Šport v KNM (18.03 – 24.03)

V našich končinách sa pomaly otepľuje a to znamená nástup letných športov. Začala sa jarná časť futbalovej sezóny, florbalistky začali semifinále drámou, judisti sa predstavili v Pezinku a stolnotenisti bojujú o udržanie.

Florbal

Cesta na vrchol býva ťažká, kolmá a tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj hráčky nášho florbalového klubu v prvých dvoch semifinálových stretnutiach proti súperovi z lepšej spoločnosti klubov, bol ním Predátor Sabinov.

Do nášho mesta prišiel súper odhodlaný a namotivovaný, veď po základných 18 zápasoch tímy delil jediný bod. Kvalita teda bola na jednej aj druhej strane. Akokoľvek boli celky vyrovnané, zápas musí skončiť výhrou pre jeden tím.

V sobotu večer, konkrétne 18 hodinou započal boj o finálovú dvojicu. Divokých prvých 20 minút otvorila gólom hosťujúca Lenka Cupráková, najlepšia zakončovateľka základnej časti. Minútu na to odpovedala kapitánka kysuckého družstva Ema Škvrndová po asistencii Nikolety Gašincovej. Dvoma gólmi sa ale vzdialili hráčky zo Sabinova po ďalšom góle Cuprákovej a ešte jednou vsietenou loptičkou od Zuzany Majtánovej. Výsledok ešte dve minúty pred koncom upravila Alexandra Faktorová na 2:3 z pohľadu domácich. Prvá  tretina naším hráčkam výsledkovo teda nevyšla.

V druhej tretine vyrovnávala posledná strelkyňa gólu Faktorová, ale súper sa znovu dostal do vedenia zásluhou hetriku Cuprákovej. Druhé dejstvo ale vyhrali naše florbalistky gólom Lindy Pulišovej s pomocou Alice Brodňanovej.

Drámu ukončilo tretie dejstvo, kde súper znova vyhrával vďaka Klaudii Robovej, náš tím doťahoval vďaka Nikolete Gašincovej, ale v poslednej sekunde strhla vedenie štvrtým gólom v zápase pre svoj tím Lenka Cupráková.

Predátorky teda získali prvý bod do série na našej palubovke. Domáci tréner Chlebana podotkol najmä fakt o troch nevyužitých presilovkách a výkone hosťujúcej brankárky Radky Mládenkovej. Poznamenal aj, že sme súpera prestrielali, ale stále sme sa doťahovali na góly súpera. Zato tréner hostí Ján Motešický nebol spokojný s vylúčeniami, prezradil taktiku ku koncu zápasu, kedy Predátor len bránil a z posledného protiútoku zaznamenal víťazný gól.

Nedelňajší súboj sa začal v doobedňajších hodinách. Družstvá nemali veľa času na oddych a odrazilo sa to aj na stretnutí, ktoré bolo ešte vyrovnanejšie. Prvú tretinu totiž znova začali gólovo Sabinovčanky, gól zaznamenala harcovníčka Martina Stašová. Perióda ale skončila remízou vďaka gólu v presilovke Laury Chúpekovej spolu s asistenciou Lindy Pudišovej.

Druhá tretina ostala gólovo umlčaná, avšak náš celok mal tri možnosti skórovať z troch presiloviek, ale podobne ako v prvom zápase, nevyužil ich. Až v prvej tretine sa dostal celok z nášho mesta do vedenia prvý raz v sérii druhým gólom Chúpekovej. Vedenie ale dlho nevydržalo a vyrovnať sa podarilo druhým zásahom Martine Stašovej. Duel po riadnej hracej dobe premostil do predĺženia, kedy mali Predátorky gól na hokejkách, ale Martina Stašová nevyužila samostatný nájazd a domáca brankárka Michalisková podržala nakoniec víťazný duel, v ktorom rozhodla Klára Hlávková po asistencii Veroniky Markovej. Druhý duel zvládli naše hráčky výsledkom 3:2 po predĺžení a vyrovnali stav série na 1:1.

