Sú krásne, veľmi šikovné a vo svete úspešné – Asanky

Sú krásne, veľmi šikovné a pod vedením Tonky Vnukovej a Zuzky Gajdošovej aj veľmi úspešné. V Kysuckom Novom Meste sú najúspešnejším športovým oddielom a my sme sa pozhovárali s trénerkami, ktoré sú pri Asanke od úplného začiatku a sú súčasťou tohto veľmi úspešného projektu, ktorý funguje už vyše 20 rokov.

 

Kde a ako vznikol nápad si založiť mažoretky Asanka?

Nápad založiť mažoretky vznikol v Mestskom kultúrno-športovom stredisku. Čo bolo presne za tým, však nevieme ☺ Myslíme, že vtedajší kultúrny referent videl niekde tancovať mažoretky a zapáčilo sa mu to natoľko, že oslovil p. Danku Strýčkovú, ktorá bola vtedy učiteľkou baletu v Základnej umeleckej škole v KNM, aby sa ujala vedenia krúžku mažoretiek.
ZUŠ sme vtedy navštevovali aj my a zo začiatku sme do mažoretkového krúžku chodili aj my. Keď p. Strýčková odišla na materskú dovolenku, ponúkla vedenie mažoretiek nám – doteraz netušíme, prečo si vybrala práve nás dve ☺

 

Od ktorého roku fungujete?

Fungujeme od r. 1997 – teda už 21 rokov. Za tento čas sa z obyčajného krúžku mažoretiek, ktoré tancovali s drevenými paličkami a kostýmami ušitých zo závesov, stal plnohodnotný mažoretkový súbor, ktorý si môže povedať, že patrí medzi slovenskú aj európsku špičku.

 

Koľko máte trofejí?

Je to presne 179 trofejí.

 

Aké sú najväčšie úspechy mažoretiek Asanka?

Medzi najväčšie úspechy patria určite tituly Majsteriek Európy z r. 2015, 2016 a Majsteriek sveta z r. 2016.

 

Ktoré sú najcennejšie?

Najcennejším úspechom je pre nás asi prvé umiestnenie na Majstrovstvách Európy v r. 2013 s veľkou formáciou kadet baton. A určite sú to tituly Majstra sveta vo veľkých formáciách mix junior a senior z r. 2016.

 

Ako to vlastne „chodí“ v mažoretkovom športe – súťaže, pravidlá atď?

Mažoretkový šport v Európe prešiel veľkými zmenami a posunul sa veľmi dopredu. Na Slovensku existuje Asociácia mažoretkového športu Slovensko – AMAS. Minulý rok bola oficiálne zapísaná do registra športových zväzov a organizácií Ministerstva školstva SR. AMAS je súčasťou MWF- Majorette-sport world federation, ktorá združuje 26 krajín z celého sveta.

Každoročne sú organizované Majstrovstvá Slovenska, Európy a každé 2 roky Majstrovstvá sveta v mažoretkovom športe.

Mažoretkový šport má svoje presné pravidlá – sú predpísané povinné prvky, ktoré musia byť v súťažnej zostave predvedené, či už ide o prvky s náčiním alebo tanečné, gymnastické a akrobatické prvky. Na samotnej súťaží porota hodnotí 3 oblasti – choreografia a kompozícia, pohybová technika a práca s náčiním.

 

Ktoré krajiny ste navštívili? Alebo bude lepšie opýtať sa “ktoré ste ešte nenavštívili”?

Za 21 rokov sme toho precestovali veru veľa. Naše cesty smerujú najmä do krajín, ktoré sú súčasťou MWF, tam sa totiž organizuje väčšina súťaží a festivalov. Navštívili sme Poľsko, Českú republiku, Chorvátsko, Maďarsko, Rakúsko, Taliansko či Francúzsko. Ale krajín, ktoré sme nenavštívili, je ešte stále dosť ☺

 

Koľko dievčat prešlo “vašimi rukami” a aký je aktuálny počet dievčat? Aké vekové kategórie máte?

V súbore sa počas jeho existencie vystriedalo viac ako 300 dievčat. Aktuálne máme 88 členiek vo veku 6-20 rokov. V mažoretkovej reči ich delíme na 4 vekové kategórie – deti (do 7 rokov), kadetky (7-11 rokov), juniorky (12-14 rokov) a seniorky (nad 15 rokov).

 

Máte baby iba z mesta alebo aj z okolitých dedín, miest?

Väčšina dievčat je z nášho mesta, ale chodia ku nám aj dievčatá z Radole, Rudiny, Poviny, Horného Vadičova, Kysuckého Lieskovca, … 

 

Kde trénujete? Koľko dní do týždňa, hodín denne?

Momentálne trénujeme v Dome kultúry a v telocvični ZŠ Clementisova. Každá veková kategória má tréning 2x do týždňa po 1,5 hodiny. Nechýbajú ale ani víkendové sústredenia alebo intenzívnejšie tréningy pred súťažou.

 

Koľko trvá nacvičovanie jednej zostavy do finálnej podoby?

Tak približne pol roka – od „nahodenia“ choreografie až po finálne doladenie všetkých detailov. Predchádza tomu samozrejme samotný nápad, námet a vymyslenie choreografie.

