Terapeutická záhrada Centra sociálnych služieb Kamence je oficiálne otvorená

Na pozvanie pani riaditeľky Centra sociálnych služieb Kamence v Kysuckom Novom Meste som sa zúčastnil oficiálneho otvorenia terapeutickej záhrady. Dovoľte teda, aby som vám, našim čitateľom, priblížil túto návštevu mojimi očami.

Toto miesto často nenavštevujem, ale pamätám si ho ešte keď to bol iba obyčajný trávnik, ktorý bol súčasťou voľného priestoru okolia CSS Kamence. Neskôr si centrum tento pozemok ohradilo a začali budovať záhradu. Ostal som veľmi milo prekvapený, ako sa tento pozemok zmenil a čo všetko ma za bránkou tejto záhrady čakalo.

Fotografie na vstupnej bráne zobrazujú, ako vyzeral pozemok kedysi

Dnes, 10.10.2019 sa prestrihla páska a oficiálne sa otvorila táto záhrada, za prítomnosti pozvaných hostí a aj mňa, zástupcu portálu NovinyKNM, za čo pani riaditeľke veľmi pekne ďakujem a veľmi si vážim jej pozvanie.

Po prestrihnutí pásky sme sa postupne podozvedali informácie o každej časti tejto záhrady. Azda najväčšiu pozornosť pútal kútik s názvom „Na starom dvore“. S úžasom som pozoroval, čo všetko sa podarilo nazhromaždiť, opraviť, natrieť a v estetickom duchu aj poukladať, aby to vyzeralo naozaj ako na starom dvore.

Kútik „Na starom dvore“. Viac fotiek v galérii na konci článku

Počas rozhovorov po oficiálnom predstavení som sa zo slov hlavného architekta pána Pavla Maráčka dozvedel, že práce ešte neskončili a nejaké úpravy sa ešte plánujú. Dozvedel som sa aj to, že celú záhradu do takéhoto stavu dostali za cca 3 mesiace, za čo im patrí veľký obdiv. Pomocnú ruku pri budovaní záhrady podali aj obyvatelia centra.

Tiež som sa dozvedel, že takýchto záhrad sa v Kysuckom Novom Meste vybuduje viac. O tom však autorka budúcich projektov pani Anna Ondrušková, ktorá bola tiež na otvorení terapeutickej záhrady, nechcela rozprávať až príliš dopredu, kým nebude všetko naštartované a pripravené na realizáciu.

Z čoho centrum financovalo svoj projekt?

Terapeutický chodník bol financovaný cez nadáciu Tesco sumou 1300,- eur a vyvýšené záhony vo výške 300,- eur. Inak bola záhrada financovaná z OZ Radosť žiť.

Ktorú časť záhrady si najviac vážite?

Najcennejšie miesto v záhrade pre mňa je práve reminiscenčný kútik – Na starom dvore. Sú tam mozole mňa aj mojich zamestnancov. Dlhé hodiny práce po pracovnej dobe, kedy sme renovovali, natierali staré nábytky a prerábali ich na nové. Celý kútik sme spoločnými silami vytvorili v priebehu asi dvoch mesiacov. Tým, že sú tam starodávne veci, mne pripomínajú minulé časy a to sú krásne spomienky. Preto som naň veľmi hrdá a tiež na kolegyne, ktoré sa tomu tiež spolu so mnou venovali.
Moje poďakovanie patrí všetkým zamestnancom a starkým z nášho zariadenia, ktorí mi s touto realizáciou a celou touto mojou myšlienkou pomohli.

Odpovedala pani riaditeľka centra, Denisa Smreková.

Terapeutický chodník alebo aj náučný chodník.

Je vidieť, že pokiaľ je chcenie, nápad a všetko je do detailov premyslené, výsledok je naozaj úžasný, ako v tomto prípade. Na záver by som už asi len poprial klientom CSS Kamence, aby im táto záhrada vydržala čo najdlhšie a aby v nej našli to, pre čo bola vybudovaná.

Text a foto: Miroslav Janouš