Po zápase domáci tréner Chlebana potvrdil, že zápas bol chudobný na góly, hlavne vďaka obom gólmankam. Po prespatom začiatku zápasu jeho tím prebral iniciatívu, ale vytknúť musel 4 powerplay, ktoré ostali bez gólu. To isté potvrdil hosťujúci kouč Motešický. Sabinov hral až 13 minút v oslabení a stálo ho to sily, ktoré chýbali v predĺžení. Do Sabinova sa teda séria sťahuje vyrovnaná a oba celky majú rovnakú šancu, pričom sa séria už nemusí vrátiť späť, ak jeden z tímov zvíťazí oba zápasy.

Našou najproduktívnejšou hráčkou je aj po 5 zápasoch stále Laura Chúpeková, ktorá prvý duel strelecky mlčala, ale v druhom pridala už 9 gól. Okrem toho má pripísané 2 asistencie. O priečku nižšie sa nachádza Alexandra Faktorová s 5 gólmi a 4 presnými prihrávkami. Takmer hneď za oboma dievčatami sú ich spoluhráčky Alica Brodňanová, ktorá má na svojom konte 3 góly a 6 asistencií, a Linda Pudišová, ktorá má 4 góly aj asistencie. V prvej 20-ke už ďalšiu hráčku nemáme, až na 24. mieste je umiestnená Kristína Mlíchová so 4 prihrávkami.

Posledný marcový týždeň Kysučanky budú pokračovať v sérii na východe Slovenska, kde môžu všetko stratiť, ale aj všetko získať. Budú to mať ťažké, pretože súper má výhodu bodu z vonku a doma sa budú pokúšať sériu rozhodnúť. Veríme, že florbalistky odídu namotivané a pripravené obrať súpera minimálne o jedno víťazstvo v jeho prostredí.

V paralelne hranom semifinále majsterky z Pruského vedú sériu proti Tvrdošínu 2:0 po výhrach 10:6 a 6:4 a môžu už v sobotu postúpiť do finále.

Futbal

Prípravné zápasy, tréningy v zime a v halách sa skončili a prišiel ostrý štart do jarnej futbalovej sezóny. Počas víkendu svoje zápasy v 5. lige skupiny A rozohrali aj futbalisti MŠK Kysucké Nové Mesto. Prezimovali na druhom mieste, o dva body za rivalom z Vysokej nad Kysucou a s určitosťou ho chcú predbehnúť, aby sa mohli vrátiť do 4. ligy. Svoje odhodlanie budú dokazovať počas celej jari až do polovice júna. Počas zimy pribudli nové posily, najväčšou je však jednoznačne Rastislav Planeta z Vysokej. 8 gólový útočník prišiel pomôcť nášmu klubu posledný bežný prestupový deň. Do defenzívy prišli pomôcť Martin Papala zo Stráňav, ktoré hrajú o ligu vyššie, a Miroslav Toman z Makova. Druhý menovaný prišiel len do konca sezóny, po ktorom sa vráti späť do svojho pôsobiska.

V nedeľu začali boj o titul v Strečne proti miestnemu FK. V zostave nastúpili brankár Jaroslav Šteiniger. V hracom poli sa objavili stálice ako Tomáš Brodňan, Marek Čelko či Lukáš Bugáň. Okrem spomenutých hráčov sa na hre zúčastnili aj posily R. Planeta a M. Papala. Celkovo prišlo do Strečna podľa oficiálneho zápisu 18 hráčov.

Výkop bol naplánovaný na 15:00. Prvý polčas skončil remízou v pomere 1:1, kedy skóre otvoril v 14. minúte nový muž v tíme M. Papala, ale kvôli vlastnému gólu Romana Valiaška sa išlo do šatní za nerozhodného stavu. Po polčase ale strhli výsledok na svoju stranu naši hráči. Najprv v 61. minúte vsietil gól Miloš Kubala a potom dva góly zaznamenal Martin Hrošovský. Pred zápasom mal na konte jediný gól, o to boli góly cennejšie. Naopak, Kubala vsietil už svoj 13. gól a je druhým najlepším strelcom za Rolandom Šmahajčíkom z Turzovky s 21 gólmi. Počas zápasu padli len 2 žlté karty, obe na strane súpera.

