy nezastavil nikto. Vyhrali doma aj 2x vonku a pred 17. kolom sa držali na špici, kde by určite ostali aj v prípade prehry. Pred domácim zápasom s Turzovkou boli dobre naladení po výhre vo Vysokej a pohoda sa ukázala aj na ihrisku.

Aj keď tabuľkové postavenie hovorilo v náš prospech, súper to nebol jednoduchý. Turzovčania majú totiž v tíme najlepšieho strelca tímu aj súťaže Rolanda Šmahajčíka, ktorý je ich odchovancom. Najprv odišiel do Dubnice n. Váhom, odkiaľ prestúpil do Myjavy. Tam ale len hosťoval, ukázal sa aj v Makove, ale nakoniec prestúpil do Rakúskeho Hezrogenburgu. Odtiaľ sa po 6-tich rokoch vrátil späť do Turzovky. Začal ako tréner a po pol roku sa do tímu zapojil v útoku. Aj vďaka nemu sa Turzovka prebojovala zo 6. okresnej ligy do 5. najvyššej súťaže. Ako hrajúci tréner dosiahol v minulom ročníku neuveriteľných 43 gólov a zaslúžil sa o titul najlepšieho strelca súťaže, jeho tím skončil na peknom 4. mieste. Tento rok sa držia v strede tabuľky na momentálnom 6. mieste.

V nedeľu nás teda čakal druhý kysucký celok v rade, s tým prvým, Vysokou n. Kysucou, sme vyhrali 3:1 na ich pôde. Na jar sme Turzovčanov porazili 4:2 na ich ihrisku, avšak polčas bol vtedy vyrovnaný 2:2. Tentoraz bol scenár odlišný ako na jeseň.

Úvodný polčas moc vzruchu nepriniesol, až v 34. minúte hosťujúci Maslík obdržal žltú kartu. O 6 minút neskôr sa však prvýkrát na jar presadil gólom „do šatne“ Marek Čelko, pre ktorého to bol 3. zásah v sezóne. Druhé dejstvo sa 20 minút nič nedialo, hostia potom dvakrát striedali. Prvý raz náš celok striedal v 71. minúte, kedy odišiel dovtedy jediný strelec Marek Čelko a prišiel Erik Mrmus. O dve minúty neskôr už priniesol pohodu na kopačky domácim náš najlepší strelec Miloš Kubala a zápas bol rozhodnutý. Čiernou škvrnou na zápase bolo vylúčenie hosťujúceho brankára Lukáša Urminského za hrubé nešportové správanie voči arbitrovi. Do zápasu sa z lavičky dostali po striedaní aj Miroslav Kresáň, Ján Kačáni, Dominik Ploštica a Rastislav Planeta. Do konca zápasu sa okrem žltej karty Lukáša Bugáňa v poslednej minúte nič nestalo a Kysučania si pripísali 4. víťazstvo zo 4 zápasov.

V tabuľke sa situácia nezmenila a MŠK vedie celú ligu s 38 bodmi. Náskok na čele tabuľky zveľadili na 8 bodov vďaka tesnej prehre Vysokej n. Kysucou v Strečne. Na druhý tím tabuľky sa dotiahlo Višňové po prestrelke s Kotešovou (3:2), oba celky majú 30 bodov. Víťazi jesennej časti si teda po neúspešnom začiatku zavarili a budú mať čo robiť, aby sa udržali na najlepších priečkach, medzi 2. a 9. tímom je totižto rozdiel len 5-bodový.

V 18. kole sa MŠK stretne s mužstvom z opačného konca tabuľky, ktorým bude Fatran Varín. Na jar však tento celok „bohatým“ body berie, zvíťazili doma nad Bytčou a Višňovým, vonku zdolali Čierne a preto budú chcieť aj na našom ihrisku prekvapiť. Vysoká privíta doma po 4 stretnutiach prijateľnejšieho súpera z Predmiera a budú si chcieť napraviť chuť z pokazeného začiatku. Stíhať ich bude znova Višňové, ktoré cestuje k poslednému mužstvu súťaže z Oščadnice.

Príďte chlapcov povzbudiť na ich ceste k postupu v nedeľu 21.04. o 16:00.

MŠK KNM : TJ Fatran Varín 16:00

Kysucká desiatka – Každoročné bežecké podujatie v našom meste sa konalo už tento víkend, konkrétne v nedeľu. Symbolicky, 14. apríla, to bol už 14. ročník tejto súťaže. Na štart sa postavilo 275 bežcov, prišli aj bežci z Čiech a Poľska. Našiel by sa tu nejeden kvalitný bežec.

