Stanovisko NDS k dostavbe a príprave ťahu D3 cez KNM a včerajším protestom v Bratislave

Oblasť severného Slovenska, ktorou prechádza medzinárodný transeurópsky dopravný koridor, je podľa vyjadrenia NDS prioritou pre výstavbu diaľnice. Podľa petičného výboru D3 pre Kysuce to, ale tak nie je.

Včera 22.10.2019 aktivisti a zástupcovia dotknutých obcí, ktorých sa týka dostavba a príprava diaľnice D3, postupne rokovali na pôde českej, poľskej, nemeckej aj kórejskej ambasády, o možnostiach ako docieliť, aby sa štát konečne prioritne zaujímal o problematickú dopravu na Kysuciach.

K situácii nám zaslala stanovisko aj hovorkyňa NDS a.s. Michaela Michalová.

„Príprava a výstavba D3 patrí k prioritám NDS. Prípravu na týchto úsekoch akcelerujeme v maximálnej možnej miere a prebieha tak, aby tieto projekty spĺňali podmienky na financovanie z nového operačného obdobia  2021-2027, resp. zo zdrojov EIB. V tomto roku uzavrel minister dopravy s ministrom financií Memorandum o financovaní projektov diaľnic a rýchlostných ciest a jeho súčasťou sú aj všetky úseky diaľnice D3, ktoré sú v príprave a predpokladá sa ich spolufinancovanie z budúceho operačného programu. Vo výstavbe je aktuálne na D3 úsek Čadca, Bukov – Svrčinovec, ktorý bude motoristom slúžiť od decembra budúceho roka. Diaľničné úseky D3 Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto, D3 Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto – privádzač, D3 Kysucké Nové Mesto – Oščadnica,  sú v rôznych stupňoch prípravy. Predpoklad začiatku výstavby týchto úsekov je postupne v rokoch 2020 – 2022 v závislosti od ukončenia prípravy a zabezpečenia finančného krytia. Ako prvý pôjde do súťaže úsek  D3 Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto, privádzač,  a to v 2. polovici roku 2020. Koniec výstavby týchto úsekov sa predpokladá v rokoch 2024 až 2026,“ pre novinyknm.sk zaslala stanovisko NDS Michaela Michalová – hovorkyňa NDS.

Zdroj: NDS a.s.