Kysučania si pripísali prvé tri body na jar a sú na druhom mieste o skóre za Vysokou, ktorá len remizovala s Višňovým 1:1. Už v prvom kole teda stiahli dvojbodový náskok a boj o prvé miesto je nerozhodný. Nasledujúcu nedeľu odohrajú hráči MŠK domáci súboj s tímom z dolnej časti tabuľky FK Predmier. Výkop je na programe rovnako o 15 hodine. Vysoká odohrá kysucké derby proti Čiernemu.

Stolný tenis

Hra o udržanie nášho „A“ tímu v 4. lige západ stále nie je na konci. Stolnotenisti z nášho mesta sa stretli v sobotu podvečer v Tepličke nad Váhom proti domácemu celku. Zápas zvládli a zvíťazili nad Tepličkou už druhý raz v sezóne, tentokrát výsledkom 11:7 na body a 42:30 na body. Štvorhry skončili po jednej výhre na každej strane, za celok z nášho mesta si ju pripísali Ľubomír Černický a Michal Zachar. V dvojhrách sa presadili všetci hráči. Po 3 víťazstvá zaznamenali Michal Zachar a Matúš Fojtík, po 2 Nataniel Pečalka a Ľubomír Černický. Dôležitý súboj teda družstvo zvládlo, ale v tabuľke sa stále pohybujú na zostupovom 11. mieste. Strácajú 2 body na Stránske „C“. Posledné kolo odohrajú Kysučania rozhodujúci zápas v piatok proti Medokýšu Martin „B“, kde jediná možnosť je výhra. Posledný zápas Martinčanov porazili 6:12.

Zato náš „B“ celok sa pohybuje komfortne v strede tabuľky 7. ligy. Tak či tak, museli odohrať ešte posledné dve stretnutia. Prvé už odohrali v Rajci proti miestnému „B“ tímu. Zápas nezvládli a prehrali 14:4 na body a 44:19 na sety. Štvorhru suverénne vyhral súper a pokračoval aj v dvojhrách. Za náš celok nastúpili Adam Kubík, Stanislav Slivoň, Samuel Jantulík a Jakub Grúň. Výhry si pripísali len prví dvaja menovaní, konkrétne A. Kubík tri a S. Slivoň 1 víťazstvo. Prehra im ale neuškodila pohybujú sa na 6. mieste. Posledný zápas aktuálnej sezóny odohrajú v stredu s posledným Ovčiarskom, kde už o nič nepôjde, avšak súper sa bude chcieť zachrániť a preto bude atakovať výhru.

Judo

V sobotu sa v Pezinku konal slovenský pohár mládeže 31. Grand Prix Pezinok. Nesmeli na ňom chýbať ani judisti z nášho mesta. Klub Judo San KNM vyslal 4 pretkárov, ale ani jeden sa neumiestnil na medailových priečkach. Michaela Oszvaldová v kategórii U11 dievčat sa umiestnila na 7. mieste. Podobne obsadil 7. priečku aj Samuel Kotrč v kategórii U15. Lepšie umiestnenie zaznamenali Lucia Kubaščíková a Vanessa Faujašová, konkrétne obsadili 5., respektíve 4. miesto. Aj keď neprinesú domov cenné kovy, ale do budúcnosti nabrali cenné skúsenosti.

Už budúci týždeň v sobotu bude v športovej hale v našom meste Turnaj olympijských nádejí v jude. Objavia sa na ňom s určitosťou aj pretekári z Judo San. Štartovať  budú mládežnícke kategórie dorastencov mužov aj žien a žiakov od U9 po U15, taktiež muži aj ženy. Prísť povzbudiť môže každý, vstup je voľný. Parkovanie je zabezpečené v okolí mestského štadióna alebo SOŠ strojníckej. Začiatok je pre divákov plánovaný na 9:30.