Samozrejmosťou bola účasť bežcov z Atletického klubu MKŠS KNM. Mimo iného bežali aj zamestnanci Schaeffler Kysuce. Najstarším bežcom bol Juraj Čuntala. V deň štartu mal 67 rokov, avšak v auguste bude oslavovať 68 rokov. Aj napriek úctyhodnému veku neskončil posledný, naopak, ocitol sa v prvej stovke na 10 km trati.

Samotný pretek skončil úspešne pre nás, víťaza nemusíme hľadať ďaleko. Je ním Jozef Bubeník z AK MKŠS KNM, ktorý si pripísal ďalšie pódiové umiestnenie v tomto roku. V cieli skončil s časom 33:14 a ovládol trať na 10 km. Druhý skončil s 22 sekundovým odstupom Emil Drabik z poľského MOK Mszana Dolina. Na bronzovej priečke sa umiestnil Jan Wydra z rovnakého klubu so 43 sekundovou stratou na Bubeníka.

Medzi ženami skončila najlepšie Katarína Paulyová zo ZTS Martin s časom 39:00, len o 5 sekúnd zaostávala Barbora Brezovská zo Slávie ŠG Trenčín a tretia skončila Sylvia Šebestianová z ŠK Skalica.

Medzi najmladšími súťažiacimi bol  najlepší domáci Peter Plánka z AK MKŠS KNM, za ním sa na pódiu umiestnili Samuel Kubovich a Šimon Troiak, obaja z AK Krupina.

Kompletné výsledky a fotografie ocenených nájdete v článku Kysucká desiatka má za sebou už svoj 14. ročník, fotogalériu nájdete aj na našom FB.

ŠKT KNM – Počas nedele si turisti zo Športklubu turistiky KNM urobili zaujímavý výlet do Brezovej pod Bradlom, kde vystúpili na Košariská, navštívili bradlo M. R. Štefánika či hrad Branč.

Ako ďalšiu turistickú akciu si s príchodom Veľkej noci pripravili každoročný výstup na Ľadonhoru z dvoch smerov – od Poviny a Vadičova. Druhú spomínanú zabezpečuje ŠKT. Odchody autobusov z KNM sú o 8:15 do Vadičova a 8:30 do Poviny. Ak nemáte program na víkend, skúste si výhľad z druhého najvyššieho vrchu Kysuckej pahorkatiny v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Na vrchole sa bude konať Veľkonočná šibačka.

Asanka/Dreams – Uplynulý víkend sa predstavili oba naše tanečné celky mažoretiek. Oba celky majú úspešnú povesť na Slovensku a zbierajú ocenenia jedno za druhým. Inak to nebolo ani poslednú sobotu a nedeľu, kedy Asanky sa predstavili v Sobotišti a Dramsky v Karvinej.

Ako prvé budú Asanky, ktoré získali toho viac. V sobotu v Sobotišti sa zúčastnili na 9. ročníku 10. súťaži o cenu mažoretiek, ktorú hostili mažoretky Taktiku Sobotište. Bohužiaľ, z programu bol vyradený bod Miss mažoretka, určite by sa objavilo viac ocenení. V 5 vekových kategóriách, 4 formáciách a 7 sekciách naše mažoretky získali 14 medailových ocenení. Menovite v sólo kategórii to boli 2x zlato, 2x striebro a 1x bronz, v duo/trio kategórii 1 striebro, miniformácie si odniesli 4x zlato a 2x striebro a veľké formácie 1x zlato a 1x bronz. K úspechom gratulujeme a držíme palce v budúcich súťažiach.

Dreamsky štartovali na Karvinskom pohári. Zimný štadión v Karvinej privítal 21 tanečných súborov z 3 krajín – Slovenska, Česka a Poľska. Zo Slovenska napríklad štartovali celky z Turzovky či Staškova. Celkovo išlo už o 5. ročník a oproti Asankám štartovali Dreams v menšom počte kategórii. Zo 7 štartov si odniesli domov 6 ocenení, a to 4x zlato a 2x striebro. Už tretíkrát za sebou získali vo veľkej formácii kadetiek prvenstvo. Podobne dievčatám gratulujeme a držíme im palce na Majstrovstvách Slovenska.

Autor: Michal Handlovský