 

Koľko stojí vybavenie? Palička, kostým na súťaže, …

No tak tu sa veru nebavíme o malých sumách – 1 pár čižiem stojí 100 €, 1 palička alebo 1 pár pom-pom (strapce), s ktorými dievčatá tancujú, okolo 20 €. Jeden kostým stojí približne 70-100 € (materiál + ušitie), no keď si predstavíte, že počas jednej sezóny ušijeme aj 130 kostýmov …

Nie je to veru lacná záležitosť, teda ak chceme mať nejaký štandard ☺ 

 

V koľkých kategóriách sa preteká? (jednotlivci, skupiny, druhy tancov, …)

Tak si dáme trochu mažoretkovej terminológie:

  • súťaží sa v 3 vekových kategóriách – ako sme uvádzali hore – kadetky, juniorky a seniorky.
  • v súťažných sekciách – baton (palička), pom-pom (strapce), mix (palička + strapce), flag (vlajka)
  • v disciplínach – malé formácie – sólo, duo/trio, miniformácia (4-7 členov) a veľké formácie (8-25 členov)

 

Líšia sa nejako mažoretkovské preteky? Lebo mám pocit, že v každom meste sú nejaké majsterky s paličkami (amatérske, profesionálne, …?) 

Keďže je toľko vekových kategórií, sekcií a disciplín, možnosť umiestniť sa na medailových pozíciách je veľká. Preto môžeme nájsť mažoretky s nejakým titulom v rôznych mestách.

 

 

Z akých zdrojov fungujete? Máte nejakých sponzorov? 

Mestské kultúrno-športové stredisko, mesto Kysucké Nové Mesto, OZ Kysucká kultúra a šport, OZ Asanka klub, Schaeffler Kysuce, Mobis, Zanado, J+M Pneu-servis a všetci, ktorí nám venujú 2% z dane.

Za podporu ďakujeme aj rodičom a príbuzným našich dievčat, ktorá nie je samozrejme vždy finančná.

 

Ste profesionálne trénerky alebo máte aj iné zamestnanie?

Nie sme profesionálne trénerky, bolo by to super, ale asi by nás to veru neuživilo ☺ Preto máme aj iné zamestnanie.

Na tomto mieste musíme spomenúť, že my dve už pár rokov aktívne netrénujeme – zastrešujeme skôr organizačné činnosti, chod nášho občianskeho združenia, návrhy kostýmov, materiálové a finančné zabezpečenie atď. 

Máme momentálne 7 trénerok, bez ktorých by nevznikali také úžasné choreografie a neprebehli tie hodiny tréningov. Sú to hlavne Zuzka Ševčíková, Gabika Pavlusová a Majka Barajová. A z radu mladších dievčat, ktoré sú stále aj aktívnymi mažoretkami, sú to Rebeka Panáková, Laura Mihalcová, Kika Stoláriková a Laura Javoríková.

 

Ako to robíte, že ste tak úspešné?

Neviem ☺ … ale nie, teraz bez srandy. Je to súhrn viacerých vecí. Treba mať najskôr dobrý nápad, námet na choreografiu, tento zladiť s hudbou, tanečnými prvkami, povinnými prvkami s náčiním a samozrejme doladiť k tomu kostým.

Tento nápad musí potom niekto zrealizovať – teda treba mať šikovné tanečnice a to sa dá dosiahnuť iba dôkladnou a niekedy aj tvrdou prípravou na tréningoch. Dievčatá musia zvládnuť tanečnú a gymnastickú prípravu ako aj prácu s paličkou. 

No a nakoniec treba tomu celému dať takú tú iskru – tancovať s radosťou a s láskou v srdci ☺

 

Ako trénerky, nedostali ste ponuku trénovať nejaký väčší oddiel z iného mesta alebo krajiny?

Nie, nedostali sme. Na Slovensku a aj v okolitých krajinách existujú určite rovnaké alebo aj väčšie trénerské „kapacity“ ako sme my ☺ 

 

Kde ste mali posledné preteky a ako ste dopadli?

Poslednou súťažou, ktorej sme sa zúčastnili, boli Majstrovstvá Slovenska v mažoretkovom športe v Hlohovci. Získali sme 2x titul Majster SR, 3x titul I.Vicemajster SR a 3x titul II.Vicemajster SR.
Samozrejme všetky naše úspechy sú napísané a priebežne ich zverejňujeme na našej Facebook stránke Mažotetky Asanka – Kysucké Nové Mesto

 

Čo vás čaká tento rok? Preteky, vystúpenia, …

Tento rok nás čakajú ešte Majstrovstvá Európy v Prahe, súťaž Prešporský pohár v Bratislave a mnoho vystúpení v meste a v okolí – napr. Prehliadka mažoretiek v Čadci, Jablunkovský jarmok, Jakubovské hody. Tento rok sa žiaľ z organizačných a finančných dôvodov nezúčastnime vrcholu sezóny a to Majstrovstiev sveta, ktoré sa konajú v Kapskom meste v Juhoafrickej republike.

Minulý rok sme po dlhom čase robili galaprogram pre verejnosť a možno sa koncom roka môžu naši fanúšikovia tešiť na ďalší …

 

Autor: Miroslav Janouš, Tonka Vnuková a Zuzka Gajdošová
Foto: archív Asanky